Jméno: Bram Stoker
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Bram Stoker (1847 – 1912)
Život
Irský spisovatel, ale také významný divadelní kritik se narodil 8. listopadu roku 1847 v irském Dublinu. Pocházel z rodiny, která měla celkem 7 dětí. Jeho umělecké jméno vycházelo ze jména křestního, jelikož se jmenoval Abraham Stoker. Z toho vzniklo zkrácené a používané Bram.
Velkým negativem jeho dětství byla rozhodně neznámá choroba, kvůli které byl připoutaný na lůžko a nemohl chodit. Tou trpěl až do svých 8 let. Toto období bylo ro autora silně traumatizující, což se následně odrazilo i v řadě jeho děl.
Už od mládí chtěl být Bram Stoker spisovatelem. Studoval na univerzitě v Dublinu, kde byla jeho oborem literatura, historie a také fyzika. Na Trinity College byl prezidentem filosofické společnosti a auditorem historické společnost. I přes své sny však po studiu nejprve nastoupil na Dublinský hrad, a to jako úředník.
Z důvodu nespokojenosti na dané pozici začal pracovat nejprve jako novinář a později i jako divadelní kritik. Rázem se jeho sen o psaní začal pomalu plnit. Právě v tomto období napsal i svá první publikovaná díla. Jednalo se především o drobné povídky, které následně patřily k jeho stěžejní části tvorby.
V souvislosti s rodinným životem stojí za zmínku to, že se v roce 1878 oženil s Florencí Balcombeovou, se kterou se dříve stýkal Oscar Wilde. Bram Stoker se s manželkou odstěhoval do Londýna. Pro svou lásku k divadlu nastoupil jako herecký manažer do London’s Lyceum Theatr. Toto místo ho natolik uspokojovalo, že zde pracoval 27 let.
Jelikož byl jeho dobrým přítelem Henry Irving, mohl se postupně dostat i do vyšší londýnské společnosti, kde se seznámil s takovými osobnostmi, jako s Jamesem McNeilem Whistlerem a Arthurem Conanem Doylem.
Jeho život v 64 letech ukončil zdravotní problém, kterým byla cévní mozková příroda. Bram Stoker, jehož bratrancem byl známý tenista s ragbista Frank Stoker, naposledy vydechl 20. dubna roku 1912 v Londýně. Pochován je v místě, které je označováno jako Golders Green Crematorium.
Dílo
Právě jeho dětská nemoc a traumata s ní spojená se podepsaly na tom, jakou charakteristiku měla jeho díla. Vesměs se jednalo o romány a povídky. Toto jsou ty nejvýznamnější. Celkem jich napsal na několik desítek.
Dracula – Rozhodně nejvýznamnější a také nejznámější autorovo dílo. Vydáno bylo v roce 1897. Dočkalo se také překladu do češtiny. Román dokonale popisuje střet s nesmiřitelným zlem, které= přichází právě v podobě upíra, který se i díky tomuto dílu stal velmi známým moderním mýtem a tématem mnoha jiných děl.
Klenot sedmi hvězd – V domovině autora známý jako The Jewel of Seven Stars a vydaný v roce 1903. Příběh začíná ve chvíli, kdy se Klenot sedmi hvězd dostane do nepovolaných rukou. V tu chvílí ze svého hrobu vstává královna Tera, která ho chce opět získat zpět. Nechybí ani téma archeologů či vykradačů hrobů.
Hadí zámek – V originále The Lair of the White Worm. Dílo vydané v roce 1911, který popisuje hlavní hrdinku, krásnou lady Arabellu, která žije v těžkém údělu, kdy musí sloužit monstru. Netvoru, který saje krev svých objetí a touží po jejich duších.
Drákulův host – Originálním názvem dílo označené jako Dracula’s Guest. Rok vydání 1914 jasně napovídá, že bylo vydáno až posmrtně. O to se zasloužila Florence Stokerová. Dílo je zajímavé tím, že obsahuje tvorbu dosud nepublikovanou. A ta se skládá z trojice povídek, které jsou doplněny jednou novelou.
Drakulův host a jiné povídky – Už samotný název napovídá, že jde o soubor povídek. Ty byly pod originálním názvem Dracula’s Guest and Other Weird Stories vydány v roce 1914. Kromě dávky nadpřirozených témat v povídkách nechybí ani tolik očekávaný strach, který je často kombinován s notnou dávkou ironie.