Kniha: Všechny řitě světa i ta má
Autor: Charles Bukowski
Přidal(a): karin
Zařazení do kontextu literární historie:
- V tomto období se v americké literatuře prosazují myšlenky postmoderny.
„Žádný stres,“ řekl jsem, „žádná činže, žádný inkaso, žádné hádky s přítelkyněmi, žádné daně, žádné účty za jídlo, žádné kocoviny..“
Rozbor díla: Všechny řitě světa i ta má
Rok prvního vydání: 1973
Literární druh: epika
Literární žánr: povídky
Témata:
- Alkohol, erotika, literatura, koňské dostihy, život na okraji společnosti
Čas a prostor:
- Amerika, první polovina 20. století
Kompozice:
- Děj chronologický, střídá se ich- a erforma
Jazyk díla:
- Jednoduché hovorové věty kontrastují se silně zabarvenými výrazy.
- „Stávaly tam tehdy dva striptýzový šantány“ , „A pane, přestaňte mi čumět na kozy, řekla Honeydew, „nebo vezmu pásek a rozsekám vám prdel.“
Charakteristika postav:
- V knize se v mnoha povídkách vyskytuje autobiografické alter ego Hank Chinaski. Nikdy nemá peníze ani práci, zato žen je v jeho životě nespočetně. Je závislý na alkoholu a nikdy nejde pro hrubé slovo daleko.
Stručný obsah (povídka Vrazi)
Harry a Bill se potkají v hospodě. Protože jsou oba bez peněz, rodin a už neví kudy kam, rozhodnou se, že ukradnou peníze jednomu páru. Vloupají se jim do domu, shání se po špercích. Bill zajme manžela a Harry spatří jeho manželku- blondýnu, kterou se po krátké úvaze rozhodne znásilnit. Její manžel u toho řve, proto mu Bill podřízne hrdlo. Harry a Bill nevědí, co si se svědkyní počít, a tak zavraždí i ji. Na cestě zpátky na zastávku si uvědomí, že tam svůj lup nechali.
Vlastní názor:
Celkově bych knihu ohodnotila kladně. Líbilo se mi, že se dalo snadno dostat do děje, hovorová a nekomplikovaná mluva, také cynický pohled na svět bylo zajímavým tématem knihy. Příběhy vychází ze skutečného života,jsou reálné, a proto i čtivé. Na druhou stranu to místy ke konci knihy již byla nuda a známé situace se opakovaly pořád dokola. Ale i to asi patří do reálného světa, člověk se totiž nepoučí.
Oblíbený citát:
„utrpení žádného člověka není větší, než mu příroda určí“