Bim, Bam, Bum – rozbor díla k maturitě

rozbor-díla

 

  Kniha: Bim, Bam, Bum

  Autor: Christian Morgenstern

  Přidal(a): Lojza

 

 

Autor: Christian Morgenstern

(6.5.1871 Mnichov – 31.3.1914 Merano)

Jediné dítě Carla Ernsta Morgensterna a jeho ženy Charlotty. Otec byl významný německý krajinář. Christian Morgenstern studoval dějiny umění a práva; věnoval se žurnalistice, poezii a překladatelství (překládal severské autory: Ibsena, Bjőrnsona, Strindberga, Hamsuna) . Po celý život bojoval s tuberkulózou, které ale v roce 1914 podlehl. Valná většina jeho díla vyšla s péčí jeho ženy Margarety až po jeho smrti. Za svého života se dočkal malého uznání. Morgenstern je považován za zakladatele nonsensové poezie – (děj postrádá zcela nebo zčásti smysl, nebo obsahuje zdánlivě nesmyslné prvky. Má velmi blízko k absurditě a je často i humorný). Ve svých básních spojoval slova zdánlivě nesmyslně nebo tvořil abstraktní poezii z náhodných hlásek a slabik. Jeho sbírky básní obsahují velmi často slovní hříčky, nebo jsou rozděleny do vizuálně formovaných tvarů (báseň Trychtýře). Byl ovlivněn dadaismem (proti válce), surrealismem (usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek), poetismem (soustředění na všední věci, na současnost, na radostné okamžiky) a expresionismem (vyjádření vlastních prožitků a vlastních pocitů).

 

Rozbor díla: Bim, Bam, Bum

Výbor 130 nonsensových básní a 4 próz. Básně jsou zařazené do 5 kapitol (Malá půlnoční předehra, Kabinet divů, Christiánův zvěřinec, Myšlenky, smyšlenky, historie, Korf a Palmstrőm). Výbor je  pojmenován podle jedné z básní. Čtenář se dostává do světa absurdního humoru, prazvláštních situací a bizarních bytostí. Celé dílo je tak trochu na hlavu. Básně jsou psané nejenom česky, ale některé i německy, anglicky a latinsky (Beránek měsíc 24 str. V básni Veliké Lalulá Morgenstern vymyslel svůj vlastní jazyk. Rým je nejčastěji střídavý (ABAB) nebo sdružený (AABB). Jde o nonsensovou poezii, takže děj obvykle nedává smysl a obsahuje nesmyslné prvky. Jde hlavně o zvučnost rýmu. Autor tvořil básně z náhodných hlásek a slabik. V básních se objevují slovní hříčky, nebo jsou rozděleny do vizuálně formovaných tvarů. Autor si dokonce vymýšlí jména hlavních postav, jen aby se mu to dobře rýmovalo (Korf). V díle se objevují slovní zkomoleniny – v básni Jak si šibeniční dítě pamatuje měsíce (jelen – leden, přes zem – březen, prsten – srpen,…). Kniha je přeložena J. Hiršalem a vydána v roce 1971. Básně byly nejdříve určeny pro zábavu studentské společnosti.

 

Děj

O děj v básních povětšinou nejde, jak už bylo řečeno jde o nonsensovou poezii. Často píše o neživých věcech, které např. někam jdou (Trychtýře, Koleno), dvě láhve, které se chtějí vzít nebo o myšlenkách neživých předmětů (houpací židle nebo domku u kolejí). Hlavní postavy jsou hlavně neživé předměty, zvířata a také profesor a podivín Palmstrőm se svým společníkem Korfem. Mnohé básně si nedokážu vysvětlit, beru to jako výplod šíleného génia (Noční rybí zpěv).

V prózách jde o velice jednoduchý, krátký a  humorný děj.

 

Hravý duch

Duchové si obvykle hrají s cinkajícími předměty a snaží se někoho vystrašit, když je člověk o samotě.  Jeden takový duch se objeví u autorovi večeře, avšak nakonec se zjistí, že to byl jen pruh měsíčního světla.

 

Pomsta číslic

Lázeňský host rád vyhledává opuštěná zákoutí a je rád sám. Je tedy velmi potěšen, že najde v opuštěném zákoutí lavičku. Věří na pověry, a tak na lavičku napíše číslo 13 a tím si chce zajistit, že lavička bude jen jeho. Bohužel k lavičce přijde mladá slečna, která má číslo 13 spojeno se svými nejšťastnějšími dny. Od té doby se o tuto lavičku musí dělit.

 

Hanba, Fuj

Strýc, Hanba a Fuj cestují po celém světě na každém místě se stane to samé – Strýc osloví své vnuky Hanba a Fuje, a lidé kolem si to vykládají jako urážku, a tak chtějí strýce potrestat. Ten vysvětlí, že Hanba a Fuj jsou jen jména, a tak se nakonec strýcovi omluví. Jednou však strýc cestuje sám a zapomene, že u sebe nemá své vnuky. Nakonec tedy strýc za urážku skončí na hranici.

 

Odkaz

Tato krátká legenda vypráví o tom, jak se opice nejprve rozloučí se všemi zvířaty a následně se z ní stane první člověk na zemi – Adam.

 

Vlastní hodnocení

Dílo se mi nečetlo příliš dobře. Mám problém s lyrikou, často si musím básně přečíst klidně i 3 x, než báseň pochopím. Ještě horší je, když básně nemají žádný děj, což bohužel v těchto básních je pravidlem.

 

Zdroje

  • Hiršal J.: Bim, Bam, Bum, Praha, 1971
  • Mgr. Slanař O., Mgr. Kanda R.: Obsahy a rozbory děl, Třebíč, 2006
  • http://www.poezie.psychiatr.org/christian-morgenstern
  • http://www.databazeknih.cz/autori/christian-morgenstern-1466
  • http://www.iliteratura.cz/Clanek/28935/morgenstern-christian-trychtyre-jak-si-sibenicni-dite-zapamatuje-jmena-mesicu
  • http://www.slovnik-cizich-slov.net/nonsens/
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.