Frankenstein – rozbor díla k maturitě (3)

 

Kniha: Frankenstein

Autor: Mary W. Shelleyová

Přidal(a): Katys

 

 

 

 

 

Mary Shellyová

–          Angličanka

–          Psala i gotické romány, drama apod.

 

FRANKENSTEIN

 

Druh:

Próza

Žánr:

Hororový román

Místo děje:

Evropa, 18. století

 

Hlavní postavy:

–          Viktor Frankenstein – vědec, který stvoří netvora

–          Robert Walton – kapitán lodi plující na severní pól, zachrání Frankensteina

–          Netvor – Frankensteinův vynález

–          Alžběta – adoptivní sestra, později Viktorova manželka

–          Jindřich – nejlepší přítel, se kterým Viktor studoval na univerzitě

–          Arnošt – Viktorův mladší bratr

–          Justýna – rodinná přítelkyně, velká kamarádka Alžběty

 

Prvky gotického románu: Často se zlomové události udávají v noci (o půlnoci), v příběhu se vyskytuje netvor, vynález, vraždy

 

Děj:

Příběh začíná u Roberta Waltona, když píše dopisy své sestře do Anglie. Robert je na cestách a hodlá podniknout cestu na severní pól. Když sežene posádku a loď, vyrazí ve směru na severní pól. Cestou zachraňují život záhadnému muži, který pluje na malé kře. Záhadný muž se s postupem času uzdravuje a kapitánu Waltonovi se představí jako Viktor Frankenstein pocházející z Ženevy. Frankenstein během svého uzdravování vypráví Robertovi svůj hrůzostrašný příběh:

Když v mládí přišel o matku, rozhodl se studovat na univerzitě, kde se seznamuje s Jindřichem Clervalem. Viktor je již od útlého věku unesen vědou – na univerzitě chodí na přednášky profesora Waldmana, který věří, že život může být stvořen z neživých látek. Viktor se o to pokouší. Dlouho sbírá materiál na vytvoření bytosti a jedné noci se mu podaří stvořit 3 metry vysoké, silné, lidské monstrum. Viktorovo monstrum je ale tak děsivé a ohavné, že sám Viktor jen stěží unese jeho ošklivost. Netvor mu uteče a Viktor se se svým výtvorem shledává až, když odjíždí zpět do Ženevy kvůli záhadné smrti svého nejmladšího bratra Viléma. Z vraždy je obviněna dlouholetá rodinná přítelkyně Justýna Moritzová, která je sice nevinná, ale i přesto je popravena. Viktor tuší, že za touto vraždou stojí jeho ohavný výtvor.

Jednoho dne se Viktor vydá na výlet k ledovci, kde se znovu setkává s netvorem. Chce ho zabít a pomstít tak smrt Viléma i Justýny. Netvor s ním nechce bojovat na život a na smrt – přichází za svým stvořitelem s prosbou. Viktor neochotně následuje netvora do jeho jeskyně, kde si vyslechne netvorův příběh – vypráví mu, jak na začátku svého života byl velmi zmatený. Popisuje mu své myšlenky a pocity, když se toulal v lesích, trpěl hlady a zimou, a nedokázal mluvit. Snažil se také dostat do blízkosti lidí, ale ti jej vždycky vyhnali a bili, i když jim nic neudělal. Při jedné své toulce se ukryl v kůlně jedné rodiny, odkud je pozoroval – naučil se díky tomu mluvit i psát. Dlouho plánoval seznámení s touto rodinou, ale nakonec jej i tito milí lidé vyhnali a ze strachu o svůj život se nakonec i odstěhovali pryč. Netvor byl z této zkušenosti velmi rozčílený, ale také byl naštvaný na svého stvořitele. Jednoho dne, když se netvor toulal po Ženevě, potkal Viktorova nejmladšího bratra Viléma, který při pohledu na ohavného netvora začal křičet. Netvor se jej snažil umlčet a nakonec mladého kluka uškrtil. Když mu došlo, co provedl, už bylo pozdě. Utekl proto raději do hor a nyní žádal Viktora, aby mu vytvořil družku. Netvor je nešťastný z toho, že jej lidé nenávidí a že je na světě sám. Slibuje Viktorovi, že poté, co mu dá družku, jej nechá být a už jej nikdy neuvidí. Viktor se stále nedokáže rozhodnout, ale nakonec přislíbí, že tak tedy učiní.

Viktor se vydává za svým přítelem Jindřichem do Anglie a Skotska. Viktor během cesty hledá vhodné místo pro vytvoření nové stvůry. Když najde docela odlehlé místo, pustí se do díla. Už má další umělou nestvůru skoro hotovou, ale před jejím oživením, si vše rozmyslí a nestvůru zničí. Když to netvor zjistí, rozzuří se a zabije Jindřicha. Když se Viktor vrátí zpět do Ženevy, aby si vzal svou Alžbětu, o svatební noci zabije pak netvor i ji. Na to žalem zemře i Viktorův otec. Sám Viktor hodlá netvora zabít, a proto se jej rozhodne najít. Sem tam najde po netvorovi nějakou stopu, a při svém hledání procestován spoustu měst. Jeho honba za netvorem jej dovede až do pustin severního pólu. Ledy se zlomí a Viktor se ocitá na kře, kde jej zachraňuje kapitán Walton.

Když Frankenstein dopoví kapitánu svůj příběh, jeho zdravotní stav se zhorší. Poprosí tedy Waltera, aby jej, v případě smrti, pomstil, šel zabít netvora on. Za nějaký čas Frankenstein opravdu zemře. Netvor sám záhadně přichází do kajuty k mrtvému Frankensteinovi. Když vidí, že je jeho stvořitel mrtvý, rozhodne se se svým životemtaké skoncovat a uteče pryč. Walton je toho všehosvědkem a vše to stále v dopisech popisuje své sestře. Jeho výprava na severní pól se kvůli strachu posádky kvůli špatným podmínkám ruší, a Walton se vrací zpět do Anglie.