Christian Morgenstern – životopis

literatura

 

Jméno: Christian Morgenstern

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Christian Morgenstern (1871 – 1914)

Život

Christian Morgenstern byl německým novinářem, překladatelem, ale hlavně básníkem. Považován byl za zakladatele takzvané německé nonsensové poezie, která ho proslavila po celém světě.

Narodil se dne 6.5.1871 v Mnichově. Byl jediné dítě rodičů Carla Ernsta Morgensterna a Charlotty Morgenstern. Oba rodiče byli známí malíři, což určitým způsobem předurčovalo jeho budoucí umělecký životní směr.

V jeho 10 letech mu matka zemřela na zápal plic. Z toho důvodu byl poslán do Hamburku ke kmotrovi. Zde také nastoupil do internátní školy. Doba tohoto studia pro něho nebyla nijak příjemná, jelikož musel snášet každodenní šikanu svých spolužáků.

V roce 1884 se Charlotty Morgenstern odstěhoval zpět za otcem, který byl v tu dobu již podruhé ženatý. Spolu se svou novou ženou bydlel ve slezské Vratislavi, kde byl ředitelem Královské umělecké školy. V tomto městě proto začal malý Morgenstern nastoupil na gymnázium, které studoval v letech 1885 – 1889. Během studia se již objevovaly jeho první pokusy se psaním.

V roce 1892 nastoupil na studium na Vratislavské univerzitě. Jako obor si zvolil národohospodářství. Ze zdravotních důvodů studium po krátké době přerušil. Po uzdravení se na školu již nevracel, ale našel s i místo v Národní galerii v Berlíně. Z tohoto místa také začal přispívat do několika časopisů.

Vzhledem ke stále nedoléčené nemoci putoval po řadě evropských sanatorií. To mělo pozitivní vliv na studium jazyků a následně i na jeho kariéru překladatele z francouzštiny, nebo také z norštiny, ve kterém se nacházel v roce 1898 a setkal se s Henrikem Ibsenem.

V osobním životě zaznamenal velký zlom v roce 1910, kdy se oženil s přítelkyní Margaretou. Ve stejném roce se však naplno projevilo jeho onemocnění tuberkulózou. S tou bojoval po celé 4 roky. Nakonec této zákeřné nemoci 31. března 1914. Na svou vlastní žádost byl zpopelněn a jeho popel byl uložený na zahradě vily Rudolfa Steinera. Tedy na zahradě zakladatele anthroposofie, který byl jeho velkým vzorem.

 

Dílo

Unikátem jeho díla je využívání různých směrů, jako dadaismus, surrealismus, poetismus a expresionismus. I proto byl Christian Morgenstern velmi ceněným autorem. Toto je jeho nevýznamnější tvorba.

Já a svět – Jeho první z významnějších děl, které bylo vydáno v roce 1898. V originálním názvu zní Ich und die Welt.

Šibeniční písně – Jedna z jeho nejznámějších a také nejvýznamnějších básnických sbírek. Pod originálním názvem Galgenlieder byla vydána v roce 1905. Dílo je unikátní hlavně pro výskyt celé řady básnických hříček, které dokonale ukazují možnosti německého jazyka. Nechybí záměrná deformace slov, neologismy, a vtipné fráze spojené se zvukomalebností.

Palmström – Sbírka z roku 1910 charakteristická spíše miniaturními díly, která mají upozornit na prostý a skromný život. Verše na první přečtení zaujmou především svou výjimečnou groteskností.

Palma Kužel – Další z významných básnických sbírek. Titul Palma Kukel byla vydána až v roce 1916. Tedy nikoliv během života autora, ale posmrtně, jako zajímavá vzpomínka na jeho díla.

Šlasi – I tato básnická sbírka nebyla vydána za autorova života, ale byla vydána posmrtně v roce 1918.

Ferda Páv a všelijaká zvířata – Christian Morgenstern nepsal jenom díla pro dospělé, ale psal i básně pro děti. V této knize opět ukazuje krásy poezie a to ve smyslu hravosti a také vtipu. Vše s ohledem na dětského čtenáře a jeho zájem netradičního poznávání světa.

Mimo svých básní se autor věnoval také překladům mnoha děl. Mezi známá díla z této kategorie patří rozhodně i tituly August Strindberg: Inferno, Knut Hamsun: Abendröte, nebo známé dílo Henrik Ibsen: Sämtliche Werke in deutscher Sprache.