Válka profesora Klamma – recenze

 

Jméno práce: Válka profesora Klamma

Slohový útvar: Recenze

Přidal(a): Hanka

 

 

 

V úterý 18. února jsme měli příležitost zhlédnout dopolední představení divadla 2-3-4 herců s názvem „Válka profesora Klamma“. Hlavní roli (a svým způsobem i jedinou) si zahrál Oldřich Navrátil. Druhou roli jsme sehráli my, diváci, když jsme byli zapojeni do děje jako mlčící třída. Předlohou k této divadelní hře je drama německého autora Kaie Hensela.

Do děje vstupujeme po smrti studenta Lukáše Webbera, který se rozhodl spáchat sebevraždu kvůli tomu, že nebyl připuštěn k maturitním zkouškám. Jeho spolužáci obviňují profesora Klamma. Poslali mu dopis, ve kterém mu vyhlásili „válku“ mlčením. Profesor se všemi možnými způsoby snaží obhájit své zásady, svoji pravdu i nevinu. Postupem času se z Klamma stává opilec a osoba naprosto zhnusená z poměrů mezi studenty i kantory. Celé představení vyvrcholí ve chvíli, kdy zoufalý Klamm dorazí do třídy opilý. V závěru hry vchází profesor naposledy do třídy, aby se se svými studenty rozloučil. Chce, aby ho žáci pochopili. Jeho snaha je ovšem marná. Zklamaný profesor odchází na chodbu. Představení ukončí hlasitý výstřel.

Podle mého názoru se tato hra opravdu povedla. Oldřich Navrátil ztvárnil roli profesora opravdu přesvědčivě. Během celé hry jsme mohli vidět, jak se postava mění a vyvíjí. Velké plus bylo i to, že celé představení odehrál přímo před námi, nikoli na pódiu. Lépe jsme se tak vžili do role tiché třídy. A právě proto si myslím, že dlouhý potlesk, který po výstřelu následoval, byl opravdu zasloužený.

 

Hodnocení: 1/2 = výborně/chvalitebně