Vinnetou

rozbor

 

Kniha: Vinnetou

Autor: Karl May

Přidal(a): David Hampl

 

Karl May

Německý spisovatel druhé poloviny devatenáctého století, který se stal známým zejména svými dobrodružnými romány odehrávajícími se na Divokém západě a v Orientu. V šedesátých letech k oblibě jeho knih značně přispěly také filmy, které byly podle jeho románů natočeny. Karl May se narodil roku 1842 a od mládí ho zajímala literatura. Několik let působil jako učitel, ale po obvinění z krádeže byl odsouzen k pobytu ve vězení. Zde měl během několikaletého pobytu dostatek času k přemýšlení a snění a to se stalo inspirací pro jeho první spisovatelské pokusy. Své příběhy o náčelníku Apačů Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi otiskuje nejprve v časopisech, díky jejich masové oblibě pak záhy vycházejí i ve formě románů. Vše vychází pod pseudonymem a Karl May navíc tvrdí, že jeho příběhy jsou inspirovány zážitky z cest, které do Spojených států a Orientu podnikl, nic z toho ale není pravda. První cestu do Orientu podnikl až na přelomu století, kde zjistil, že realita je v mnohém odlišná, než jak ji popsal ve svých dílech. Zemřel roku 1912.

 

Rozbor díla: Vinnetou

Vinnetou je jedním z nejznámějších románů Karla Maye, jedná se o čtyřdílný román, který je ale tvořen mnoha dílčími příběhy, které jsou volně spojené v celek, jehož hlavními postavami jsou především náčelník Apačů Vinnetou a Old Shatterhand.

V prvním díle románu se setkáváme mladým mužem jménem Charlie, který se vydává na Divoký západ jako zeměměřič. Nejprve se zde setkává se známým trojlístkem místních dobrodruhů Samem Hawkensem, Willem Parkerem a Dickem Stonem a záhy také se synem náčelníka indiánského kmene Apačů, Vinnetouem. Díky své síle dostává přezdívku Old Shatterhand a nakonec se stává Vinnetouovým pokrevním bratrem. Rozhodne se svůj život zasvětit dobrodružství a také ochraně indiánů před bělochy. Dalšími ikonickými postavami z prvního dílu jsou také Vinnetouova sestra Nšo-či, která se do Old Shatterhanda zamiluje, a jeho otec Inču-čuna, oba jsou ale zabiti.

V druhé části románu se setkáváme s dalším slavným zálesákem jménem Old Firehand. Old Shatterhand se dozvídá, že tento Vinnetouův přítel byl kdysi jeho sokem v lásce, oba se totiž zamilovali do krásné indiánky Ribanny, která dala Old Firehandovi před Vinnetouem přednost. Ribanna byla ale zavražděna bílým padouchem Parranohem a všichni tři ji pak společně pomstí. Ve třetím díle poté po mnoha dalších společných dobrodružstvích Vinnetou umírá. Čtvrtý díl se odehrává až po mnoha letech, kdy se Old Shatterhand vrací na známá místa, potkává se s některými starými známými a také získá část Vinnetouovy závěti, která se dochovala.