Detektivní román

literatura

 

Jméno: Detektivní román

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Detektivní romány, zjednodušeně řečeno detektivky, jsou oblíbeným žánrem populární, konzumní literatury. Jejich podstatou je napínavý příběh, jehož tématem je postupné odhalování nějakého zločinu, nejčastěji vraždy. Po pachateli a jeho motivu pátrá detektiv, který je zároveň hlavní postavou detektivní literatury.

 

Základní znaky detektivního románu

Základními znaky detektivního románu jsou především napínavost a určitá intelektuální hra. Detektivní romány totiž často vyžadují určitou spoluaktivitu čtenáře, především jeho logické schopnosti, které ho na základě indicií a nápověd dovedou až k pachateli. Většina detektivek pracuje s racionálním rozuzlením děje, kdy prostřednictvím dedukce, čtenář odhalí pravdivého pachatele. Existují ale i detektivní romány, jejichž rozuzlení je velmi překvapivé a nečekané. Detektivní romány dvacátého století zároveň používají i prvky psychologické literatury. Hlavní postavou těchto románů je detektiv, který bývá často obdařen mimořádnými intelektuálními či pozorovacími schopnostmi, které mu při objasňování zločinu pomáhají. V moderních detektivních románech se detektivem stává i obyčejný člověk, kterého se spáchaný zločin nějakým způsobem osobně týká.

 

Významné detektivní romány a jejich autoři

Za zakladatele detektivní literatury je považován americký spisovatel Edgar Allan Poe a jeho Vraždy v ulici Morgue z roku 1841. Mezi další známé autory detektivní literatury patří Arthur Conan Doyle, který vytvořil postavu Sherlocka Holmese. Jedná se o jednoho z celosvětově nejslavnějších detektivů, který žije v Londýně v Baker Street č. 221b, rád kouří dýmku a hraje na housle, neobejde se bez lupy a kostkované čepice. Jeho přítelem a spolupracovníkem je doktor John Watson. Nejznámějším detektivním románem s postavou Sherlocka Holmese je Pes baskervillský.

Ve dvacátém století se světově uznávanou autorkou detektivních románů stala anglická spisovatelka přezdívaná „královna detektivky“ či „první dáma zločinu“ Agatha Christie, která vytvořila dvě postavy světoznámých detektivů – Hercula Poirota a slečnu Marplovou. Hercule Poirot je belgický detektiv, který je na aktivním odpočinku v Británii, je velký gurmán, používá metodu systém a pořádek, zločince nikdy nehoní, chytí je pomocí rozumu. Jeho přítelem je Artur Hastings, inspektor ze Scotland Yardu. Postava detektiva Poirota vystupuje například v románech Vražda na zámku Styles, Vražda v Orient-expresu či Smrt na Nilu. Slečna Marplová je starší anglická dáma, která se vždy náhodou připlete k nějaké vraždě. Není opravdový detektiv, vyšetřuje na vlastní pěst. Nejznámějšími romány s touto detektivní postavou jsou Vražda na faře či Vlak z Paddingtonu. Z novodobých světových autorů detektivních románů je velmi čteným norský spisovatel Jo Nesbø, jehož detektiv nese jméno Harry Hole.