Mika Waltari – životopis

literatura

 

Jméno: Mika Waltari

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

MIKA WALTARI (1908 – 1979)

Mika Waltari byl spisovatel z Finska, novinář, dramatik, scénárista a překladatel. Je známý hlavně pro svůj historický román s názvem Egypťan Sinuhet. Také je nejznámějším finským spisovatelem ve světě.

 

ŽIVOT

Waltari se narodil v Helsinkách. Jeho otec byl farář a zemřel, když mu bylo pět let. Jako malý zažil finskou občanskou válku, později studoval teologii na Helsinské univerzitě tak, jak si to přála jeho matka. Dlouho zde ovšem nevydržel a studium dokončil v oboru filozofie, estetika a literatura.

Při studiích psal do několika časopisů, jeho zaměřením byla poezie a hororové příběhy inspirované Edgarem Allanem Poem. Stal se vůdčí osobností skupiny Nositelé ohně, což byla skupina, která propagovala orientaci na moderní evropské proudy, naopak stála proti finskému tradicionalismu. Přestože se později rozešli, názory skupiny výrazně ovlivnili jeho budoucí tvorbu.

Po vydání své první knihy odešel do Paříže, tam napsal svůj první román a vydal se na cestu do Istanbulu. O této cestě napsal svědectví. Roku 1931 se oženil, jeho ženou se stala Marjatta Luukkonenová, narodila se jim dcera Satu, která vyrostla ve spisovatelku. Dolehl na něho velký stres kvůli nespavosti a depresím, nakonec byl hospitalizován.

Během druhé světové války působil jako novinář, některá jeho díla byla po uzavření míru se Sovětským svazem odstraněna z finských knihoven. Po válce se věnoval historickým románům a vzniklo jeho nejznámější dílo Egypťan Sinuhet. Paradoxem je, že Waltari Egypt nikdy v životě nenavštívil. Zemřel ve věku 70 let v Helsinkách.

 

DÍLO

Jeho dílo je všestranné a velice obsáhlé. Napsal více než dvacet devět románů, dvacet šest dramat, patnáct novel a sbírky pohádek a poezie. Mimo jiné se podílel na tvorbě scénářů pro film a rádio, psal literaturu faktu, tvořil i přehledy a články. Zabýval se překladatelskou činností.

VELKÁ ILUZE – generační román, odehrává se v bohémském prostředí, vyjádřil zde iluze skupiny Nositelé ohně

EGYPŤAN SINUHET – historický román, podtitul: 15 knih ze života lékaře Sinuheta, řeší aktuální otázky ze současného světa, pocit zodpovědnosti jedince za podobu světa, život hlavního hrdiny Sinuheta je popisován od dětství, pojednává o jeho studiích medicíny, cestování, zapojení do Achnatovy reformy, nakonec také o jeho stáří, vyprávěno ich-formou

ČTYŘI ZÁPADY SLUNCE – román o románu, v díle popsal svou práci na Egypťanu Sinuhetovi

TAJEMNÝ ETRUSK – historický román, podobný styl jako Egypťan Sinuhet, hlavní hrdina je Etrusk Lars Turms, popisuej jeho putování z lónie přes Korint do řeckých osad na Sicílii, do Říma a dalších kultur, a tím i pátrání po jeho původu

PÁD CAŘIHRADU – dílo o dobývání Cařihradu

JEHO KRÁLOVSTVÍ – román zabývající se zrodem křesťanství

CIZINEC PŘICHÁZÍ – psychologická novela, pojednává o schopnosti vzepřít se osudu, překonává dobová tabu, například mimomanželský vztah, nepotrestanou vraždu a erotické záležitosti, zabývá se zde také venkovskými motivy (poprvé, do té doby byl považován za městského spisovatele)

DOHRA – pokračování knihy Cizinec přichází

OMYL KOMISAŘE PALMUA – detektivka, ve které uvedl do finské literatury prvního velkého detektiva, komisaře Palmua

 

ZAJÍMAVOSTI

  • jeho dílo je přeloženo do více než třiceti světových jazyků
  • byl jmenován členem Finské akademie
  • v cizině byl několikrát navržen na Nobelovu cenu
  • ve Finsku vznikl klub Miky Waltariho (předseda Panu Rajala)
  • získal čestný doktorát na Turkuské univerzitě
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.