Velký Gatsby – rozbor díla k maturitě (8)

 

  Kniha: Velký Gatsby

  Autor: Francis Scott Fitzgerald

  Přidal(a): Kristýna

 

 

FRANCIS SCOTT FITZGERALD – VELKÝ GATSBY

 • román psaný v próze, za jeho života nepopulární
 • poprvé publikováno 1925
 • => reakce na 1. světovou válku

 

STYL, JAZYK A KOMPOZICE

 • autor se hodně věnuje popisům, obvzlášť detailně popisuje Gatsbyho majetek – dům s bazénem, automobil (který sehraje důležitou roli v příběhu) a podobně
 • soustřeďuje se na vykreslení atmosféry 20. let s celou její pompézností
 • kompozice: retrospektivní (vzpomínky Nicka na léto 1922)
 • ich forma -> vypravěč Nick Carraway; střídají se úseky, kdy vypravěč prezentuje pouze to, co vidí, s úseky, kdy se zamýšlí nad samotným poselstvím příběhu a motivací postav
 • jazyk – převážně spisovný
 • hlavní témata: vystřízlivění z amerického snu, rozdíly mezi sociálními třídami, dopad minulosti na budoucnost
 • stopy romantismu: víra v lidský sen
 • tragičnost příběhu: srážka snu s realitou
 • místo děje: Long Island, New York City

 

HLAVNÍ POSTAVY

 • Nick Carraway – vypravěč příběhu, román stylizován jako jeho osobní vzpomínky na léto 1922; tolerantní, otevřený, dobrý posluchač – lidé mu rádi říkají svá tajemství
 • Jay Gatsby – rodné jméno James Gatz; ochotný udělat cokoliv, aby získal kýžené místo na sociálním žebříčku, jeho minulost je veřejnosti zahalena tajemstvím; z Nickova pohledu neupřímná osoba s mnoha nedostatky, nicméně hýřící optimismem a s pozoruhodnou schopností jít si za svými sny
 • Daisy Buchanan – její charakter vytvořen na základě Fitzgeraldovy ženy Zeldy; Nickova sestřenice, pro Gatsbyho je ztělesněním dokonalosti; krásná, ale povrchní, znuděná a přelétavá; schopna dokonalé přetvářky, prioritou je pro ni materiální luxus a pohodlí
 • Tom Buchanan – nesmírně bohatý, arogantní; jeho názory často rasistické; manžel Daisy
 • Jordan Baker – v průběhu děje Nickova přítelkyně; golfistka; cynická, sebestředná; podváděla, aby vyhrála svůj první golfový turnaj
 • George Wilson – majitel autoservisu; manžel Myrtle Wilson
 • Myrtle Wilson – manželka George; Tomova milenka
 • Meyer Wolfsheim – známý podvodník s alkoholem

 

Hlavním námětem knihy je přetvářka. Ve světě vyšší společnosti není nic opravdové, i city, a dokonce i láska jsou jednou velkou hrou. Ukázkovým příkladem je právě Gatsby, který i přes velké množství přátel, nemá přátele opravdové. I jeho pohřbu se účastní pouze dva lidé.

Román je kritikou amerického snu, érou ohromné ekonomické prosperity a materiálního blahobytu, érou chamtivosti, cynismu a úplatností. Příkladem jsou party pořádané Gatsbym – kupuje si jimi oblíbenost lidí.

Vztahy založené na přetvářce a finančním přínosu či jiných výhodách existují v hojné míře dodnes, Fitzgeraldova kritika je tedy nadčasová, dokazuje to i oblíbenost díla, které bylo i zfilmováno.

 

VELKÝ GATSBY – DĚJ

Místo, ve kterém se děj odehrává, je vesnice na východě USA, rozdělená řekou na Východní a Západní Vejce. Děj začíná několik let po 1. sv. válce, kdy mladý Nick Carraway, vypravěč příběhu, přijíždí do NY, aby zde na burze vydělal peníze. Zabydlí se na Long Islandu vedle domu mladého zbohatlíka Jaye Gatsbyho.

Nick je jednoho dne pozván k jeho povrchní sestřenici Daisy Buchananové, vdané za Nickova známého Toma Buchanana. Na této návštěvě pozná i golfistku Jordan Bakerovou, do které se víceméně zamiluje. Tom a Daisy spolu mají malou dcerku, ale jejich manželství není šťastné. Nick později dokonce osobně poznává Tomovu milenku Myrtle Wilsonovou, manželku George Wilsona, majitele blízké autoopravny.

Jednoho dne je Nick zván na jeden z Gatsbyho pravidelných monstrózních večírků, na kterém zapadne do pestré společnosti. Na večírku se osobně seznámí s Jayem Gatsbym a dostává tak příležitost dozvědět se něco o tomto tajemném člověku.

Nick s Gatsbym naváže silné přátelství a postupně se dozvídá detaily nejen o jeho podezřelých obchodech s alkoholem, do kterých je zapojen i známý podvodník Meyer Wolfsheim, ale i celou historii jeho života. Gatsby se původně jmenoval Gatz a pocházel z chudé rodiny, velmi se však toužil vypracovat, a tak utekl z domova. Potkal milionáře Dana Codyho, který mu později dopomohl k penězům. Ještě více však jeho život poznamenala láska k mladé bohaté dívce Daisy, milence však od sebe oddělilo jednak rozdílné společenské postavení a také válka, ve které byl Gatsby povýšen na majora, což mu také umožnilo strávit několik měsíců v anglickém Oxfordu na tamější univerzitě. Během té doby se však Daisy provdala. Vychází tak najevo, že životní láskou Gatsbyho je žena Toma Buchanana, Daisy. Gatsby se však nikdy nevzdal myšlenek na společný život s Daisy a proto se snažil celý svůj život získat Daisy zpět. Koupil si honosné sídlo na Východním Vejci a denně vyhlížel její sídlo na Západním Vejci, s myšlenkami, jak by bylo možné dostat se s ní zpět do kontaktu.

Gatsby se s Daisy znovu setkává v Nickově domě. Nick pomáhá Gatsbymu uspořádat schůzku s Daisy, ti se do sebe po letech znovu zamilují.

I přesto, že Tom má v New Yorku také milenku, nevěru své manželky nenese dobře. Po jednom soukromém večírku, jehož účastníky je Nick, Tom, Daisy, Gatsby i Jordan už Gatsby dál nesnese hrát divadlo před Tomem, a tak přiznává svůj vztah s Daisy. Ta se s Tomem pohádá a rozčilená odjíždí z večírku s Gatsbym v jeho automobilu. Nešťastnou náhodou Gatsbyho automobil srazí a zabije Tomovu milenku Myrtle, za volantem však seděla Daisy. Wilson je naprosto zničený, dozvídá se totiž také o manželčině nevěře. Chtěl s ní jinde začít nový život. Tom, který se s Wilsonem dobře zná, mu naznačí, kdo je majitelem inkriminovaného vozu, který ujel z místa nehody. Gatsby hodlá chránit Daisy, ale než to může učinit, je ve svém paláci zastřelen mstícím se Wilsonem, který vzápětí spáchá sebevraždu.

Ironií je, že nad Gatsbym nikdo kromě jeho otce a Nicka netruchlí. Bohatá newyorská smetánka jako by zapomněla na pohostinnost, které užívala v Gatsbyho domě.

Daisy, která nechce svůj další život prožít bez bohatého muže, a Tom odjíždějí spolu neznámo kam. Nick Carraway je tragédií svého přítele Gatsbyho a chováním lidí kolem sebe dokonale znechucený. Končí svůj vztah s Jordan Bakerovou a vrací se domů, na středozápad.

 

S. FITZGERALD

Narodil se 24. září 1889 v Minnesotě. Ačkoliv byl inteligentní, nevedl si ve škole příliš dobře a v roce 1911 byl poslán na internátní školu v New Jersey. Navzdory chybějícímu studijnímu nadšení se mu podařilo zapsat se na Princeton, nikdy však nepromoval, místo toho se dal na konci 1. sv. v. k armádě. Stal se podporučíkem a byl umístěn do Alabamy. Zde se setkává a vzápětí se zamiluje do své budoucí manželky Zeldy Sayre. Zelda však dlouho váhala nad sňatkem, před manželstvím upřednostňovala svoji touhu po bohatství, zábavě a volnosti. Nabídku přijala až v roce 1920, kdy se Fitzgerald proslavil svojí knihou Na prahu ráje.

Mnoho událostí z Fitzgeraldova života se objevuje i v jeho nejznámějším románu Velký Gatsby z roku 1925. Stejně jako vypravěč příběhu Nick Carraway pocházel z Minnesoty, stejně jako on se stěhuje do NY po válce. Určitou podobnost má i s Jayem Gatsbym, a to sice že se zamiloval do mladé ženy, zatímco byl umístěný ve vojenském táboře na jihu. Ve chvíli, kdy se Fitzgerald stává celebritou, dostává se do víru lehkomyslného života, snaží se vydělávat peníze psaním románů, aby uspokojil Zeldinu touhu po penězích.

Přichází však Velká hospodářská krize, Zelda se nervově zhroutí, Fitzgerald se potýká s alkoholismem. V roce 1937 odchází do Hollywoodu psát scénáře, ale již tři roky na to, ve svých 44 letech, umírá na infarkt. Poslední román, na kterém pracoval, zůstal nedokončen. Byl vydán posmrtně, s názvem Poslední magnát.

Byl také jedním z nejvýraznějších představitelů tzv. Ztracené generace (svoje pocity po návratu z války zobrazovali ve svých dílech, měli problémy se zařazením se do společnosti- Hemingway, Remarque).

Jeho díla byla mnohokrát zfilmovaná, přičemž Velký Gatsby dokonce pětkrát.

 

Díla:

Velký Gatsby

Něžná je noc

Poslední magnát

 

Filmové zpracování (2013):

Dějově stejné, jediná odlišnost – ve filmu pobývá Nick v sanatoriu pro alkoholově závislé

 

Ukázka:

Nickova charakteristika Toma a Daisy – str. 148

Nick vzpomíná na Gatsbyho a odjíždí zpátky domů – str. 149.

„A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti.“ – kritika společnosti

Další podobné materiály na webu: