Klapzubova jedenáctka – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Klapzubova jedenáctka

Autor: Eduard Bass

Přidal(a): Jan Benda

 

 

 

 

Literární druh: Epika – Proza

Literární žánr: Novela – Humoristický román

Období: 20.století, Česko – celý svět

 

Kompozice: Psáno chronologicky, v kapitolách

Jazyk: V Er-formě, spisovný jazyk,  fotbalový slang, Archaismy

Téma: Úspěchy fotbalového mužstva

 

Charakteristika postav:

Otec Klapzuba – Poctivý a starý , paní Klapzubová

Synové (poctiví a pracovití) – Jura, Tonda, Honza, Slávek, Frantík ..

Princ Waleský

 

Děj:

Děj se odehrává v Dolních Bukvičkách. Otec Klapzuba má 11 synů, z nichž udělá fotbalisty. Klapzubové u nás vyhráli všechny zápasy rozdílem třídy a proto odjeli hrát do Evropy. Na jeden zápas přijel i princ Waleský. Král chtěl, aby vzali do mužstva i jeho syna. Klapzuba jej vzal s sebou domů, aby s nimi trénoval a odehrál zápasy, ale jako náhradník. Poté měli hrát zápas s Barcelonou. Ta se ale však rozhodne vyhrát tak, že bude faulovat. Klapzuba na to ale přijde a svým synům dá ochranné gumy. Zápas hoši tedy vyhráli. Poté přijedou domů a s fotbalem chtějí skončit. Z Austrálie jim ale přijde dopis, že mají odehrát ještě poslední zápas, aby se stali mistry světa. Klapzubové odjeli a zápas také vyhráli(9:1). Cestou z5 jejich loď ztroskotala. Hoši se zachrání a doplují na ostrov lidožroutů. Ti jim navrhnou, že je nesní, ale musí vyhrát proti ním zápas. Je to sice jiný zápas než hoši znají, musí se naučit faulovat a musí mít oblečené gumové obleky jako v Barceloně. A tak kanibalové utečou. Rodina se tedy vrací zpět do Bukviček.

 

Eduard Bass: (1887-1946)

Byl český spisovatel, novinář a herec. Vyučil se v obchodě svého otce kartáčnictví. Studoval v Německu a Švýcarsku. Poté také pusobil jako redaktor Lidových novin.

Díla: Holandský deníček, Cirkus Humberto a Lidé z maringotek.

 

Demokratický proud: spojuje tyto spisovatele činnost v Lidových novinách.  Například – Karel Čapek(R.U.R.), Josef Čapek(pejsek a kočička), Karel Poláček(bylo nás pět).

Ruralismus(20.st) – Venkovský – Vesnická tématika, Osud lidstva.

Další podobné materiály na webu: