Dohra – rozbor díla

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

rozbor-díla

 

Kniha: Dohra

Autor: Mika Waltari

Přidal(a): David Hampl

 

Mika Waltari

 • Narodil se 19. září 1908 v Helsinkách, zemřel 26. srpna 1979 rovněž v Helsinkách.
 • Nejznámější finský spisovatel všech dob, proslavil ho především jeho román Egypťan Sinuhet.
 • V dětství mu brzy zemřel jeho milovaný otec a později kvůli němu začal studovat teologii na univerzitě v Helsinkách, jeho otec byl totiž knězem. Studia teologie ale nakonec nedokončil, místo toho vystudoval filozofii. Po studiích se začal věnovat literatuře, stal se vůdčí osobností literární skupiny zvané Nositelé ohně, pracoval také jako novinář.
 • V mládí psal zejména romány se současnou tématikou, většinou se jednalo o pesimistická díla ovlivněná špatnou ekonomickou situací Finska ve třicátých letech, později se zaměřil více na psaní historických románů a povídek, kterými se proslavil nejen ve Finsku, ale také v dalších zemích.
 • Nejvíce se věnoval próze, zejména románům, povídkám a novelám, v jeho pozůstalosti ale nalezneme rovněž poezii, dramata, scénáře k filmové tvorbě či překlady.

Díla

 • Egypťan Sinuhet – vrcholné dílo Miki Waltariho, historický román odehrávající se ve starověkém Egyptě. Hlavní postavou je Sinuhet, lékař faraóna Achnatona, jehož životní osudy sledujeme.
 • Cizinec přichází – psychologická novela, která byla v době svého vzniku pokládána za velmi odvážné dílo, neboť se otevřeně věnovala tématům, jako je erotika, nevěra v manželství či nepotrestaná vražda.

 

Finská literatura 1. poloviny 20. století

 • Finská literatura je součástí svébytné severské neboli skandinávské literatury. Zatímco finská literatura se těšila celosvětové oblibě již v první polovině dvacátého století, například právě díky Miki Waltarimu, další severské literatury na svůj celosvětový úspěch musely čekat déle. Z norských spisovatelů se díky svým detektivním románům celosvětové popularitě dnes těší Jo Nesbø, švédskou literaturu v nedávné době proslavil například Jonas Jonasson, svým humoristicky laděným románem Stoletý stařík, který vylezl z okna, a Stieg Larsson, svou trilogií Milénium.

Spisovatelé

 • Frans Eemil Sillanpää – po Waltarim pravděpodobně druhý nejslavnější finský spisovatel všech dob, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1939. K jeho nejslavnějším literárním dílům patří zejména romány Umírala mladičká a Lidé letní noci.
 • Timo Mukka – finský malíř a spisovatel, který psal především o životě lidí v Laponsku, specifické kulturní oblasti na severu Finska, ve které strávil většinu svého života. Jeho nejznámější knihou je román s názvem Země je hříšná píseň.

 

Rozbor díla: Dohra

Novela Dohra vznikla vlastně pod tlakem veřejnosti, kterému Mika Waltari čelil po vydání svého díla Cizinec přichází, které díky své otevřenosti, kterou popisovalo do té doby tabuizovaná témata, jako byl manželský trojúhelník, erotika či vražda, která nebyla potrestána, bořilo tehdy platná pravidla. Tento skandální psychologický příběh tak vzbudil velký ohlas nejen u čtenářů či literární kritiky, ale také v církevních i politických kruzích a Waltari byl obviněn z nemorálnosti. Novela Cizinec přichází vyšla poprvé roku 1937, Dohra o rok později.

 

Postavy

 • Hospodyně – nešťastná žena, která byla zatčena za vraždu svého násilnického manžela, který zabil jediného člověka, kterého v životě milovala, cizince, který přišel k nim na statek na výpomoc a se kterým navázala hluboký milostný poměr. Soudu popravdě vylíčí celý tragický příběh a zdá se, že je zcela smířena se svým osudem, ví, že za svůj čin musí být potrestána, a tak nikterak neprotestuje proti případnému vězení, svou roli v tom má jistě i skutečnost, že je těhotná.
 • Soudce Miemonen – spravedlivý a objektivní soudce, který dostal případ nešťastné ženy na starosti. Je známý svou přísností a necitelností, ale hospodářka si ho svým přístupem a pravdomluvností získá, a tak nakonec rozhodne poměrně mírně a i když je proti ženě mimo jiné vedena i odsuzovačná kampaň v místním tisku, potrestá ji pouze za vraždu, a to poměrně mírně, neboť motivy, které k vraždě ženu vedly, byly pochopitelné.

 

Obsah díla

Děj kniha Dohra tak navazuje na přechozí tragický příběh, kdy na venkovský statek uprostřed finské divočiny, kde žijí manželé, kteří spolu nejsou šťastní, přichází cizinec. Ten se postupem doby sblíží s hospodářovou ženou a naváží spolu milostný poměr. Když se o jejich vztahu dozví ženin manžel, rozhodne se cizince zabít a při společném štípání dříví ho zastřelí. Když na místo dorazí jeho žena a zjistí, že manžel milence nelítostně zabil, rozhodne se ho pomstít. Následně proto manžela nelítostně zabije pomocí sekyry, která patřila cizinci. To, co mnoha lidem na konci novely Cizinec přichází z morálního hlediska vadilo, byla skutečnost, že žena nebyla za vraždu nikterak potrestána.

Pod tlakem veřejnosti se tak Waltari rozhodl, že napíše pokračování, jehož obsahem bude právě soudní líčení s touto ženou. Hospodářka je tak dopadena a obviněna z vraždy. Zároveň jí je ale umožněno celou situaci před soudem vysvětlit a své jednání obhájit. V celé knize tak proti sobě na základě vyprávění ženy, názorů žalobců i veřejnosti vlastně stojí dva různé úhly pohledu – právní, kdy se žena dopustila vraždy, a morální, kdy byla manželem týrána a pomstila člověka, kterého její manžel sám zabil. Kniha nakonec končí smířlivým a moudrým rozsudkem, který do jisté míry uklidnil i bouřlivé reakce veřejnosti. Žena je odsouzena za vraždu na dva roky odnětí svobody, ale je v procesu zbavena obvinění z cizoložství.