Recenze knihy Láska za časů cholery

 

Jméno práce: Recenze knihy Láska za časů cholery

Slohový útvar: Vypravování

Přidal(a): Terezie Jav

 

 

 

 

Kolumbijsky spisovatel Marquez, který je znám mimojiné jako dobrý přítel Fidela Castra se ve svých 80 letech rozhodl sepsat své životní vzpomínky v zatím jeho nejvíce známém románu Láska za časů cholery.

Fermina Dazová, mladá, naivní dceruška Lorenza Dazy, zbohatlíka s pochybnou minulostí se platonicky zamiluje do Florentina Arizy, věčného romantika a snílka, nemanželského syna Tránsity Arizové z nejnižší společenské vrstvy. Jejich korespondenční láska zdolává všechny překážky, dokonce i přísný zákaz Lorenza Dazy. Po nesčetném množství vyměněných dopisů se spolu oba zamilovaní zasnoubí. Při jejich druhém setkání si Fermina uvědomí, že Florentina vlastně nemiluje, a zanedlouho se provdá za Juvenala Urbina, nejvyhlášenějšího doktora s tou nejlepší pověstí. I přesto, že ho doopravdy nemiluje, prožije s ním celý svůj život v luxusní vile ve vyhlášené čtvrti Manga. Po smrti svého mažela se 74 letá Fermina cítí osamněle a znovu obnoví dopisování d Florentinem, který si stihl za celý svůj živto vybudovat uctyhodnou pověst, jako ředitel Karibské říční paroplavby. Nakonec poslu odplouvají na původně plánovanou týdenní plavbu po řece Magdaléně na jedné z jeho lodí. Plavba ovšem končí tak, že si znovu vyznají lásku a na lodi zůstávají jenom s kapitánem až do konce svého živata, ve kterém už jim moc času nezbývá.

Tropická vedra na karibském pobřeší, doba, přeslom 19. a 20. století, ve které se román odehrává a hlavně období občanských válek a všudypřítomného nebezpečí vypuknutí epidemie cholery dodávají již tak dramatickému ději napjatou atmosféru. Chudoba, nikdy nenaplněná láska, milostné vztahy s nesčetně mnoha různými ženami a zachmuřená pesimistická povaha Florentina jsou v dokonalém kontrastu s navenek ideálním manželství a věrností Ferminy a jejím cílevědomým manželem, organizátorem společenského života ve městě. Snad jedinám zadostiučiněním skutečné lásce, bez předsudků a společenského postavení je konec, kdy lásku musí před světem schovat za žlutou vlajku, znamení cholery na lodi.

Myšlenky o mládí, dospívání, dospělosti, stárnutí a smrti provází román od začátku až dokonce. Hlavně stáří a smrt jsou popisovány realisticky až do nejmenších detailů.

 

Hodnocení: neuvedeno