Miloš Urban – životopis

literatura

 

 Jméno: Miloš Urban

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Miloš Urban je dosud žijící český autor – spisovatel, překladatel a redaktor. Je nositelem ocenění Magnesia Litera z roku 2002 a mezi jeho nejvýznamnější díla patří Sedmikostelí, Hastrman a Lord Mord.

 

Život

Miloš Urban se narodil 4. října 1967 v Sokolově. Pochází z dvojčat. Jeho rodiče se přestěhovali do západních Čech z Čech severních. Ačkoli byl narozen v Sokolově, své dětství strávil v Karlových Varech a v Londýně. V současné době žije v Praze.

V letech 1986–1992 studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, konkrétně moderní filologii na katedrách anglistiky a nordistiky. Po ukončení studií začal pracovat jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, což jsou dodnes jedny z nejznámějších novin v české republice. Od roku 2001 působí Miloš Urban v nakladatelství Argo, kde rok působil jako šéfredaktor.

Kromě psaní románů, kterých stvořil celkem šest, se věnoval také psaní novel a vydal také sbírku povídek. Kromě toho napsal také několik divadelních her (například Trochu lásky a Nože a růže).

Mimo vlastní tvorbu se zaměřil také na překlady děl zahraničních autorů. Mezi nimi můžeme jmenovat knihu Flaubertův papoušek vydanou v roce 1996, jejímž autorem byl Julian Barnes. Tato kniha získala Cenu Mladé fronty. Dále pak přeložil společně s Martinem Urbanem knihu Sběratel srdcí od Grahama Mastertona. Od spisovatelky Rose Trameineové přeložil román Navrácená milost v roce 1997. Korunka z peří je dílo, které napsal Isaac Bashevis Winter a opět přeložil Miloš Urban – nyní ve spolupráci s Antonínem Přidalem, Lucií Luckou a dalšími. Dalšími díly, které ještě přeložil je kniha Na počátku (autor Chaim Potok) z roku 2001 a Mamlas z maloměsta (autor Philip K. Dick) z roku 2018.

Knihy pocházející z pera Miloše Urbana byla taktéž přeložena hned do několika světových jazyků – do němčiny, španělštiny, holandštiny, maďarštiny, ruštiny, italštiny a také angličtiny.

 

Dílo

Poslední tečka za Rukopisy

Tato kniha byla vydána pod pseudonymem Josef Urban v roce 1998. Vydalo ji nakladatelství Argo, v roce 2005 již kniha vyšla ve druhém vydání pod jménem Miloš Urban. Hlavními postavami jsou Josef Urban a Marie Horáková, kteří se rozhodli zjistit, zda jsou Rukopis Královédvorský a Zelenohorský skutečně pravé. Jedná se o významné rukopisy české historie.

 

Sedmikostelí

Také tento román vyšel roku 1998 v nakladatelství Argo. Podtitul tohoto díla zní: Gotický román z Prahy. Setkáváme se v něm s úkladnými vraždami a detektivním pátráním, morálními pády a zvrácenou láskou. Tento román je napsán o městě ve městě nad Vltavou.

 

Hastrman

Za tuto knihu získal autor cenu Literu za nejlepší knihu roku v kategorii próza. Kniha vyšla v roce 2001. Děj se odehrává na rozhraní dvou století. První část se odehrává ve třicátých letech devatenáctého století. Šlechtic, který se zdržoval v cizině, se vrací do své domoviny – do Staré Vsi a objevuje zcela nový svět. Druhá část se odehrává v současnosti, hrdina se snaží bojovat proti tomu, o co lité přišli s moderní dobou.

 

Paměti poslance parlamentu

Čtvrtý román Josefa Urbana pochází z roku 2002. Jeho podtitul je Sexyromán.

 

Michaela

Tato novela byla vydána ve dvou vydáních – poprvé roku 2004 pod pseudonymem Max Unterwasser a podruhé roku 2008 pod vlastním jménem. Může jít o erotický horor i ironickou alegorii.

 

Santiniho jazyk

V tomto románu z roku 2005 se autor snaží odhalit tajemství univerzální věty.

 

Nože a růže aneb topless party 

Jedná se o první divadelní hru autora, která pochází z roku 2005.

 

Pole a palisáda

V této novele z roku 2006 se autor pustil do velmi osobitého převyprávění příběhu o kněžně Libuši a Přemyslu Oráčovi.

 

Lord Mord

Tento román se odehrává v devatenáctém století. Hlavní postavou je hrabě Arco, který přišel o svou velkou vášeň – o ženy, aby ji nalezl v heroinu.