Hororový román

literatura

 

Jméno: Hororový román

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Cílem hororových románů, které patří do populární neboli konzumní literatury, je vyvolat ve čtenáři pocity strachu, děsu a úzkosti. V hororech často vystupují nejrůznější nadpřirozené postavy, jako jsou například upíři. Nejznámějším hororovým románem všech dob je Drákula irského spisovatele Brama Stokera.

 

Základní znaky hororového románu

Pro hororové romány je typický silný příběh, jehož prostřednictvím se autor snaží o vyvolání pocitů strachu, děsu, hrůzy a úzkosti. Kromě upírů jsou velmi častými nadpřirozenými postavami, které v hororových románech vystupují, například zombie neboli oživlé mrtvoly, psychopati a nejrůznější monstra. K velké oblíbenosti hororu ve dvacátém století hojně napomohl film, který může snadněji využívat své audiovizuální prostředky k navození hororové atmosféry. Populární byly především filmy Alfreda Hitchcocka. Za zakladatele hororu je považován americký spisovatel Edgar Allan Poe. Jedním ze stěžejních motivů moderního hororu druhé poloviny dvacátého století hororu je motiv lovce a kořisti, kdy lovcem je v hororových románech vždy nepřirozený zloduch či psychopat, který honí a loví oběti. Pak se ale na scéně často objeví někdo, kdo se nechce stát kořistí, a tak začíná sám honit původního lovce, role se tedy vlastně vymění.

 

Významné hororové romány a jejich autoři

Jednoznačně nejslavnějším hororovým románem je Drákula spisovatele Brama Stokera. Román vyšel již v roce 1897 a jde o první zpracování známé upírské legendy do románové podoby. Zajímavý je nejen děj románu, ale také jeho forma, je psaný formou dopisů, deníků a výstřižků z novin. Poprvé tak spatřila světlo světa postava transylvánského hraběte Drákuly, který je velmi podivný, nesnáší slunce, neodráží se v zrcadle a spí v rakvi. Stocker tak vytvořil typ upíra, který následně řada dalších autorů často využívala jako určitý vzor při vytváření vlastních upírů.

Významným autorem současné hororové literatury je americký spisovatel Stephan King, například se svými romány Prokletí Salemu, kde se setkáváme s upíry, dále Řbitov zvířátek, Misery, Osvícení či To. O kvalitě jeho hororů svědčí i ro, že se Stephenovi Kingovi často přezdívá „král hororu“ či „mistr literární hrůzy“. V české literatuře najdeme prvky hororu v knihách Ladislava Fukse, především v jeho slavném psychologickém románu Spalovač mrtvol, ve kterém Fuks zachycuje postupnou přeměnu podivínského zaměstnance krematoria pana Kopfrkingla ve vraha.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.