Jméno: Jana Šrámková
Zařazení: Spisovatelé
Přidal(a): David Hampl
Život
Jana Šrámková je českou spisovatelkou, která se věnuje především próze. Narodila se 31. března roku 1982 ve vysokém Mýtě. Významnou roli v jejím životě měl a má jistě Pavel Černý, který je jejím otcem. Je to právě on, kdo je českým evangelikálním teologem a kazatelem. Byl také členem a předsedou Rady Církve bratrské, ale i dalších rad. Je tedy celkem jasné, že náboženská výchova byla v rodině této spisovatelky samozřejmostí.
Tomu ostatně odpovídá také vzdělání, které je spojeno s tím, že Jana Šrámková nastoupila na Evangelický teologický seminář. Jedná se o Vyšší odbornou školu teologickou a sociální, jejímž zřizovatelem je Církev bratrská. Škola sídlí v Praze. I přes toto vzdělání dala najevo, že pravděpodobně nepůjde ve šlépějích svého otce, který je významnou církevní postavou.
V roce 2009 totiž dokončila studium tvůrčího psaní a redakční práce. A to na Literární akademii, kterou je v tomto případě International ART Campus. Jedná se o soukromou uměleckou vysokou školou s magisterskými i bakalářskými studijními programy.
Že může je celkem zajímavou a úspěšnou autorkou jasně dokládají její profesní úspěchy, stejně jako její celkové profesní zaměření. Sem můžeme zařadit fakt, že její fejetony je možné číst v časopisu Respekt, stejně jako je třeba upozornit i na tvorbu v časopise A2. Kvalitu jejího psaní jasně potvrzuje také Cena Jiřího Ortena. Tu dostala v roce 2009 – tedy v době končení studia. A to za dílo, které vydala o rok dříve a které tedy vzniklo ještě v době, kdy autorka studovala.
Kromě publikace ve známých časopisech nelze zapomínat na to, že Jana Šrámková publikuje svou tvorbu i jinde. Nelze zapomínat také na časopisy Brána, nebo Život víry. Ty jasně ukazují, že se od náboženství až tak úplně neodkloňuje. Dále nelze zapomínat také na to, že její glosy pravidelně vysílá Český Rozhlas Plus, a to v rámci svého ranního vysílání.
Dílo
Hruškadóttir – Velmi zajímavé dílo, a to hned z několika důvodů. Tím prvním je fakt, že jde o její prvotinu, která byla napsaná v roce 2008 a tedy ještě v době jejích studií. Nezapomínejme také na to, že právě toto dílo bylo důvodem, proč Jana Šrámková získala Cenu Jiřího Ortena. Dílo je charakteristické především tím, že dokáže velmi rafinovaně a zajímavě pracovat s kompozicí, stejně jako proto, že dokáže udržovat několik časových vrstev bez toho, aby došlo k matení čtenáře. Samotné dílo vypráví zajímavý příběh osudové lásky, ale není klasickým romantickým románem, ale naopak takzvanou islandskou novelou.
Putování žabáka Filemona – Už podle názvu je celkem jasně patné, že se v tomto případě jedná o tvorbu, která je určená především dětem. Kniha, která byla vydána v roce 2010, popisuje cestu tří přátel do Podkrkonoší. Hlavními postavami je plyšový žabák, kterého doprovázejí dvě ovečky. Cílem jejich putování má být továrna na hračky, ze které hlavní hrdina, žabák Filemon pochází.
Zázemí – Hned druhá kniha této autorky a hned další zajímavý úspěch. Tento titul lze označit jako elegii, která se zabývá nepříliš pozitivní mi tématy, jako je ztráta vlastního pokoje, domu, ale i samotného města, kde člověk prožil svůj život.
Zuza v zahradách – Další dětská kniha, která popisuje Zuzu a její trávení času na zahradě v zahrádkářské kolonii. Ta je obklopena dalšími zahradami, velkým obávaným černým psem, ale i dalšími věcmi a postavami.
Kolala petřínská – Už název celkem jasně popisuje charakteristiku daného díla. Jde o dětský příběh založený na situaci, kdy se na Petříně ztratí koala. Co to přinese a co se bude dít?
Jak ukazují některé tituly, je to právě dětská tvorba, která aktuálně jasně dominuje a převládá. Pokud se máme podívat na několik dalších knih daného žánru, tak sem patří tituly, jako O panáčkovy, Kuba Tuba Tatubahn, stejně jako Dům číslo 226 a Bratři v poli. Zapomínat nelze ani na dílo s názvem Lední medvědi odcházejí za štěstím.