Demokratický proud

literatura

 

 Jméno: Demokratický proud

 Zařazení: Literatura, Spisovatelé

 Přidal(a): Lucie

 

 

Demokratický proud spojuje hned několik spisovatelů. Zejména jde o ty, kteří přispívali svými články do Lidových novin. Stalo se tak po období 1. světové války, kdy stál v čele tehdejšího Československa T. G. Masaryk. V roce 1918 vznikl samostatný československý stát a lidé věřili, že se vyřeší tehdejší problémy.

 

Mezi autory, kteří psali do Lidových novin a patřili do demokratického proudu, patří:

 

Eduard Bass

Tento autor používal pseudonym a vlastním jménem byl Eduard Schmidt a vyučil se zajímavou profesí a tím je kartáčnictví. Nebylo to ale jediné studium, měl možnost pokračovat také ve Švýcarsku a Německu. Narodil se v roce 1988 v Praze a již od roku 1910 v kabaretu vystupoval s básněmi. Živil se také jako fejetonista a kritik divadelních her. Nejen, že psal do Lidových novin, byl také jeden čas jejich šéfredaktorem. Pro příklad můžeme zmínit několik jeho děl, jako jsou: Jak se dělá kabaret? Klapzubova jedenáctka nebo Cirkus Humberto.

 

Karel Poláček

Karel Poláček také zapadal do demokratického proudu, a co se jeho života týče, tak nejdříve vystudoval gymnázium a poté práva. Byl z několika sourozenců a jeho rodina byla dosti početná. Zúčastnil se války, ale po návratu do Československa pracoval jako úředník. V roce 1922 psal také do zmíněných Lidových novin, nicméně to není jediný časopis, kam se svými fejetony přispíval. Bohužel se však v roce 1944 dostal do transportu do Osvětimi, kde se původně předpokládalo, že zemřel. Nicméně později se zjistilo, že transport přežil a měl zemřít až při pochodu z Hindenburgu do Gleiwitz. Datum a místo úmrtí však nejsou jasné. Mezi známá díla patřila Muži v offsidu, Hráči nebo Bylo nás pět.

 

Josef Čapek

Jistě dobře známý spisovatel Josef Čapek byl starším bratrem Karla Čapka. Vystudoval umělecko-průmyslovou školu v Praze. Se svým bratrem hodně cestoval. Jako všichni spisovatelé demokratického proudu, publikoval své články v Lidových novinách, ale také v jiných časopisech, například v Národních listech. Kromě jiného byl také jedním ze zakladatelů Skupiny výtvarných umělců. Byl nejen spisovatelem, ale také českým malířem.  Několik děl napsal se svým bratrem, nicméně mezi jeho velmi dobře známá díla, které napsal sám, patří Povídání o pejskovi a kočičce nebo Stín kapradiny.

 

Karel Čapek

Karel Čapek, mladší bratr Josefa Čapka, vystudoval gymnázium a poté filosofickou fakultu. Byl nejen spisovatele, ale také amatérským fotografem, novinářem a překladatelem. Díky Bechtěrevově chorobě, kterou trpěl, nemusel bojovat ve válce. Publikoval jak v Národních listech, tak v Lidových novinách. Mezi nejznámější díla patří O nejbližších věcech, Válka s mloky nebo Loupežník. Známým, zfilmovaným dílem je také Bílá nemoc.