Charles Bukowski – životopis

literatura

 

 Jméno: Henry Charles Bukowski

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Autor a básník Charles Bukowski, celým jménem Henry Charles Bukowski. Proslavil se také pod přezdívkami Hank nebo Buk. Jeho původním německým jménem je Heinrich Karl Bukowski. Je známý zejména pro svůj vulgární styl, patří ke skupině beatniků, kam patří takové osobnosti, jako je Jack Kerouac a Allen Ginsberg.

 

Život

Charles Bukowski se narodil 16. srpna 1920 v německém městě Andernach a zemřel 9. března 1994 v Los Angeles v USA. V Americe se živil různými pracemi, aby mohl psát. Byl plodný romanopisec, povídkový spisovatel a básník, který získal kultovní status pro svou práci, která přinesla jeho zkušenosti, emoce a představivost na papír. Ačkoli si užil úspěšné literární kariéry, jeho začátky nebyly slavné – podlehl alkoholismu a toto období trvalo 10 let.

Jeho vzpomínky dětství byly tragické, vzhledem k tvrdému a hrubému zacházení od jeho otce, urážlivým komentářům sousedních chlapců a Velké hospodářské krizi. Vyrostl jako plachý a sociálně stažený muž. Mladý Bukowski se díky svému věrnému příteli Williamovi „Baldy“ Mullinaxovi dostal k alkoholu, kterážto závislost se proměnila v chronický alkoholismus.

Studoval umění, žurnalistiku a literaturu. Po dvou letech skončil vysokou školu a místo toho v New Yorku vykonával podřadné práce. Jeho první pokusy s literaturou začaly brzy poté, co opustil vysokou školu; jeho vůbec první publikace je povídka s názvem Důsledky málo strohého odmítnutí. Následovala povídka 20 tanků z Kasseldownu. Avšak tyto povídky se nesetkaly s velkým úspěchem, a proto se Bukowski rozhodl vzdát svých literárních aspirací.

Následovalo období, které je poznamenáno nadměrným pitím a cestováním. Toto období trvalo deset let.

V roce 1952 nastoupil do funkce dopisního dopravce pro americkou poštovní službou v Los Angeles. Bukowski onemocněl na krvácivý vřed, který ho málem zabil. Dostal však druhou šanci žít a od roku 1955 se začíná znovu zabývat literaturou – nyní se věnuje poezii. Psal pro noviny a časopisy.

 

Dílo

První příběh vydal, když mu bylo 24 let a poezii začal psát ve věku 35 let. První knihu poezie vydal roku 1959. Na rozdíl od jiných současníků jeho doby, Bukowski psal přirozeně. Prostřednictvím svých autobiografických děl se nesnažil o to, aby vypadal hrdinsky, a místo toho se zjevně zabýval městskými životy Američanů, aktem psaní, závislostí na alkoholu, vztahem k ženám a podobně. Během svého života napsal několik básní, povídek a románů, publikoval přes šedesát knih.

Důsledky málo strohého odmítnutí

Angl. Aftermath of a Lengthy Rejection Slip. Tato povídka vyšla roku 1944 v časopisu Story. Jednalo se o autorovu prvotinu.

20 tanků z Kasseldownu

Tato povídka vyšla v časopise Portfolio. Pojednává o muži, který čeká na popravu.

Flower, Fist and Bestial Wail 

Tato básnická sbírka byla vydána roku 1959. Kniha byla široce oceňována za to, že krásně zobrazovala smysl pro opuštění prostřednictvím svobodných veršů.

It Catches my Heart in Its Hands

V roce 1963 vydal tuto básnickou sbírku. Psal ji v období let 1955-1963. Každá z básní v knize byla z hlediska obsahu sloučena dohromady.

Crucifix in a Deathbed

Tato práce byla publikována v roce 1965.

Zápisky starého prasáka / Paměti starého chlapáka

Kniha pochází z roku 1969. Obsahuje jednotlivé povídky, které vycházely jako týdenní sloupky do undergroundového časopisu Open City. Poté, co byl časopis ukončen, sloupek přežil a byl vydáván v jiných undergroundových novinách Los Angeles Free Press.

Poštovní úřad

Kniha vyšla v roce 1969 a jedná se o autobiografii. Charles Bukowski více než 10 let pracoval na poště a své zážitky a zkušenosti (včetně těch z mládí) shrnul v této knize. Právě v roce 1969 přijal Bukowski nabídku od Black Sparrow Press a stal se spisovatelem na plný úvazek, čímž jeho práce na poště skončila.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.