Ztracená generace

 

 Jméno: Ztracená generace

 Přidal(a): Lucie

 

 

Válka zapůsobí na každého, i na spisovatele, kteří ji zažili. Jde především o první světovou válku, ze které se spisovatelé inspirovali ve svých dílech. Tito spisovatelé se narodili okolo roku 1900 a právě proto, že promítali své zážitky z války do svých děl, zasloužili se o pojem „ztracená generace“. Válka zanechá na člověku stopy, které nelze jen tak opomenout. Lidé, kteří válku prožili, měli často psychické problémy a hůře se jim začleňovalo do společnosti. Mezi spisovatele, kteří se řadí do ztracené generace, patří:

 

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway poprvé tento termín ztracené generace použil ve své prvním díle jménem Siesta. Tento spisovatel dostal v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu a nutno říci, že ne nadarmo. Jeho díla jsou známá po celém světě. Během světové války pracoval u Červeného kříže a viděl tak mnoho utrpení. To popsal ve svém, asi nejznámějším díle, Sbohem armádo! Mezi další díla, která pojednávají o první světové válce, patří: Komu zvoní hrana nebo Stařec a moře.

 

William Faulkner

Dalším známým spisovatelem, který patřil k této skupince, je William Faulkner. Tento pán se také pyšní Nobelovou cenou za literaturu, kterou obdržel v roce 1949. Taktéž psal o válce, zejména v době spisovatelských začátků, nicméně se živil i mnoha jinými povoláními. Osud nebyl příliš přívětivý, jelikož jedna z dcer mu zemřela brzy po porodu. Básně začal psát ve svých třinácti letech a literaturu měl opravdu rád. V pozdějším věku pracoval v Hollywoodu, jako scénárista, později došlo i ke zfilmování několika jeho děl.

 

Francis Scott Fitzgerald

F. S. Fitzgerald je také velmi známým spisovatelem. Přesto, že se řadí ke ztracené generaci, psal trochu jinak, než ostatní spisovatelé. Zajímal se zejména o vyšší vrstvu obyvatel, o které často psal. Mezi známá díla patří Velký Gatsby nebo Něžná noc. Je také považován za spisovatele tzv. jazzového věku“. Literaturu studoval, ale poté co vstoupil do armády, ji opustil. Měl strach, že při válce umře a tak, ještě před ní napsal knihu The Romantic Egotist. Vzhledem k tomu, že je považován za jednoho z nejlepších spisovatelů té doby, byly jeho díla i několikrát zfilmována, zejména pak Velký Gatsby, který jistě stojí za zhlédnutí. V pozdějším věku byl poměrně hodně zadlužený a to zejména díky svému životu, který ho stál více, než dokázal vydělat. Nicméně výrazně si finančně pomohl, když se stal scénáristou.

 

Erich Maria Remarque

Tento spisovatel je ve světě velmi známým, zejména proto, že jeho díla jsou hodně zaměřena hrůzy války. Ve svých 18 letech odešel do války, když se vrátil, měl velký problém zařadit se do tehdejší společnosti a v podstatě nevěděl, čím se živit. Vystřídal tak několik povolání od učitele až po automobilového závodníka. Dílem, které ho proslavilo po celém světě, se jmenuje Na západní frontě klid. Příběh byl zfilmován a získal Oscara. Mezi další známá díla patří Tři kamarádi nebo Vítězný oblouk.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.