Bratři Lví srdce

rozbor

 

Kniha: Bratři Lví srdce

Autor: Astrid Lindgrenová

Přidal(a): David Hampl

 

 

Astrid Lindgrenová

Tato spisovatelka je jednou z nejznámějších švédských spisovatelek všech dob. Celosvětovou slavnou se stala zejména svými knihami pro děti, jako je Pipi Dlouhá punčocha a Děti z Bullerbynu. Narodila se roku 1907, dětství a mládí strávila ve Vimmerby na jihu Švédska v kraji Smaaland, kde zprvu také pracovala v redakci místních novin. Později odešla do Stockholmu, kde pracovala jako sekretářka v advokátní kanceláři. Když se jí narodily děti, začala jim vyprávět nejrůznější vymyšlené příběhy a pohádky, které později začala zapisovat, a tak se stala spisovatelkou. Její knihy se staly brzy velmi oblíbenými a spisovatelka za ně obdržela i několik významných ocenění. Zemřela v požehnaném věku v roce 2002. O té doby se rovněž každoročně uděluje cena za dětskou literaturu nesoucí jméno Na paměť Astrid Lindgrenové.

 

Rozbor díla: Bratři Lví srdce

Kniha Bratři Lví srce je román o dvou bratrech, Jonatánovi a Karlovi. Mladší Karel, který je vážně nemocný, nemůže chodit a má přezdívku Suchárek. Jonatán se o svého mladšího bratra velmi hezky stará, pomáhá mu a vypráví mu, že když někdo zemře, dostane se do kouzelného světa jménem Nangijale. Jednoho dne v jejich domě propukne požár. Jonatán skokem z okna zachrání Karlovi život, ale bohužel na následky svých zranění umírá. Před smrtí mu ale řekne, že se brzy uvidí v Nangijale. Po několika málo týdnech následkem své nemoci umírá i Karel.

Jak mu Jonatán před svou smrtí řekl, společně se opět setkávají ve fantastické zemi Nangijale, kde vznikají pohádky a kde vládne doba ohníčků. Oba dva jsou tu šťastní, bydlí v krásném údolí a všichni zdejší obyvatelé je tu znají jako bratry Lví srdce. Jejich idylický život je narušen, když se Karel dozví o despotickém Tengilovi, který s pomocí dračice Katly násilně okupuje Šípkové údolí. Dračice Katla chrlí oheň, požírá lidi a poslouchá pouze Tengila, který má kouzelnou trubku, kterou jí ovládá.

Jonatán se společně se svými kamarády Žofií a Hubertem rozhodne proti Tengilovi bojovat a vydávají se do Šípkového údolí. Dlouho se nevrací a Karel o ně začíná mít strach, pak jednou ve snu slyší, jak ho Jonatán volá o pomoc. Po několika dobrodružství se oba bratři znovu setkávají a společnými silami osvobodí Urnana, právoplatného vládce Šípkového údolí, z Katliny sluje a porazí Tengila. Předtím, než je Katla zabita, ožehne svým plamenem Jonatána, který následkem toho ochrne. Předtím ale Karlovi řekne, že každý dobrý člověk, který v Nangijale zemře, se dostane do země Nangilima, kde žijí jen dobří lidé. Jediné, co pro to musí udělat, je skočit ze skály. Karel tak vezme svého bratra na ramena a skočí.

Další podobné materiály na webu: