Dobrodružný román

literatura

 

Jméno: Dobrodružný román

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Dobrodružné romány patří již od starověku k velmi oblíbeným literárním žánrům populární literatury. Vyznačují se především zajímavým a napínavým dějem a hrdinou, který v rámci děje prožívá nejrůznější dobrodružství a musí překonat řadu překážek.

 

Základní znaky dobrodružného románu

Charakteristickým znakem dobrodružných románů je dramatický a napínavý děj s množstvím zápletek a důrazem na akci a nebezpečí. Jejich hlavním cílem je pobavit čtenáře, často se odehrávají v nevšedních a exotických prostředích. Prvopočátky dobrodružného románu lze vidět již ve starověkých hrdinských eposech, svébytným literárním žánrem se dobrodružný román stal v helénistickém Řecku. Vznik moderního dobrodružného románu je spjatý s tak zvanými robinsonádami, podle románu Daniela Defoa Život a zvláštní podivuhodná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. Velký rozvoj dobrodružného románu poté nastal v devatenáctém století, kdy vznikly i jeho různé typy, například námořnické romány, které jsou spjaty s exotickým prostředím, westerny, které čerpají témata z amerického Divokého západu či historicko-dobrodružné romány, jejichž děj je umístěn do minulosti. Dalším rysem dobrodružných románů je to, že hlavní postava se v nich utkává s rafinovaným nepřítelem, který disponuje výjimečnými schopnostmi či zvláštními zbraněmi. Kromě dobrodružného prvku obsahují tyto romány často i milostnou zápletku hlavního hrdiny. Ve dvacátém století se dobrodružné romány staly oblíbenou literaturou pro děti a mládež.

 

Významné dobrodružné romány a jejich autoři

Jeden z legendárních dobrodružných románů vznikl již v osmnáctém století. Byl jím Robinson Crusoe neboli Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, dobrodružný román zachycující osudy trosečníka Robinsona, který stráví dvacet osm let na pustém ostrově. Významné je i druhé dílo Daniela Defoa s názvem Dobrodružný život kapitána Singletona, které se považuje za jedno z prvních děl s pirátskou tematikou.

Velký rozvoj dobrodružnému románu přineslo především století devatenácté, příkladem mohou být historicko-dobrodružné romány Alexandra Dumase staršího jako Tři mušketýři či Hrabě Monte Christo. Dalšími slavnými dobrodružnými romány této doby jsou například Verneovy Děti Kapitána Granta, Ostrov pokladů Roberta Louise Stevensona či romány z amerického Divokého Západu německého spisovatele Karla Maye, jejichž hlavními postavami jsou indiánský náčelník Vinnetou a jeho přítel Old Shatterhand. I ve dvacátém století vzniklo několik klasických dobrodružných románů, které se odehrávaly v exotickém prostředí, například román Pouští a pralesem polského spisovatele Henryka Sienkiewicze.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.