Experimentální próza

literatura

 

Jméno: Experimentální próza

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): Lucie R.

 

Experimentální nebo také moderní literatura je zvláštní tím, že je zcela odlišná od tradiční literatury, na kterou jsou čtenáři v té době zvyklí. Co se týče světové literatury, jistě je důležité zmínit, že experimentální próza měla vliv na to, že se na literární tvorbu začalo pohlížet trochu jinak. Čím se tedy odlišovala experimentální literatura? Především tím, že v příbězích nebylo tolik děje, a také často autor vnášel do děje subjektivní pohled. Kromě toho také v dílech nebyla dodržována časová osa. Pokud byste si chtěli takový příběh přečíst, připravte se na to, že si budete muset hodně věcí domýšlet. Tím se experimentální próza vyznačuje.

V experimentální próze jde také o to, upozornit na problémy dané doby, nikoliv je však v příběhu řešit. Mezi autory, kteří psali experimentální prózu, se řadí Marcel Proust, James Joyce, Virginia Woolfová, Franc Kafka a Robert Musil.

 

Marcel Proust

Tento spisovatel byl původem z Francie a řadil se mezi esejisty, kritiky a spisovatele. Jeho otec byl známý patolog a epidemiolog a také se, kromě jiného, podílel na tom, že se podařilo potlačit šíření cholery, která byla v té době velmi nebezpečná. Jeho matka pocházela z bohaté rodiny a Proust měl jistě geny na psaní po ní, uměla také velmi dobře anglicky. Ve Francii žil celý svůj život a je zde i pochován, po tom, co v roce 1922 zemřel na zápal plic. Mezi jeho známá díla patří zejména Hledání ztraceného času, mezi další díla lze zařadit Sodoma a Gomora nebo Uvězněná.

 

James Joyce

James pochází z krásného Irska a i přesto, že poměrně hodně času trávil v zahraničí, na město Dublin často nezapomínal ani ve své tvorbě. Zemřel v roce 1941 v Curychu. Ani on neměl život příliš jednoduchý, prodělal několik operací očí, a nakonec úplně oslepl, což je pro spisovatele dost nepříjemné. Mezi známá díla patří především Odysseus, Vyhnanci nebo Komorní hudba.

 

Virginia Woolfová

Spisovatelka pocházela z Anglie, kde byla váženou esejistkou, kritičkou, spisovatelkou i vydavatelkou. Virginia vyrůstala se svými sourozenci, což se však podepsalo na jejím psychickém stavu. Někteří bratři ji především psychicky týrali, ale také sexuálně zneužívali. Když zemřel její otec, odešla se svojí sestrou do jiného města, kde se více projevila její tvorba. Díky tomu, co se ji dělo v dětství, měla spíše blíže k ženám. I přesto se však vdala. Manžel ji podporoval a spolu s ním založili nakladatelství. Svůj život ukončila předčasně sebevraždou, kdy se ještě více prohloubili její deprese. Mezi díla se řadí Plavba, Noc a den, K majáku nebo Vlny.

 

Franz Kafka

Tento spisovatel byl původem z Čech, nicméně psal především německy. Řadí se mezi nejlepší spisovatele 20. století. Pro zajímavost můžeme uvést, že byl nekuřák, nikdy nepil alkohol a bal také vegetariánem. Psal německy zejména proto, že celá studentská léta strávil na německých školách, včetně univerzity. Zemřel v roce 1924 na tuberkulózu – Mezi populární díla patří Proměna, Topič nebo Ortel. Hodně děl bylo také vydáno po smrti. Kafka má mnoho pamětních desek a pomníků.

 

Robert Musil

Robert Musil nebyl český spisovatel, nýbrž Rakouská a jeho díla se řadí na stejnou příčku, jako díla Kafky nebo Prousta. Byl spíše samotářský a vystudoval technickou univerzitu. Ve svém životě napsal díla, jako je Muž bez vlastností, který nebyl zpočátku příliš ceněný, nebo Povídky.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.