Vražda v Orient expresu – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Vražda v Orient expresu

Autor: Agatha Christie

Přidal(a): Jruir

 

 

 

 

Literární druhepika

Literární žánr: detektivní román

Jazykové prostředky:

-chronologický děj

– přímá řeč

– místy mluví hlavní hrdina francouzsky

-spisovný jazyk

 

Hlavní postavy:

HerculePoirot–detektiv.

-Zbytek postav + vysvětlení kdo co je v ději.

 

Děj :

Doba a místo děje: zima roku 1929, Jugoslávie – kabina Orient-expresu

 

1. část

Belgický detektiv HerculePoirotvyřešil v Sýrii jakýsi kriminální případ a vracel se domů. Ve vlaku do Cařihradu si všiml mladé Angličanky jménem Mary Debenhamová a také plukovníka Arbuthnota.

V Cařihradu se ubytoval v hotelu a tam ho zastihl telegram, ve kterém ho žádali, aby přijel do Londýna. Poirot tedy musel změnit své plány a rozhodl se, že pocestuje Orient-expresem po trase Istanbul-Calais. Stejným směrem chtěl jet také Herculův přítel monsieurBove (Belgičan), ředitel mezinárodní železniční společnosti.

Ačkoliv byla zima a tudíž po sezóně, všechna kupé byla rezervována. Nakonec se ale nedostavil jeden cestující, a tak mohl Poirot přece jen nastoupit do Orient-expresu. Ve vlaku cestovalo společně s detektivem ještě třináct osob, mezi nimi i Angličanka Mary a plukovník Arbuthnot.

Druhý den cesty požádal detektiva o pomoc starší Američan jménem Ratchett. Obával se, že bude zavražděn, chodily mu výhrůžné dopisy, a tak hledal někoho, kdo by ho chránil před nebezpečím. Poirotovi ale muž nebyl sympatický, a proto ho odmítl.

Hodinu po půlnoci při průjezdu Jugoslávií vjel vlak do závěje a uvízl v ní. Ráno byl Ratchett nalezen ve svém kupé mrtev, ubodán dvanácti ranami nožem.

Před smrtí byl omámen prášky, aby nemohl křičet. V kapse jeho pyžama byly nalezeny hodinky, které se zastavily v 1 hodinu a 15 minut. Zdálo se, že v tuto dobu byl také zavražděn, což potvrdil i lékař. Ale samozřejmě mohlo jít o falešnou stopu.

Na místě činu se našel luxusní dámský kapesníček s iniciálem “H”, kousek čističe dýmky, ale hlavně zbytek spáleného výhružného dopisu. Poirot za pomoci lihového vařiče a kulmy dokázal “zachránit” část textu. V ní byla zmínka o “malé Daisy Armstrongové”. Tříletou Daisy unesli gangsteři v čele se zlosynem jménem Casseti. Ten za holčičku požadoval vysoké výkupné, ale přestože ho dostal, Daisy zabil. Podobné únosy ještě několikrát zopakoval. Byl sice zatčen, ale nakonec spravedlnosti unikl. Změnil si jméno na Ratchett a cestoval po světě se svým tajemníkem a komorníkem.

Daisyina matka Sonie, dcera slavné herečky Lindy Ardenové, která čekala druhé dítě, smrt dcery psychicky neunesla, předčasně porodila a při porodu zemřela. Její manžel plukovník Armstrong se zoufalstvím zastřelil a Daisyina chůva, která byla neprávem podezřelá z napomáhání k únosu holčičky, skočila z okna. Poirot tedy musel vyřešit, kdo Ratchetta zabil.

 

2. část

Postupně si do jídelního vozu volal jednotlivé pasažéry a vyptával se na jejich alibi. Také zjišťoval, zda někdo z nich neměl vztah k rodině Armstrongových.

Nejblíže ze všech k nim měla bohatá ruská kněžna Dragomirovová, dobrá přítelkyně Lindy Ardenové. Ale zločin mohla stěží spáchat, protože už byla starší a neměla potřebnou fyzickou sílu. Navíc jí její německá komorná Hildegarda poskytla alibi.

Dále tu byla paní Hubbardová, jejíž kupé bylo hned vedle Ratchettova. Ta tvrdila, že po půlnoci se k ní z vedlejšího kupé vkradl jakýsi muž a ona ze strachu předstírala, že spí, takže nic víc neviděla.

Ratchettův tajemník pan Hector MacQueen tvrdil, že netušil pravou totožnost svého pána.

Ratchettův anglický komorník Mastermann tvrdil, že celou noc neopustil své kupé, což mu potvrdil i jeho spolucestující Ital Antonio Foscarelli.

Švédka GrettaOhlssonová a anglická guvernantka Mary Debenhamová, které bydlely v jednom kupé, měly také alibi a tvrdily, že v USA nikdy nebyly a rodinu Armstrongových neznaly.

Plukovník Arbuthnot strávil část noci rozhovorem s Hectorem MacQueenem a také prohlašoval, že Armstrongovy neznal.

Z Američana jménem Cyrus Hardman se vyklubal detektiv. Tvrdil, že si ho najal Ratchett, aby ho chránil před “menším černovlasým mužem s jakoby ženským hlasem”. To se ale Poirotovi příliš nezdálo, protože Hardmanovo kupé bylo od toho Rattchetova velmi vzdálené, takže by ho v noci mohl těžko chránit.

Posledními cestujícími byl maďarský hrabě Andrényi se svou ženou Elenou. On i jeho manželka prý celou noc spali.

Někteří vyslýchaní (a Poirot) zahlédli vlakem procházet ženu, která měla na sobě červené kimono s draky.

Komorná Hildegarda se zase na chodbě srazila s mužem, který se vydával za průvodčího. V pokoji paní Hubbardové se pak našel utržený knoflík z jeho uniformy.

Poirot se rozhodl, že provede osobní prohlídky zavazadel cestujících. V kufru Němky objevil uniformu průvodčího s univerzálním klíčem v kapse. Ve svém zavazadle pak našel rudé kimono s draky.

 

3. část

Podle mastné skvrny na cestovním pase zjistil, že manželka hraběte Andrényiho se ve skutečnosti jmenuje Helena. Byla sestrou Sonie Armstrongové, a protože by byla první podezřelá, manžel změnil její jméno v dokladech.

Ukázalo se, že kapesníček v Ratchettově kupé patří kněžně Dragomirovové. Jmenovala se sice Natalia, ale N se v azbuce píše jako H.

Detektiv si pak znovu zavolal Mary Debenhamovou a na základě rozhovoru s hraběnkou Andrényiovou ji usvědčil, že u Armstrongových pracovala jako Helenina vychovatelka.

Domyslel si, že je nepravděpodobné, aby se v jednom vlaku sešly hned tři ženy, které spojovala jedna tragédie. Začal si proto domýšlet, co by s rodinou Armstrongových mohli mít společného ostatní cestující. Z jednotlivých indicií a útržků výpovědí pomalu došel k překvapivému závěru…

Dal si všechny zavolat do jídelního vozu a představil jim dvě možná řešení. První bylo takové, že cizí vrah v uniformě průvodčího vstoupil do vozu, když vlak stál ve stanici, zavraždil Ratchetta, převlékl se do obyčejných šatů a uprchl z vlaku pryč.

Druhá verze byla mnohem zajímavější. Všichni ve vlaku byli nějak svázáni s rodinou Armstrongových. Hildegarda u nich pracovala jako kuchařka, Ital Antonio byl jejich šofér, Švédka byla chůva obou dcer a plukovník byl rodinný přítel (Masterman byl jeho komorníkem). Paní Hubbardová byla ve skutečnosti matkou Sonie a Heleny – Lindou Ardenovou. Hector byl přítel Mary, pan Hardman byl milým Daisiny chůvy, která spáchala sebevraždu a pravý průvodčí byl jejím otcem.

Ti všichni se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou a potrestat Cassetiho za zločiny, které spáchal. Svůj plán dokonalé vraždy si už jednou vyzkoušeli na nečisto. Chtěli, aby to vypadalo, že Cassetiho zabil vrah převlečený za průvodčího, ale situaci zkomplikovalo to, že vlak uvázl v závěji. Mary se proto vlakem prošla v kimonu, aby Poirota zmátla, a ostatní nastražili další falešné stopy – hodinky, kapesníček a čistič dýmky. Každý udělil Ratchettovi jednu ránu. Každý, kromě hraběnky Andrényiové!

MonsieurBove a lékař, který mrtvolu ohledával, se shodli, že policii předloží první řešení nabízené Poirotem!

 

Hlavní téma

Vražda a její vyřešení.

Další podobné materiály na webu: