Iva Hercíková – životopis

literatura

 

Jméno: Iva Hercíková

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Iva Hercíková (1935 – 2007)

Život

Česká spisovatelka Iva Hercíková se narodila dne 2. listopadu 1935 v Pardubicích. Po dětství a absolvování základní školy začala studovat gymnázium v Liberci, kde následně v roce 1954 úspěšně odmaturovala. Ve studiu následně pokračovala na pražské DAMU, kde se věnovala oboru dramaturgie a divadelní vědě. Zde studium zakončila v roce 1958. V době svých studií se seznámila se svým prvním manželem.

Po prvním neúspěšném manželství se v roce 1961 vdala znovu. Jejím manželem byl spisovatel, textař a dramatik Jiří Robert Pick, což začalo lehce ovlivňovat její budoucí směr. V roce 1964 však ještě pracovala v agentuře Dilia. Teprve poté se začala plně věnovat spisovatelské činnosti. S tím souvisel i její pobyt ve Zbraslavi. Zde už se věnovala výhradně jenom psaní.

Ani druhé manželství nebylo úspěšné. A tak se Iva Hercíková vdala potřetí. S manželem nejprve v roce 1986 emigrovala do Německa. O rok později pokračovala dále, a to až do Spojených států amerických. Prvotním útočištěm se stala Florida. Následně došlo k přestěhování do New Yorku, na Manhattan. Stále však byla hrdá na svou vlast, a tak si i nadále ponechala tuzemské občanství.

Po převratu v roce 1989 se Iva Hercíková rozhodla pro návrat do své rodné vlasti. Zamířila do Prahy, kde zůstala několik měsíců a poté opět odletěla zpět do USA. Zde pokračovala ve svém běžném životě. Na Čechy však stále nezapomínala. Druhý návrat byl spojený s rokem 2000. To už zůstala natrvalo. K dispozici měla dvě bydlení, a to buď v Praze, nebo v Krkonoších v Harrachově.

Poslední roky jejího života byly spojeny s vážnou nemocí. I ta byla jedním z důvodů, proč se sama rozhodla předčasně ukončit svůj život. Naposledy vydechla 27. ledna roku 2007. Důvodem její smrti byla plánovaná sebevražda oběšením. Toto potvrdilo i následné policejní vyšetřování spojené s uzavřením případu.

 

Dílo

Charakteristika díla Ivy Hercíkové je často spojována s žánry sci-fi. Vzhledem ke svému zaměření studia nelze zapomínat také na díla určená pro televizi, ale také film nebo divadlo. Toto jsou její nejznámější počiny.

Začalo to Redutou – Dílo z roku 1964. Už název napovídá, že jde o divadelní téma. V této své knize se zaměřuje na mapování takzvaných divadel malých forem, které existovaly na území města Prahy.

Pět holek na krku – Prvotina v žánru beletrie, která byla vydána v roce 1966. Úspěch díla potvrdily jeho překlady do řady jazyků. Titul byl následně režisérem Evaldem Schormem také zfilmován.

Pavouk, který kulhal – Toto dílo bylo vydané v roce 1969. Jednalo se o soubor 4 novel, které byly zaměřeny na popis současného života s ohledem na řadu událostí.

Jsem nebe – Tato novela vydaná o rok později byla zaměřena na čtenářky z řad mladších dívek. Je typickým románem, který popisuje první lásky dvou šestnáctiletých dívek.

O zvědavém štěňátku – Jedno z netypických děl. Jedná se o dvojici bajek, které byly vydány v roce 1970. Hlavní charakteristikou je především jejich výchovný podtext. Z toho plyne, že i toto dílo byl určené mladším čtenářům.

Plástev meduRomán vydaný v roce 1976, který věrně popisuje život jedné z mnoha rodin. Jde o příběhy jedné, která stejně jako řada jiných bydlí v panelovém domě.

Dvakrát do stejné řeky – Pod tímto názvem jsou ukryté tři novely vydané v roce 1977. I zde je hlavním tématem popis současných životů. Tentokrát nikoliv rodin, jelikož jde o popis životů mladší generace.

Nataša – Soubor tří jednotlivých knih, vydaný v roce 1980. Celá série byla určena primárně dívkám.

Hester aneb O čem ženy sní – Poměrně zajímavé dílo vydané v roce 1995. Autorka v něm řeší dilema ženy, která je matkou tří dětí. Její příběh je spojený s rozhodnutím, zda se věnovat rodině, nebo dát přednost mladému milenci.

Tři v háji – Román vydaný v roce 2004. Iva Hercíková ho psala společně s Michalem Vieweghem a Halinou Pawlowskou.