Jan Balabán – životopis

literatura

 

Jméno: Jan Balabán

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Jan Balabán (1961 – 2010)

Život

Jan Balabán byl nejenom výtvarným kritikem a překladatelem. Byl také poměrně známým publicistou, ale také prozaikem. Narodil se 29. ledna roku 1961 v Šumperku. Měl bratra, kterým byl Daniel Balabán, který se proslavil jako akademický malíř. Po svém narození bydlel s rodinou jeden rok na Šumpersku, ale poté se všichni odstěhovali do Ostravy. K tomuto městu, ale k celému regionu si vytvořil vřelý vztah.

Významným obdobím v rámci jeho studijních let byl rozhodně obor čeština – angličtina, kterému se věnoval na Filosofické fakultě University Palackého v Olomouci. Studium úspěšně dokončil a následně začal pracovat jako překladatel ve Vítkovických železárnách. Stejné profesi se následně věnoval i na volné noze, což bylo již spojeno s překlady řady literárních děl. Překládal však také mnoho jiných věcí, nejenom z řad literárních děl.

Jeho publicistická tvorba se začala výrazně rozvíjet hlavně v roce 2007, jelikož se stal pravidelným přispěvatelem do časopisu Respekt. Také se stal důležitou osobností při pořádání a uvádění různých výstav a jiných kulturních nebo uměleckých událostí. A to hlavně v regionu Ostravska a okolí, ke kterému měl vzhledem ke zde prožitému dětství celkem vřelí vztah.

V rámci svého osobního života si prošel dvěma manželstvími. Jeho druhou ženou byla Petra Sasínová. Jan Balabán měl dvě děti. Ve svém osobním životě se také přátelil s celou řadou různých básníků, jako byl Petr Hruška, jenž je považovaný za významného ostravského básníka.

Kladem života jsou rozhodně i četná ocení. To nejvýznamnější je cena Magnesia litera, kterou získal nejprve v roce 2005 a následně posmrtně, následující rok po své smrti. Negativem jeho života byl rozhodně fakt, že nebyl nijak dlouhý. Dožil se pouze 49 let. Zemřel dne 23. dubna roku 2010 v místě, kde prožil většinu svého dětského i dospělého života. Tedy v Ostravě. Pohřebený je na hřbitově ve Sněžném.

 

Dílo

Hlavní charakteristikou díla byl především žánr, který je možné označit jako takzvaná existenciální povídka. Tedy takové dílo, kde je hlavní hrdina spojený s určitou životní krizí. I to byl důvod celkem velkého úspěchu jeho napsaných děl. Pokud se podíváme na jeho ranou tvorbu, je spojena hlavně s povídkami, které vyšly v knihách jako Středověk, Boží lan, nebo také Prázdniny. Zajímavé byl také román Kudy šel anděl, stejně jako novela Černý beran. Mezi jeho nejznámější díla zaručeně patří tyto:

Možná že odcházíme – Soubor povídej, které byly vydané v roce 2004. Celkem nabízí 20 existenciálních povídek. Toto dílo je považováno za jedno z nejzajímavějších a rozhodně také za dílo patřící k nejúspěšnějším. A to z důvodu, že v Lidových novinách bylo vyhlášeno jako Kniha roku 2004 a bylo spojeno také s oceněním Magnesia Litera 2005. Dále byly povídky nominovány na Státní cenu za literaturu.

7edm – Zajímavý literární sborník, na kterém se Jan Balabán nepodílel sám, ale na kterém pracovala i řada dalších autorů. Spolupracoval na něm třeba s Petrem Hruškou, Petrem Motýlem, nebo Patrikem Linhartem a Pavlem Šmídem.

Zeptej se táty – Poslední napsaný román autora. Zajímavý je především tím, že na něm Jan Balabán pracoval po dobu 3 let a dokončil ho v prosinci roku 2009. Vydán tak byl až v roce 2010, a to posmrtně. I toto dílo patřilo k velmi úspěšným. Opět ho doprovázelo ocenění v anketě Kniha roku, tak i udělení ceny Magnesia Litera 2011. Taktéž v kategorii Kniha roku.

Povídky – Sbírka s jednoduchým názvem, která vyšla také po smrti autora, a to v roce 2010. jedná se o souborné vydání napsaných povídek.

Romány a povídky – I o tomto souboru autorových děl je třeba říci, že byly napsány v období jeho života, ale byly následně vydány až posmrtně. Konkrétně k tomu došlo v roce 2011.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.