Vokno (časopis )

 

 Jméno: Časopis Vokno

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Tento časopis vycházel v letech 1979 až 1989. Společně s časopisem Revolver Revue patřil mezi nejznámější undergroundové časopisy tehdejší doby. Vycházel v samizdatu a svou činnost přestal provozovat po revoluci z ekonomických důvodů. Jeho zakladatelem byl František Stárek, který spolu se svými přáteli vydával tento časopis. Z Výboru na obranu nespravedlivě potrestaných do tohoto časopisu přispíval také Ivan M. Jirous a Dana Němcová.

 

František Stárek

František Stárek začal po ukončení střední školy (nedostal doporučení pokračovat ve vysokoškolském studiu, takže vlastně dále studovat nemohl) pracovat v Praze. Právě zde kolem sebe vytvořil skupinu přátel, kteří společně zformovali první podobu undergroundu. František Stárek v této skupině získal přezdívku Čuňas. V Praze se podílel na organizování hudebních produkcí, šířil samizdatovou literaturu. Byl souzen pro trestný čin výtržnictví v organizované skupině, kdy spolu se svými dvěma přáteli zorganizoval přednášku Ivana Jirouse a koncert Svatopluka Karáska a Karla Soukupa. Strávil půl roku ve vazbě a obdržel podmínku. Patřil mezi signatáře Charty 77.

 

Odsouzen pro šíření časopisu

Podruhé byl František Stárek souzen za vydávání samizdatového časopisu Vokno, který měl být kulturně informační magazín českého undergroundu. Společně s Ivanem Jirousem (Magor), Michalem Hýbkem a Jiřím Fričem byl zatčen a po roční vazbě odsouzen ke dvěma a půl rokům odnětí svobody a dvěma letům ochranného dohledu. To je důvod, proč šestý díl časopisu nebyl nikdy dokončen. Už v době ochranného dohledu obnovil vydávání časopisu Vokno, aktuální informační bulletin Voknoviny, videomagazín a další.

 

Časopis Vokno dostupný na internetu

Zdá se to jako paradox, že kdysi zakázaný časopis je možné v současné době číst masově. Všech čtrnáct dílů tohoto časopisu je zpřístupněno online pro všechny zájemce. Ačkoli původním zaměřením časopisu měl být underground, časopis se věnuje všem oblastem tehdejší kultury. Časopis se zabývá také moderní hudbou, a to nejen tou na domácí půdě, ale také v zahraničí.

 

Časopis o undergroundu

V časopisu si můžete přečíst o vzniku a historii undergroundu, jeho součástí jsou také dokumenty hnutí undergroundu v Americe i v Československu. Najdeme zde zprávy z koncertů undergroundových a rockových skupin, informace o členech těchto skupin, ale také jednotlivých písničkářích, hudebnících a jejich filozofii, samotné texty písní, recenze a kritiky novinek a také anotace samizdatových publikací.

 

Bulletin a videomagazín

Součástí některých dílů časopisů byl i bulletin nazvaný Voknoviny, ve kterém byli čtenáři informování o tom, co se aktuálně děje na kulturní scéně. V roce 1987 vzniknul také první vidomagazín Vokna. Kromě těchto činností se redakce časopisu zaměřila také na pořádání výstav, přednášek i koncertů. To často vedlo k tomu, že iniciátoři těchto kulturních akcí byli souzeni a odsuzování k několika letům vězení.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.