Drakula (Bram Stoker) – recenze knihy

sloh

 

Jméno práce: Dracula (Bram Stoker)

Slohový útvar: Recenze

Přidal(a): Matdav

 

Překlad: Drákula

Autor: Bram Stoker

Nakladatel: Delfín

Rok vydání: 1997

 

Abraham „Bram“ Stoker se narodil 8. listopadu 1847 v Dublinu v Irsku, zemřel 20. dubna 1912 v Londýně. Byl to irský spisovatel a divadelní kritik. V roce 1897 vydal svůj nejznámější román Dracula. Napsal další romány, povídky, sbírky povídek.

Bram Stoker měl do osmi let nemoc, kvůli které nemohl stát ani chodit. Matka mu v této době vyprávěla lidové příběhy a keltské mýty. Jeho choroba a bezmoc se pravděpodobně projevily i v románu Drákula, například jako dlouhotrvající spánek      a vzkříšení z mrtvých v Drákulovi. Po uzdravení se stal atletem a fotbalovou hvězdou. Studoval historii, literaturu a fyziku na Dublinské univerzitě.

Vzhled knihy je originální. Červený, krvavý nápis na černém podkladu napsaný jen tence, napětí už na obalu. Považuji to za dobrý obal této hororové knihy. Kniha má 356 stran.

Knihu bych doporučil průměrně pokročilému čtenáři. Věkovou hranici bych doporučil od 15ti let.

Kniha má dvě části a je napsaná formou dopisů, telegramů a deníků.

Příběh je o právníkovi Jonathanu Harkerovi a jeho snoubence Míně. Jonathan přijede do Transylvánie za hrabětem Drákulou ohledně koupě několika domů
v Londýně. Zjistí, že hrabě je divný, obléká se jen do černého oblečení, nesnáší sluneční svit, neodráží se v zrcadle a spí v rakvi. Jonathan je přesvědčen, že ho chce Drákula zabít.

Mína má kamarádku Lucy, která je stále nemocná. Mína a Jonathan se vezmou. I Jonathan je nemocný. Mína si s hrůzou přečte jeho deník. Dr. Seward si přivolá z Amsterodamu uznávaného vědce a svého přítele profesora Abrahama Van Helsinga. Ten si myslí, že je Lucy postižená vampyrismem. Všude věší svazky česneku, ale není to nic platné. Van Helsing pomocí hypnózy Miny zjistí Drákuly plán a s přáteli se dostane do Drákulova zámku. Když přijede Drákula, začne souboj, při kterém umírá Quincey Morris. Závěr příběhu si můžete přečíst v knize nebo se podívat na film.

Úvod knihy na zámku v Transylvánii je napínavější část knihy. Jonathan Harker popisuje v deníku průběh pobytu na zámku hraběte Drákuly. Prostřední část z Londýna může někoho zklamat, není tak dobrodružná. Myslím, že je moc zdlouhavá, protože jsou v ní zápisky nových postav. V závěru je to vlastně detektivní příběh a hon na Drákulu je zase více akční.

Na knize může zaujmout, že má své kouzlo. Je dobrodružná, hororová a akční. Na čtenáře dýchne atmosféra staré doby. Čtenáře může odradit, že je kniha zbytečně dlouhá. Některé části jsou zdlouhavé o zápisky v denících.

Nápad na upírský příběh je zajímavý hlavně pro ty čtenáře, kteří mají rádi horory a fantasy příběhy jako já. Příběh má napínavou atmosféru.

Doporučuji si knihu přečíst, je zdlouhavá, ale napínavá a dobrodružná.

Příběh zfilmovalo více tvůrců. Můžeme knihu srovnat s filmem Francise Forda Coppoly z roku 1992. Hlavní postavy hrají Garyd Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins a Keanu Reeves.

Filmové zpracování je zajímavé obsazením herce Garyho Oldmana v roli Drákuly, což je myslím největší přínos pro film Dracula. Výkon Winony Ryder jako Míny je dobrý. Ostatní herci se na své hrdiny moc nehodí. Určitě si můžeme představit jiného herce u postavy Van Helsinga, který situace v knize řeší s lepším přístupem.

Myslím, že film Dracula se dá považovat za dobrý. Děj je trochu upravený. Jinak myslím, že příběh o Drákulovi je důkazem, že se dá dobře natočit knižní příběh. Proto bych film doporučil ke zhlédnutí. Ve filmu jsou výborné masky a hudba.

Ve srovnání napínavé knihy a dobrodružného filmu bych doporučoval si přečíst knihu a pak jít na film. Kdybych měl doporučit za sebe, tak spíš film.

 

Hodnocení: neuvedeno