Kniha: Amok, Šachová novela
Autor: Stefan Zweig
Přidal(a): David Hampl
Stefan Zweig
- Narodil se 28. listopadu 1881 ve Vídni, zemřel 23. února 1942 v Petrópolis u Rio de Janeira.
- Rakouský spisovatel a překladatel židovského původu.
- I když se Stefan Zweig narodil ve Vídni, jeho rodina měla česko-italské kořeny. Otec pocházel z Moravy, matka z bohatého italského rodu.
- Od mládí patřilo k jeho zálibám veškeré umění, tedy nejen literatura a divadlo, ale také hudba či malířství. Do literatury vstoupil jako dvacetiletý básnickou sbírkou s názvem Stříbrné struny. Poté vystudoval filozofii, germanistku a romanistiku na univerzitě v Berlíně.
- Dalším jeho koníčkem bylo kromě umění rovněž cestování, podnikl mnoho cest nejen po Evropě, ale také po Asii a Americe.
- Jedním z jeho přátel byl Sigmund Freud, jehož psychoanalýza ovlivnila i některá Zweigova díla. Kromě psychoanalýzy byla jeho tvorba ovlivněna rovněž civilismem, humanismem a kosmopolitismem. Byl velkým odpůrcem jakékoli války a násilí, v době první světové války se zapojil do mírového hnutí a psal také antimilitaristické články do novin.
- Konec jeho života byl ovlivněn politickou situací v Evropě. Po připojení Rakouska k nacistickému Německu roku 1938 emigroval do Velké Británie, kde aktivně vystupoval proti fašismu. Roku 1941 odjel do Brazílie, kde o rok později spáchal sebevraždu, údajně pod vlivem zpráv o tom, co se děje ve válkou sužované Evropě.
Díla
- Strach – psychologická novela, jejímž tématem je manželská krize, kdy nuda a stereotyp přivedou ženu k nevěře. Tato nevěra je ale odhalena a žena pak čelí nejen výčitkám svého svědomí, ale také vydírání a strachu, že přijde o své rodinné štěstí.
- Stefan Zweig napsal i několik velmi kvalitních životopisných románů o významných osobnostech, například Romain Rolland, Otokar Březina, Marie Antoinetta či Marie Stuartovna.
Světová literatura 1. poloviny 20. století
- Světová literatura první poloviny dvacátého století je velmi rozmanitá z hlediska svých témat i literárních žánrů. Obecně ji lze rozdělit do dvou proudů, na literaturu experimentální a klasickou. Zatímco klasická literatura navazuje na realismus a patří do ní například ztracená generace či demokratický proud, experimentální literatura se inspiruje zejména novými moderními uměleckými směry.
Spisovatelé
- Ernest Hemingway – americký spisovatel a přední představitel ztracené generace. K jeho nejvýznamnějším dílům patří Sbohem, armádo, Komu zvoní hrana a Stařec a moře.
- Thomas Mann – německý spisovatel, představitel demokratického proudu a nositel Nobelovy ceny za literaturu. K jeho známým románům patří Buddenbrockovi, Josef a bratří jeho či Kouzelný vrch.
- James Joyce – anglický prozaik, který je naopak považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů moderní experimentální prózy. Proslavil se především dílem Odysseus, kterým provedl jakousi destrukci tradičního románu a který je zároveň paralelou ke slavnému antickému eposu.
Rozbor díla: Amok, Šachová novela
Amok je sbírkou osmi novel Stefana Zweiga, ve kterých je patrný vliv psychoanalytických myšlenek Sigmunda Freda. Témata těchto novel jsou díky své nadčasovosti a obecné platnosti aktuální i dnes. Kromě prózy Šachová novela obsahuje sbírka dále novely, Zmatení citů, Fantastická, Mučivé tajemství, Knihomol, Letní novelka, Neviditelná sbírka a Amok, která dala celému souboru jméno. Hlavním tématem Šachové novely je skrytá kritika fašismu, který je představován postavou mistra světa v šachu.
Postavy
- Doktor B. – tajemný muž, který se připojil ke skupince mužů hrající šachy s mistrem světa, a partie díky němu skončila remízou. Původně vedl v Německu advokátní kancelář, která spravovala majetek klášterů a fondy císařské rodiny. Po nástupu Hitlera k moci byl zatčen a uvězněn v hotelu, odkud byl vždy jen na chvíli odveden k výslechu, neboť fašisté se od něj chtěli dozvědět, kde jsou schované důležité dokumenty. On si ale dával pozor na to, co říká, a neprozradil jim žádné důležité informace. Při čekání na jeden z výslechů se mu podařilo ukrást knihu, která byla v kapse jednoho pláště, neboť v pokoji, kde byl uvězněn, žádné knihy nebyly. Onou knihou byla sbírka sto padesáti šachových partií. Aby nějak vyplnil čas, udělal si z chleba figurky a postupně rekonstruoval partie všech šachových mistrů v příručce. Netrvalo dlouho a znal všechny hry slavných šachistů nazpaměť. Jednoho dne se rozhodl zahrát si sám proti sobě, to ho ale přivedlo k šílenství. Ošetřující lékař mu pak řekl, že už nikdy v životě by neměl hrát znovu šachy, neboť jinak se šílenství dostaví znovu.
Obsah díla
Děj díla Šachová novela se odehrává na velké zámořské lodi, která pluje z amerického New Yorku do argentinského Buenos Aires. Jedním z cestujících je i Mirko Čentović, jugoslávský mistr světa v šachu. Tato skutečnost samozřejmě nemůže zůstat utajena, a brzy se tak na lodi utvoří skupina amatérských šachových nadšenců, kteří vyzvou tohoto geniálního hráče na souboj. Čentović v souboji vidí příjemné zpestření dlouhé plavby, a tak souhlasí. První hra je pro jeho vyzyvatele velkým ponaučením, hraje se na jedné šachovnici, kdy na jedné straně je mistr světa a proti němu ostatní hráči, kteří hrají ve skupině. První partii Čentović s převahou vyhraje, jeho vyzyvatelé se ale nechtějí tak lehce vzdát a chtějí ještě jednu odvetnou hru, Čentović tedy souhlasí.
Zpočátku to vypadá, že opět snadno vyhraje, ale pak se stane něco nečekaného, když se ke skupině prohrávajících amatérů připojí neznámý muž. Ten jim poradí několik tahů, a jeho zásluhou tak partie skončí nerozhodně. Neznámý muž zvaný doktor B. není šachovým profesionálem, šachy se naučil hrát díky svému pohnutému životnímu osudu, o kterém ale nikdo neví. Všichni pak chtějí, aby další partii odehrál s Čentovićem on sám. V první partii doktor B. donutil svými tahy mistra světa k tomu, aby se vzdal. Ve druhé hře Čentović úmyslně prodlužoval své tahy, neboť si všiml, že doktora tato pomalost dráždí a začíná projevovat známky nepříčetnosti. Tato partie nakonec dopadla tak, že se díky svému stavu doktor B. při hře spletl a Čentović vyhrál.