Revolver Revue (časopis)

 

 Jméno: Časopis Revolver Revue

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Tento časopis vznikl v roce 1985 jako undergroundový časopis pod názvem Jednou nohou. Jeho zakladateli byli Ivan Lamper, Viktor Karlík a Jáchym Topol. Časopis vycházel ilegálně, samizdatem, a první číslo tehdy stálo 25 Kč, vyšlo ho celkem 50 kusů. V roce 1985 vyšlo první a druhé číslo časopisu Jednou nohou, a v těchto časopisech vzniknul nápad k akci Pocta Magorovi, která se 27. ledna 1985 skutečně uskutečnila.

 

Změna názvu

V roce 1986 se časopis přejmenoval na svůj současný název Revolver Revue (ve zkratce RR). Stalo se tak u pátého dílu časopisu, který vyšel pod názvem Jednou nohou / Revolver Revue. Skutečné přejmenování na RR pak přišlo až v roce 1987, kdy sedmé číslo již vyšlo pod tímto novým názvem. Vnitřní část tohoto dílu byla poprvé a částečně tištěna jehličkovou tiskárnou.

 

Také knižní edice

Od roku 1988 vznikla také RR editions, později Edice RR, ve které vycházejí knihy. Tato edice vznikla sloučením dvou samizdatových edic Viktora Karlíka, jenž měl pod palcem Edice pro více, a Ivana Lampera, která měl edice Mozková mrtvice a S.V.M. V této edici vyšel jako první román Ladislava Klímy, pod názvem Český román.

 

Významné osobnosti časopisu

Kromě samotných zakladatelů musíme jmenovat také další významné spisovatele, kteří do časopisu přispívali. Bylo to Václav Havel, Zbyněk Hejda, Vít Kremlička, Alexandr Vondr, Petr Placák a J. H. Krchovský. V současné době je časopis čtvrtletníkem (vychází ještě dnes) a redakci tvoří šéfredaktorka Terezie Pokorná, Viktor Karlík, Marek Vajchr a Edita Onuferová.

 

Logo časopisu

Pro časopis byla typická jeho velmi kvalitně zpracovaná grafická úprava, a to už od prvního čísla. V roce 1988 bylo poprvé použito logo časopisu, kterým je Košířská madona. Ta se vyskytla poprvé v devátém čísle. Také se poprvé spouští jakýsi marketing časopisu – v krabici od sušenek byly propašovány nálepky s nápisem „Čtěte Revolver Revue, nezávislý magazín, vychází v Praze“. Tyto nálepky pak bylo možné vidět v různých pražských veřejných prostorách.

 

Rostoucí náklad časopisu

Ačkoli v roce 1989 zapálila služba StB domek, v němž probíhala výroba časopisu, nijak se to na vydávání časopisu nepodepsalo. Od prvního dílu, který byl vydán v nákladu 50 kusů, byl náklad v roce 1989 již 500 kusů. Výroba časopisu od tohoto roku probíhala v Musílkově ulici v Praze 5.

 

Cena Revolver Revue

V listopadu 1989 vzniká také ocenění s názvem Cena Revolver Revue, která byla téhož roku udělena hudebníkovi Tonymu Ducháčkovi, spisovateli Janu Novákovi a básníkům Zbyňku Hejdovi a Ivanu M. Jirousovi. I v tomto revolučním roce vyšly dvě čísla časopisu. V roce 1990 cenu získala in memoriam básnířka Jana Krejcarová.

 

Časopis pokračuje dále

Zatímco některé samizdatové časopisy po roce 1989 skončily kvůli ekonomickým problémům, časopis Revolver Revue pokračuje ve své činnosti dodneška. V roce 1990 vyšlo první nesamizdatové číslo, již čtrnácté. K němu se váže oslava zvaná „Zlatá Klamovka“, která se konala v pražské Lucerně.

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.