Agatha Christie – životopis

literatura

 

Jméno: Agatha Christie

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Agatha Christie (1890 – 1976)

Život

Anglická autorka Agatha Christie byla známá také pod pseudonymem Mara Westmacott. Narodila se 15.9.1890 do typické viktoriánské rodiny. První vzdělání dostala od svých rodičů. Následně v roce 1906 odjela do Paříže, kde studovala hudbu a francouzštinu. Vzhledem k trémě však od kariéry hudebnice upustila.

V roce 1914 se provdala za důstojníka Archibalda Christieho, díky čemuž pracovala jako dobrovolná sestra v době první světové války. Právě zkušenost s touto prací později využila ve svých dílech z detektivní oblasti.

První kniha s názvem Záhada na zámku Styles jí vyšla v roce 1921 v samotné Británii, později také v USA. Ta znamenala velký průlom v její literární kariéře a také v její popularitě, která začínala růst. To bylo následně podpořeno i řadou dalších děl.

Poměrně nejasný je pro ni rok 1926, kdy se zhroutila po smrti své matky a po několika dnech byla nalezena v Harrogate. Na toto téma vznikl v roce 1979 i film Agatha. Zlom v osobním životě nastal v roce 1928, kdy se se stávajícím manželem rozvedla. V té době však už byla považována za poměrně známou autorku. To se podepsalo také na její dobré finanční situaci, a tedy celkové nezávislosti.

Stejný rok podnikla cestu do Bagdádu, do oblasti Uru s archeologickými vykopávkami. Na tomto místě potkala v roce 1930 Maxe Mallowana. Jméno je významné tím, že se stal jejím druhým manželem. S ním procestovala i řadu dalších zemí, jako je Irák nebo Sýrie.

V době druhé světové války se rozhodla pro stejnou práci, jako v době té první. Byla dobrovolnicí ve výdejně léků, čímž se opět dostávala k zajímavým léčebným přípravkům a jedům, které jsou často zmiňovány v její detektivní tvorbě.

Výrazným úspěchem pro ni byl rok 1971, kdy jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“. Její manžel, pasován na rytíře, mohl užívat titul sira. Zemřela dne 12. ledna 1976 ve Spojeném království, konkrétně ve městečku Wallingford. Svůj odkaz má i v ČR, kde od roku 1997 existuje společnost Společnost Agathy Christie.

 

Dílo

Jelikož je Agatha Christie považována za nejvýznamnější autorku detektivních příběhů, je celkem jasné, že její díla se drží především tohoto tématu. Toto jsou její nejvýznamnější literární počiny z celkem 80 románů a povídkových knih.

Past na myši – Divadelní hra, která patří celosvětově mezi nejhranější tituly historie. První premiéra hry proběhla v Londýně již v roce 1952.

Vražda Rogera Ackroyda – Jedna z raných knih, která byla typická tím, že v ní autorka záměrně porušila pravidla o stavbách detektivních románů. To přineslo velmi zajímavé rozuzlení, které autorka sama vysvětluje.

Vražda v Orient-expresu – Známé dílo vydané v roce 1934, které se dočkalo i několikanásobného zfilmování. Dílo je známé i pro jméno detektiva, kterým se stal Hercule Poirot. Tato postava se později objevila i v řadě dalších děl.

Smrt na NiluRomán z roku 1937, několikrát zfilmovaný, kde se také objevuje jeden z nejznámějších literárních detektivů, a to Hercule Poirot.

Vlak z Paddingtonu – Román spojený s řešením vraždy, která byla náhodnou svědkyní viděna ve vlakovém kupé. Vyšetřování se ujímá slečna Marplová, která se také stala jednou ze známých postav ve vydaných románech.

Ten Little Niggers – V českém názvu Deset malých černoušků je románem z roku 1939. Důvodem obliby je kromě detektivního tématu i fakt, že kniha byla zfilmována, stejně jako ztvárněna na prknech mnoha divadel.

Smrt v oblacích – Významné dílo hlavně pro Československo, které je zde v několika příbězích jasně zmiňováno. Vyšlo v roce 1935.

Výčet děl je skutečně bohatý a mezi další významné počiny patří zcela určitě tituly, jako Vražda na faře, Záhadný pan Quin, Opona: Poslední případ Hercula Poirota, nebo také Zapomenutá vražda.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.