Kniha: Bible
Autor: Mnoho autorů
Přidal(a): Petra
Zařazení
- Bible je nejstarší orientální hebrejská literatura. Tvoří přechod mezi orientální a evropskou literaturou.
- Bible neboli Písmo svaté je soubor textů, pravidel náboženské víry a morálky. Jde o soubor nejen náboženských, ale i historických, právnických a literárních textů. Považujeme jí za základní knihu dvou náboženství judaismu a křesťanství.
- Bible je žánrově velmi pestrá.
Kompozice
- Dělíme jí na 2 části:
- Starý zákon (hebrejská bible)
- Nový zákon (křesťanská bible)
Starý zákon
- Většina jeho obsahu je v hebrejštině, část v aramejštině (ne v arménštině – rozdíl je zcela zásadní). Najdeme zde základ židovského náboženství, soubor názorů na svět a člověka. Toto dílo je nejrozsáhlejší a žánrově nejrozmanitější souhrn děl hebrejské literatury.
- Dějiny židů: Abrahám, David a Goliáš. Činnost proroků: předpověď příchodu Mesiáše (vykupitele). Střídání nářku a prosby s oslavou Boha (Žaltář).
- Tóra neboli Pentateuch se skládá z 5 knih Mojžíšových (zde nalezneme historii a zákony Židů)
1. Genesis
- O stvoření světa a člověka, o prvních lidech Adamovi a Evě, kteří neposlechli božího příkazu nejíst ze stromu poznání (učinili tím 1.hřích), o jejich vyhnání z ráje a ztrátě nesmrtelnosti, lidstvo poté stiženo nemocemi, bídou, strastmi a musí pracovat v potu tváře.
- O synech Adama, Kainovi a Ábelovi, a 1.zločinu na zemi (bratrovražda z nenávisti).
- O potopě světa (což byl trest boží za zločiny lidí, zachránil se jen spravedlivý Noe s rodinou ve velkém korábu a když voda opadla znovu zalidnil a oživil zemi).
- O pyšných potomcích Noemových, kteří chtějí dosáhnout nebe a staví babylónskou věž, aby se vyrovnali Bohu, trestem jim je zmatení jazyků (původně jednotné lidstvo rozděleno na mnoha národů).
- O Abrahámovi a jeho potomcích (Izák, Jákob, Josef a jeho 11 bratrů), což jsou počátky biblických dějin Hebrejů (Židů), národ pod zvláštní ochranou Hospodinovou, Abrahám vyvedl lid svého kmene z Mezopotámie do dnešní Palestiny, Hospodinova zkouška Abrahámovy oddanosti, měla zjistit je-li ochoten na jeho žádost obětovat syna Izáka, místo obvyklého berana.
- Osudy Jákobova syna Josefa, jenž je prodán bratry do egyptského otroctví, kde dosáhl významného postavení na dvoře faraóna, když v Kanaán, zemi Hebrejů vypukl hlad, vypravili se Jákobovy synové do Egypta pro potraviny, zde se opět setkali s bratrem, Josef bratrům odpustil, usadili se v Egyptě, stali se praotci jednotlivých hebrejských kmenů, jejich potomci postupně upadli do nevolnictví, ale byli vysvobozeni Mojžíšem.
2. Exodus
- O narození a životě Mojžíše, který vyvedl s Hospodinovou pomocí Izraelity zázračně přes Rudé moře z Egypta, na Sinajské poušti je zachránil před hladem a dovedl je do země, kterou mu zaslíbil bůh Jahve (Hospodin) na hoře Sinaj, tam obdržel Mojžíš i soubor obřadních pravidel a mravních přikázání (Desatero) upravujících vztahy lidí k Bohu a mezi sebou.
3. Leviticus
- Část knihy kulticko-rituální se zákony pro kněze a levity.
4. Numeri
- O izraelitech na Sinajské poušti, o putování až k hranicím Palestiny, o posledních úkolech Mojžíšových.
5. Deuteronomium
- Řeči Mojžíšovy, v závěru zákoník, Mojžíšovo poslední pomazání a zlořečení.
- Knihy soudců a knihy královské navazují na knihy Mojžíšovy, popisují osudy židovského národa za vlády prvních králů.
- Knihy proroků obsahují vyprávění z dějin Izraele, výroky a skutky proroků, kteří předpovídali příchod Mesiáše, dílo Izaiáše, Jeremiáše a Ezechiela a 13 dalších proroků.
- Svaté spisy jsou básnické knihy.
- Žalmy, Job, Přísloví, Pět svitků (Píseň písní neboli Šalamounova, Rút, Kazatel, Jeremiášův pláč, Ester), Kniha Danielova část kde se objevuje s mystické zjevení, apokalypsa, spisy historické.
- Žalmy jsou náboženské hymny, původně zpívané za doprovodu strunného nástroje. Střídá se zde nářek a prosba s oslavou a chválou Boha.
Desatero:
- 1. Nebudeš mít vedle mě jiné Bohy, nedělej si žádné obrazy boha, služ jenom mě
- 2. Nezneužiješ mého jména
- 3. Budeš světit sedmý den, ten den nebude nikdo pracovat
- 4. Budeš ctít svého otce a svou matku
- 5. Nezabiješ
- 6. Nesesmilníš
- 7. Nepokradeš
- 8. Nebudeš o svých bližních mluvit nepravdu
- 9. Nebudeš toužit po ženě, která patří jinému
- 10. Nebudeš toužit po majetku chudých
Nový zákon
- Sepisován asi v letech 48 – 120 n.l.
- Křesťané ho přidali až v 1. stol. po Kristu. Texty jsou psány řecky.
- Obsahem je život Krista a jeho učení v podání jeho žáků a stoupenců, tzv. epištoly (listy apoštolů) a evangelia (poselství).
- 4 evangelia (Matouše, Marka, Lukáše, Jana) vypráví o životě, umučení a zmrtvýchvstání Krista.
- Příchod Krista byl prorokován ve starozákonných příbězích, Kristus vykoupil lidstvo z jeho hříchů. Golgota (hora), na které byl ukřižován Ježíš Kristus. Christos = pomazaný. Křesťanský letopočet se počítá od narození Krista. O Ježíšově dětství toho moc nevíme, více informací z jeho života až po křtu Janem Křtitelem, od té doby kázal a shromažďoval své učedníky (apoštoly). Putoval Galilejí, kritizoval církev za náboženské pokrytectví, hlásal myšlenky rovnosti, spravedlnosti, pokory a pokání, kladl důraz na lásku k bližnímu a nelpění na pozemských statcích, vše vysvětloval v podobenství, příbězích. Základ je mravní ponaučení a snaha o změnu myšlení. Popudil proti sobě kněžstvo, byl označen za falešného proroka.
- Po Jidášově zradě byl v Jeruzalémě zatčen, souzen římským místopřísedícím Pilátem, který ho odsoudil k ukřižování pod nátlakem židů.
- Skutky apoštolů o působení Kristových žáků, o rozvoji křesťanských náboženských obcí. Sepsány byly svatým Lukášem.
- Listy – 21 epištol – autory jsou: Pavel, Jakub, Jan, Juda. Sepsáno je vše formou kázání a rozprav. Epištoly jsou listy určené výše postaveným osobám nebo národům vysvětlující Ježíšovo učení (např. List Římanům, List Židům,…).
- Zjevení sv. Jana – Apokalypsa – polomytický spis o konci světa a posledním soudu, o zkáze světa a Kristově příchodu. Zjevení sv. Jana je zároveň apokalypsa. Tato část je zakončením Svatého Písma. Obraz konce světa, hrůzy, které budou předcházet konečnému střetnutí dobra a zla, poslední soud a návrat Ježíše Krista na zem.
- Jan se dostává na ostrov, kde je mu zjeveno prokletí, spatřil sedmkrát zapečetěnou knihu, ve které uviděl hrůzy.
- 1. pečeť – dobyvatel na bílém koni
- 2. pečeť – ohnivý kůň, jehož jezdec odebral lidstvu mír
- 3. pečeť – černý kůň, jehož jezdec měl v rukou váhy, za denní práci odměřil malou mzdu, znamená to pro lid hlad, chudobu
- 4. pečeť – šedý kůň, jehož jezdec se jmenoval smrt, kudy projel lidé zemřeli
- 5. pečeť – byli pomstěni ti, kteří byli zabiti pro svoji víru
- 6. pečeť – zemětřesení, zatmění slunce, měsíc zkrvaví, hvězdy padají na zem, poškození země. Andělé to zastaví a zachrání lid, kteří věří v Boha.
- 7. pečeť – objeví se sedm andělů s polnicemi (hudebními nástroji).
-
- První zatroubí: začne pršet oheň s krví (1/3 země sežehnuta).
- Druhý: 1/3 moře bude zničena horou svrženou do moře.
- Třetí: výbuch hvězdy (zničení 1/3 vod a zemře mnoho lidí).
- Čtvrtý: potemní 1/3 slunce, měsíce a hvězd.
- Pátý: ztemní slunce, do ovzduší se dostane dým a kobylky, které budou trýznit lidi (vůdce kobylek = abaddon, hubitel).
- Šestý: oheň, dým, síra ( ti, kteří přežijí se přesto neodvrátí od svých hříchů, majetek je pro ně bližší).
- Sedmý: vlády nad světem se ujme Pán a jeho mesiáš, budou panovat na věky věků, navěky vyhubí zlo, před jejich nástupem budou zničeny špatné lidské vlastnosti, ďábel je svržen.
Vliv díla
- Bible je bez podstatných změn dochována až do dneška, stala se nositelkou tradice, je důležitým základem pro víru a morálku, základ pro evropské kultury, biblické náměty se vyskytují v malířství, sochařství, architektuře, ve filmu, …
- V běžném životě používání útvarů z bible: přirovnání (návrat ztraceného syna, nevěřící Tomáš, starý jako Metuzalém,…).
- Přeložena nejprve do latiny v 4.-5. stol. n. l., poté do gótštiny. Z latiny byla přeložena do staroslovenštiny (9. stol.), do jednotlivých národních jazyků (od 14. do 17.stol.). Do češtiny přeložení téměř celá za Karla IV., úplný překlad v 16.stol jednotou bratrskou.
- Bible je nejrozšířenější a nejpřekládanější knihou na světě.
- Český ekumenický překlad Bible je kompletní překlad přijatý většinou našich církví, obvykle vydání nese název Písmo svaté Starého a Nového zákona. Jde o český překlad bible původně z let 1961–1979 (později několikrát revidován).
- Pro věřící představuje Bible zdroj víry. Pro nevěřící souborem historických a literárních textů.
- Další zpracování:
- Ivan Olbracht: Čtení z Biblí kralické, Biblické příběhy
- Eduard Petiška: Příběhy, na které svítilo slunce