Válka profesora Klamma – recenze (2)

 

Jméno práce: Válka profesora Klamma

Slohový útvar: Recenze (kritika)

Přidal(a): Dani

 

 

 

Vyhraný boj studentů s profesorem Klammem

V prosinci loňského roku jsme měli možnost na Gymnáziu pod Svatou Horou v Příbrami prožít na vlastní kůži monodrama Kai Hensela – Válku profesora Klamma, jehož postavu ztvárnil famózní Oldřich Navrátil. Neuvěřitelnou atmosféru tohoto představení podtrhuje prostředí. Boj mezi profesorem a studenty se odehrává přímo v útrobách třídy gymnázia. Samotní diváci představují válčící studenty .Příběh profesora literatury věřícího v ideály školství, který postupně přichází o veškeré naděje.

Před samotným začátkem tohoto tragikomického představení se dozvídáme o sebevraždě studenta Lukáše Webbera. Studenti připisují vinu za tuto nešťastnou událost právě profesoru Klammovi, který Lukáše nepřipustil k maturitě a dopisem mu ,,vyhlásí válku“. Válku mlčením a ignorací. Z počátku je jejich čin brán na lehčí váhu, Klamm se snaží se situací vyronat, žákům dává šanci. Postupem času se jeho osobnost začíná rozpadat, do třídy vstupuje opilý, rozhořčený. Paroduje své kolegy a projevuje vůči mlčícím studentům veškeré antipatie. Celá třída, nepřímo zatažená do děje téměř nedýchá. Herecký výkon Oldřicha Navrátila je dechberoucí. Ke konci inscenace je z profesora starý zlomený muž bez vidiny smyslu života, který propadá alkoholu. Ve chvíli kdy do třídy vchází naposledy se snaží u žáků získat alespoň špetku pochopení. Nedaří se. Beze slova odchází ze třídy a hlasitý výstřel ukončí nejen jeho život, ale i představení.

Chvíle před potleskem se třídou rozléhá hlasité ticho. Je to jakási úcta a pokora, možná údiv. Po chvíli vstupuje už jako on sám, hlavní hrdina. Silné ovace jsou téměř nezbytné. Je až neskutečné jak herecký výkon dokázal toto drama vyzdvihnout. Každý pohyb, pohled, zvuk… Vše bylo autentické, jen těžko uvěřit že před námi nestojí samotný zlomený profesor Klamm. Za tento zážitek skládám panu Navrátilovi a divadlu Miror velikou poklonu.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.