Jo Nesbø – životopis

literatura

 

 Jméno: Jo Nesbø

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Jo Nesbø  je norský spisovatel a hudebník. V Norsku prodal již více než jeden a půl milionu kopií svých románů. Patři mezi umělce uznávanými kritiky a častokrát je chválen pro své hluboké znalosti a psychologické poznatky. Dnes už je Jo Nesbø  považován za jednoho z největších současných spisovatelů kriminálek a thrillerů v Evropě. Jeho knihy se překládají do více než 40 jazyků světa. Mimo spisovatelskou kariéru působí Jo Nesbø  jako hudebním – je zpěvákem a skladatelem norské rockové kapely Di Derre.

 

Život

Jo Nesbø  se narodil 29. března 1960 v Oslu. Své dětství strávil v Molde a studoval ekonomiku. Předtím, než začal psát své knihy působil Nesbø jako novinář na volné noze a burzovní makléř. Svůj první kriminální román Netopýr (nebo také Netopýří muž) vydal v roce 1997. Román se stal okamžitě slavným, získal ocenění Glass Key Award za nejlepší román severské kriminality.

Po úspěchu svého prvního románu se Nesbø soustředil na psaní více a doposud publikoval 9 románů s detektivem Harry Holem, který je ústřední postavou Netopýra. Více než 9 milionů knih s Harry Holem bylo prodáno po celém světě. Velký zájem vyvolaly také knihy Sněhulák, který se po více než tři po sobě jdoucí měsíce stal špičkou seznamu bestsellerů Sunday Times. Levhart se taktéž zařadil mezi nejlepší bestsellery Sunday Times.

Je zajímavé, že autor často násilných thrillerů dokázal tvořit také knihy pro děti. Jo Nesbø vytvořil sérii Doktor Proktor. Ta zahrnuje celkem 5 knih a počíná knihou z roku 2007 s názvem Doktor Proktor a prdicí prášek. Kromě těchto dvou slavných sérií je Jo Nesbø také autorem čtyř samostatných románů.

Pro svůj literární talent byl Nesbø oceněn řadou prestižních ocenění. V roce 1997 obdržel cenu Riverton Award 1997 za Netopýra. Mezi jeho další ocenění patří Cena norských knihkupců z roku 2000, cenu Norwegian Book Club Award 2008. Další prestižní nominace spojená se jménem Nesbø je Edgarova cena za Nemesis v roce 2010.

V současné době žije Nesbø v Oslu, kde i nadále působí jako spisovatel a hudebník.

 

Dílo

Netopýr (Netopýří muž)

Tato kniha z roku 1997 byla spisovatelový debutem. Je také první knihou, ve které se objevil vyšetřovatel Harry Hole. Tento detektiv řeší těžké zločiny odehrávající se v ulicích Osla. Román Netopýr získal ocenění Riverton Award 1997 a Glass Key Award za rok 1998.

Švábi

Je druhým pokračováním v čele s antihrdinou Harry Holem. Detektiv odlétá do Bangkoku, kde se udála tajemná vražda norského velvyslance. Jeho úkolem je vyřešit případ, ale příliš se do tamních záležitostí nemíchat. To si ale detektiv Harry Hole nenechá líbit.

Červenka nese smrt

Třetí díl série o Harry Holem začíná již ve druhé světové válce, kdy se voják, který tehdy padnul znovu objevuje na scéně.

Nemesis

Další díl s detektivem a alkoholikem Harry Holem nás provádí vyšetřováním bankovní loupeže spojené s vraždou. Do toho se přidávají osobní problémy detektiva, který přichází o svou dávnou lásku, jež zřejmě spáchala sebevraždu.

Pentagram

V pátém díle nalézáme opuštěného Harryho Hola, který se snaží usvědčit svého detektivního kolegu z vraždy. Ale právě s tímto detektivem je nucen řešit nový případ.

Spasitel

V tomto díle série musí Harry Hole zachránit nevinnou oběť a zároveň dopadnout zločince. K tomu bude muset využít mnohem nekonvenčnější postupy, než obvykle.

Sněhulák

Sněhulák patří k nejoceňovanějším románů Jo Nesba vůbec.

Levhart

Harry Hole se snaží vyřešit případ dvou žen, které obě utonuly ve své vlastní krvi.

Přízrak

Tentokrát se Harry Hole pokouší vyřešit případ úzce související s drogovými gangy.

Policie

Tentokrát se Harry Hole snaží zjistit, proč byli zavražděni policisté, kterým se nepodařilo odhalit vraha. Jejich mrtvoly se našly vždy na místě vraždy původních obětí.

Žízeň

Jedná se o dosud poslední detektivní román v čele s Harry Holem. Ten se snaží odhalit vraha žen, se kterými si sjednal schůzku přes seznamovací agenturu.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.