Denisa mezi skleněnými střepy – stručný rozbor díla

 

Kniha: Denisa mezi skleněnými střepy

Autor: Ivana Peroutková

Přidal(a): pada

 

 

 

 

Autor:

Ivana Peroutková (1960)

Napsala několik dětských knížek: Anička a její kamarádky, Anička ve městě, Kouzelné dobrodružství s papouškem Žakem a Modrý kocourek. Napsala také čtyři knížky pro dospívající dívky: Denisa a její podzimní můra, Denisa ve víru vloček, Denisa maluje lásku.

 

Hlavní postavy:

Denisa

– čtrnáctiletá dívka o všem hodně dlouho přemýšlí

 

Patrik

– je o čtyři roky starší než Denisa

– chce pracovat jako sochař

– má uražený kus předního zubu

– jeho rodiče se rozvedli, maminka žije na Slovensku a tatínek si našel novou přítelkyni

 

Děj knihy:

Denisa bydlí s rodiči  a s jejím mladším bráškou Honzíkem v paneláku. Denisa ráda vzpomíná na staré časy, když v posledním patře jejich paneláku bydlel Denisin nejlepší kamarád Patrik s tatínkem a tátovou přítelkyní Helenou. Denisa k němu strašně ráda chodila na návštěvy, ale jednoho dne se všichni odstěhovali.

Denisa si ve svém pokoji píše úkol, když v tom někdo zazvoní na zvonek u jejich dveří. Po otevření dveří zjistí, že za nimy stojí kluk, Denisa ho pozná, je to Patrik. Za chvíli spolu vyráží do parku. Tatínek s Patrikem se znovu nastěhovali do paneláku. Oba jsou rádi, že se po sedmi letech zase setkali. Patrik začne Denisu navštěvovat častěji a zjistí, že ji má rád. Denisa  cítí, že se poprvé zamilovala.

Patrik na jedem výlet do zoo s Denisou vezme svého kamaráda Filipa. Denisa proto zavolá Kristýně. Kristýna si s Filipem hned padnou do oka. Všichni si výlet skvěle užijí a těší se na další.

 

Vlastní hodnocení:

Kniha se mi líbila, bylo pěkné, že se Denisa zase setkala s Patrikem.

Body: 10 Známka: 1

 

Údaje o knize:

Kniha byla vydaná v nakladatelství Artur v roce 2009. Má 124 stran.

 

Úryvek:

str. 19

Ve dveřích stál vysoký kluk. Černé vlasy mělsvázané do culíku, a když se usmál, uviděla jsem kousek uraženého předního zubu. Překvapením jsem vykulila oči: ,,Patriku….?!“

Úryvek ukazuje, jak Denisa poznala Patrika.