Theodore Dreiser – životopis

literatura

 

 Jméno: Theodore Dreiser

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Americký spisovatel a novinář, jehož díla byla ovlivněna především naturalismem a kritickým sociálním realismem. Jeho hrdinové jsou často lidé, kteří chtějí proniknout z chudého prostředí do vyšší společnosti a tomuto snu jsou schopni nejen cokoli obětovat, ale také porušit mravní zákony. Svými díly Dreiser kritizuje povrchní morálku, pokrytectví a kariérismus.

 

Život

Theodore Dreiser, plným jménem Theodore Herman Albert Dreiser, se narodil 27. srpna 1871 v Terre Haute v americkém státě Indiana a zemřel 28. prosince 1945 v Hollywoodu v Kalifornii. Pocházel z velké rodiny, byl dvanáctým ze třinácti dětí, jeho otec John Dreiser byl německý přistěhovalec, odtud také jeho nezvyklé příjmení. Po studiích na střední škole nastoupil na univerzitu, ale studia nedokončil. Místo toho začal pracovat jako novinář. Zajímavostí je, že v roce 1912 pobýval  Evropě a chtěl se vrátit domů na Titaniku. Jeho anglický nakladatel mu ale doporučil, ať cestuje levnější lodí a tím mu pravděpodobně zachránil život.

Svou literární kariéru začal Dreiser v roce 1900, kdy vyšla jeho prvotina s názvem Sestřička Carrie, která zaznamenala velký úspěch nejen u čtenářů, ale také u literárních kritiků. Od té doby kombinoval práci novináře a spisovatele. Jeho nejslavnějším dílem je psychologický román Americká tragédie, který vyšel v roce 1925.

Zajímavý byl i osobní život Theodora Dreisera, byl dvakrát ženatý. S jeho první manželkou se rozešli jen několik málo let po svatbě, neboť nechtěla tolerovat jeho časté milostné aféry s jinými ženami. Druhou manželkou Theodora Dreisera byla Helen Patges Richards. Ta byla ve skutečnosti jeho sestřenicí, se kterou udržoval milostný poměr již od dvacátých let, ale manžely se stali až v roce 1944. Jedním z bratrů Theodora Dreisera byl Paul Dresser, významný americký skladatel a autor hudebních textů.

 

Dílo

Sestřička Carrie

První román Theodora Dreisera, který vyšel v roce 1900 a jehož hlavní postavou je mladá žena jménem Carrie. Ta se rozhodne odejít z venkova do velkoměsta, kde si chce splnit své sny. Život v Chicagu je ale jiný, než si představovala, a ona tak musí čelit chudobě, prostituci a složitým vztahům s muži. I když se nakonec stává slavnou herečkou, necítí se vnitřně šťastná. Díky svému kontroverznímu tématu získalo dílo značnou reputaci.

 

Americká tragédie

Vrcholné Dreiserovo dílo z roku 1925, které v sobě ukrývá velké množství různých témat, například vliv společenského postavení, kariéry a úspěchu na život člověka, sociální rozdíly ve společnosti či otázku viny a trestu. Hlavní postavou je mladý muž jménem Clyde Griffiths, který pochází z chudší věřící rodiny, ale jeho snem je získat peníze, moc a vysoké postavení ve společnosti. Touží po tom, aby se měl lépe než rodiče, a bezostyšně jde za svým snem. Začne pracovat v továrně svého strýce, kde se seznamuje s chudou dívkou Robertou, a naváže s ní vztah. Roberta ho má skutečně a upřímně ráda, ale kromě ní Clyde udržuje vztah i s bohatou dívkou jménem Sondra, protože v ní vidí možnost, jak skrze ni proniknout do vyšší společnosti. Situace se zkomplikuje, když Roberta otěhotní a chce, aby si ji Clyde vzal. To by ale znamenalo konec jeho snu o bohatství a postavení, které mu nabízí Sondra, a tak se rozhodne, že Robertu zabije, utopí ji při projížďce loďkou na jezeře. Jeho zločin je ale odhalen a on končí na elektrickém křesle. Zajímavostí je, že román byl inspirován skutečnou událostí.

 

Trilogie touhy

Velmi dlouho Dreiser pracoval na třídílném románu, který vycházel ze života amerického finančníka Charlese Tysona Yerkese. První díl s názvem Finančník vyšel v roce 1912, druhý díl s názvem Titán o dva roky později, ale třetí část s názvem Stoik vyšla až v roce 1947, tedy dva roky po Dreiserově smrti.