Den kobylek – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Den kobylek

Autor: Nathanael West

Přidal(a): David Hampl

 

 

Nathanael West

  • Narodil se 17. října 1903 v New Yorku, zemřel 22. prosince 1940 v kalifornském El Centro.
  • Americký spisovatel a scénárista židovského původu.
  • Pocházel z rodiny židovského imigranta původem z Litvy, který se po represích vůči židům ze strany ruského cara rozhodl pro emigraci do Ameriky.
  • Dětství Nathanaela nebylo příliš veselé, i když se jeho rodině díky otci, který se stal uznávaným architektem, dařilo, protože nebyl úspěšný ve škole ani ve sportu, což bylo v té době v u americké mládeže považováno za velmi důležité. Rozhodl se tedy, že se mezi svými vrstevníky prosadí jinak a začal se věnovat satiře a karikaturám.
  • V mládí žil poměrně bohémským životem a na rozdíl od svých rodičů se nechtěl věnovat žádnému světskému povolání a toužil po tom, že se stane spisovatelem. K jeho vzorům patřili zejména Hemingway, Dostojevskij či Joyce.
  • Jeho rodina ale s jeho přáním nesouhlasila, a tak se s ní Nathanael rozešel, výrazem tohoto odchodu od rodiny byla i změna příjmení, neboť původně se jmenoval Nathan Weinstein. Následně odjel za poznáním do Francie.
  • Po návratu do New Yorku působil v satirickém časopisu, ve třicátých letech začal pracovat v Hollywoodu jako scénárista.
  • Jeho život skončil předčasně, když se svou manželkou zemřeli při autonehodě na cestě z Mexika do Hollywoodu, kam spěchali na pohřeb jejich přítele, spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda.

Díla

  • Přítelkyně osamělých srdcí – jeden ze známých románů Nathanaela, který se odehrává ve třicátých letech v Americe a groteskně s prvky černého humoru vykresluje tehdejší realitu, vzdálenou od amerického snu.
  • Snový život Balso Snella – surrealisticky laděný příběh s motivem antického trojského koně.

 

Americká literatura 1. poloviny 20. století

  • Americká literatura první poloviny dvacátého století je velmi rozmanitá, vznikají díla různých forem i témat, ve kterých se nejrůznějším způsobem promítají společenské a historické události doby.

Spisovatelé

  • Francis Scott Fitzgerald – americký spisovatel, který se zaměřoval zejména na žánr společenského románu. Jeho nejslavnějším dílem je román Velký Gatsby, příběh z vyšší společnosti, který se odehrává ve dvacátých letech na Long Islandu. V románu je ukázána pokrytecká morálka vyšší společnosti a intriky, které na sebe lidé vymýšlejí, aby druhého dostali do problémů, pro osobní zisk jsou lidé schopni všeho.
  • Theodore Dreiser – americký prozaik, který je autorem románu s názvem Americká tragédie, který se zabývá vlivem společenského postavení, kariéry a úspěchu na život člověka, ukazuje sociální rozdíly ve společnosti a řeší otázku viny a trestu. Hlavní postavou je mladý muž jménem Clyde Griffiths, který pochází z chudší věřící rodiny, ale jeho snem je získat peníze, moc a vysoké postavení ve společnosti, pro svůj sen je schopen udělat cokoli.

 

Rozbor díla: Den kobylek

Pravděpodobně nejznámější a díky filmovému zpracování i nejslavnější dílo Nathanaela Westa, které se zabývá věčným tématem tak zvaného amerického snu, ve kterém se trojice hlavních hrdinů mylně domnívá, že Hollywood jim splní touhu o slávě, štěstí a úspěchu. Svět Hollywoodu jako továrna na sny je zde zároveň dáván do kontrastu s hospodářskou krizí ve třicátých letech.

 

Postavy

  • Tod Hackett – jedna z hlavních postav, mladý a nadaný malíř, ještě před absolutoriem na výtvarné škole přijme nabídku na práci výtvarníka kostýmů a filmových kulis v Hollywoodu. I když si od toho mnohé slibuje, nakonec ho práce nijak zvlášť neuspokojuje a obává se, že Hollywood i celou Kalifornii vzhledem k životnímu stylu a honu za penězi brzy čeká pád. Zamiluje se do Faye.
  • Faye Greenerová – mladá, ambiciózní a cílevědomá začínající herečka zatím nepříliš výrazných rolí a komparsu, kvůli nedostatku peněz společně se svým otcem provozuje ještě jedno „zaměstnání“, prodává předražené leštidlo na stříbro, když před potenciálními zákazníky, citlivými lidmi, sehrávají scénky rodinné tragédie. Touží po tom stát se slavnou. Má řadu nápadníků, po smrti otce se nastěhuje k Homerovi a zneužívá jeho dobroty.
  • Homer Simpson – nápadník Faye, naivní, laskavý, nezapadá do krutého prostředí Hollywoodu, pracuje jako účetní v hotelu, nemá příliš zkušeností se ženami a původně přišel do Los Angeles, aby se zde vyléčil z tuberkulózy. Končí tragicky

 

Obsah díla

V románu vystupují tři hlavní postavy, Tod, Faye a Homer, a mnoho postav vedlejších, které dokreslují realitu soudobého Hollywoodu. Tod přišel do Hollywoodu především proto, aby si vydělal peníze a našel inspiraci pro svůj vrcholný obraz, který má nést jméno „Požár Los Angeles“. Během svého pobytu se zamiluje do Faye, zpočátku chce pouze pokořit její povýšenost a provokace, ale později se do ní skutečně zamiluje a poznává díky ní řadu lidí, které do určité míry zdeformoval jejich americký sen, který si do Hollywoodu přijeli splnit, ale který se neuskutečnil. Další postavou je Homer, upřímný muž, kterého Faye zneužívá, a on si to beze slova nechává líbit, platí ji za vše a trpí její nevěry. Zlomem v ději je večírek s kohoutími zápasy, který se koná v Homerově domě a na kterém se sejde řada různých lidí. Večírek končí tím, že Faye od Homera odejde s jedním ze svých milenců a ten se z toho psychicky zhroutí, Tod se o něj snaží postarat, ale Homer se ze všeho opravdu zblázní. Dílo končí vyhrocenou situací, ke které dojde před kinem, kde se Tod a Homer setkávají a čekají na příjezd hvězd. Homer zde ušlape malého chlapce, který mu předtím hodil do obličeje kámen, a to má za následek pouliční bitku celého davu. Následná situace plná násilí, hněvu a paniky je pro Toda jakýmsi předobrazem jeho obrazu Požár Los Angeles, kdy lidé jsou jako ničivé hejno kobylek.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.