Ernest Hemingway – životopis

literatura

 

Jméno: Ernest Hemingway

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Impossible

 

 

narozen: 21.července 1899 USA

zemřel: 2.července 1961 USA

 

americký spisovatel, představitel tzv. ztracené generace (=zobrazovali ve svých dílech 1.světovou válku. Vyjadřovali pocity vojáků po návratů z války. Byly pro ně typické životní postoje, kterými dávali najevo nesouhlas společnosti) Vyrůstal v rodině lékaře, který vzbudil v synovi lásku k přírodě, lovu a sportu. Jeho matka byla pobožná a chtěla z něj mít slušně vychované dítě. Hrál na violoncello a přitom boxoval. Během studia na střední škole se pokoušel psát verše a sloupky do novin. Po absolvování školy se stal reportérem. Po roceodjel jako dobrovolník sboru Červeného kříže. Kde byl jako první americký voják těžce raněn. Po válce působil jako zpravodaj, dopisovatel. Stále se věnoval literatuře.Poslední léta svého života ztrávil na Kubě, kde pravděpodobně spáchal sebevraždu.

 

Díla:

Nejznámější je dílo Fiesta (r.1926) – hlavnímu hrdinovi brání v naplnění lásky válečné zmrzačení, dívka o odmítá protože by mu musela být nevěrná. Součástí je dokumentární reportáž.

 

Sbohem armádo (r.1929) – román s autobiografickými prvky. Vypravěčem je americký poručík, který sloužil za první světové války v italské armádě.

 

Stařec a moře – starý kubánský rybář se vydává na moře sám, uloví velkou rybu se kterou zápasí dva dlouhé dny.. teprve potom se mu podaří rybu přivázat k lodi. Je vysílen a uvažuje co s rybou udělá. Mrtvou rybu napadnou žraloci a stařec už nemá sílu rybu ubránit a tak se vrátí pouze s kostrou ryby. Smyslem díla je ukázat, čeho všeho chtěl rybář dosáhnout. „Člověka je možno zničit, ale ne porazit.“ Toto dílo je poslední věc, kterou autor napsal. Právě „Stařec a moře“ byl oceněn Nobelovou cenou.

 

  • Komu znoví hrana (r.1940)
  • Zelené pahorky africké
  • Přes řeku do stínu stromů
  • Pohyblivý svátek
  • Ostrovy uprostřed proudu
  • Smrt odpoledne
  • Mít a nemít