Cizinec přichází – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Cizinec přichází

Autor: Mika Waltari

Přidal(a): David Hampl

 

 

Mika Waltari

 • Narodil se 19. září 1908 v Helsinkách, zemřel 26. srpna 1979 tamtéž.
 • Pravděpodobně celosvětově nejznámější finský spisovatel všech dob.
 • Jeho dětství ovlivnila náhlá smrt otce, když bylo Waltarimu pět let. Po vzoru svého otce, který byl pastorem, začal studovat teologii na univerzitě v Helsinkách, ale tato studia nakonec nedokončil a místo toho vystudoval filozofii.
 • Poté se začal život jako novinář a také se začal věnovat literatuře, byl vůdčí osobností literární skupiny Nositelé ohně.
 • Zatímco v mládí psal spíše romány se současnou tématikou, mnoho z nich poměrně pesimistických, ovlivněných špatnou ekonomickou situací Finska ve třicátých letech, později se začal věnovat psaní historických románů a povídek, kterými se proslavil i za hranicemi své země.
 • Kromě prózy ale psal také poezii, dramata, divadelní i rozhlasová, scénáře k filmové tvorbě a rovněž překládal.

Díla

 • Egypťan Sinuhet – nejslavnější Waltariho román odehrávající se ve starověkém Egyptě. Jeho hlavní postavou je lékař faraóna Achnatona jménem Sinuhet, jehož životní příběh sledujeme. Je zajímavé, že Waltari sám nikdy v Egyptě nebyl a zároveň přiznal, že vznik knihy byl velmi ovlivněn jeho zážitky z druhé světové války.
 • Tajemný Etrusk – další historický román, které je inspirovaný starověkem, tentokrát římskou říší. Hlavní postavou je Etrusk jménem Lars Turms.

 

Finská literatura 20. století

 • Severská literatura obecně se v současné době těší velké oblibě. Z norských spisovatelů je svými detektivními příběhy oblíben Jo Nesbø, švédskou literaturu v nedávných letech proslavili například Jonas Jonasson, svým humoristicky laděným románem Stoletý stařík, který vylezl z okna, či Stieg Larsson, svou trilogií Milénium, která je ovlivněna jeho zkušenostmi z investigativní žurnalistiky.

I Finsko mělo a má své výrazné tváře:

 • Frans Eemil Sillanpää – jeden z nejslavnějších finských spisovatelů všech dob, nositel Nobelovy ceny za literaturu. K jeho nejslavnějším dílům patří zejména Umírala mladičká a Lidé letní noci.
 • Timo Mukka – finský spisovatel, který psal zejména o životě lidí v Laponsku, kde prožil většinu svého života. Jeho nejznámější knihou je román Země je hříšná píseň.
 • Leena Lehtolainen – finská autorka psychologických detektivních příběhů s hlavní postavou inspektorkou Marii Kalliovou, příkladem jsou například romány Moje první vražda, Spirála smrti či Krev na jezeře.

 

Rozbor díla: Cizinec přichází

Jedna z vrcholných knih Miki Waltariho, psychologická novela, která se zabývá komplikovaným tématem o schopnosti vzepřít se svému osudu a zabývá se problémy síly a slabosti, lásky a nenávisti. Na svou dobu, kniha vyšla poprvé roku 1937, se jednalo u velmi odvážné dílo, neboť se v něm otevřeně mluvilo o do té doby tabuizovaných tématech, jako je mimomanželský vztah, erotika či nepotrestaná vražda. Z těchto důvodů bývá tato kniha někdy přirovnávána k románům anglického spisovatele Davida Herberta Lawrence, které se zabývají podobnými tématy.

 

Postavy

 • Aaltonen – hlavní postava příběhu, „cizinec“, který přichází jako pomocník na venkovský statek, neboť odešel od manželky, která mu byla nevěrná. Pracovitý, laskavý, poctivý. Na statku se sblíží s hospodyní, nakonec je zavražděn.
 • Hospodyně – nešťastná žena, která má za manžela alkoholika a násilníka, kterého začala postupem času nenávidět. Zamiluje se do poctivého a pracovitého cizince. Poté, co ho její žárlivý manžel zabije, zabije ona jeho. Na konci knihy je těhotná, otcem nenarozeného dítěte je cizinec.
 • Hospodář – manžel hospodyně, násilnický, závislý na alkoholu, když se dozví o manželčině nevěře, cizince zabije. Ve většině knihy je označován jako „muž se zadní komory“.
 • Herman – starý hospodář, který zpovzdálí celý tragický příběh sleduje a zároveň symbolizuje určitou moudrost starých časů a tradice.

 

Obsah díla

Děj novely se odehrává na finském venkově, v okolí Pornainenu, odkud pocházela Waltariho matka, který je obklopený drsnou divokou přírodou, která svým způsobem ovlivnila i charaktery a osobnosti lidí, kteří zde žijí. Námět údajně Waltari čerpal z černé kroniky a novelu dokončil za pouhé tři týdny.

Jedná se vlastně o klasický milostný trojúhelník, který tvoří lidé, kteří neměli lehký život a před svou minulostí prchají na osamělý venkovský statek. Na venkovský statek, kde žijí dva manželé, kteří spolu nejsou šťastní, neboť hospodář je hulvát a alkoholik, přichází cizinec. Postupem času se hospodářka a cizinec do sebe zamilují. Bohužel hospodář se o jejich vztahu dozví a z tohoto důvodu se rozhodne cizince zabít. To nakonec také udělá, při společném štípání dříví v lese cizince zastřelí. Když hospodářka zjistí, co se stalo, neboť slyšela výstřely a ve strachu se vydala na místo, svého manžela z pomsty, že zabil jediného člověka, kterého milovala, zabije sekerou. Starý hospodář Herman jí pak pomůže odklidit těla a žena se rozhodne, že na statku bude žít dál, čeká totiž s cizincem dítě.