Kdo chytá v žitě – rozbor díla k maturitě (3)

rozbor-díla

 

Kniha: Kdo chytá v žitě

Autor:  Jerome David Salinger

Přidal(a): Maruška

 

 

Jerome David Salinger

  • 1. Ledna 1919, New York – 27. Ledna 2010, New Hampshire

Byl americkým spisovatel, známý svým románem Kdo chytá v žitě vydaným v roce 1951. Od roku 1965 nevydal žádné nové dílo a od roku 1980 neposkytl žádný rozhovor. Od roku 1963 žil v Cornishi v New Hampshiru.

Vyrůstal na Manhattanu a již na střední škole začal psát krátké povídky. Před službou v druhé světové válce několik povídek také vydal. V roce 1948 vydal v magazínu The New Yorker kritiky uznávanou povídku Den, jako stvořený pro banánové rybičky. V roce 1951 vyšel román Kdo chytá v žitě, který se stal ihned velmi úspěšným. Jeho popis dospívání a ztráty nevinnosti hlavní postavy Holdena Caulfielda měl velký vliv především na dospívající čtenáře. Tento román je stále velmi úspěšný a prodá se ho okolo 250 000 výtisků ročně. Úspěch románu Kdo chytá v žitě, vedl k veřejnému zájmu o jeho osobu. Salinger se stal samotářským a již nepublikoval tak často. Po tomto románu následovala sbírka krátkých povídek Devět příběhů (1953), román a krátký příběh Franny a Zooey (1961), a sbírku dvou románů Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! Jeho posledním vydaným dílem byl román s názvem Hapworth 16,1924, který se objevil v magazínu The New Yorker 19. června 1965. Salinger bojoval s nechtěnou pozorností, včetně právní bitvy s životopiscem Ianem Hamiltonem a uvedení jeho osoby v pamětech napsaných dvěma, jemu velice blízkými osobami: Joyce Maynardovou, jeho bývalou milenkou, a dcerou Margaret Salingerovou. V roce 1996 oznámil malý nakladatel, že se dohodl se Salingerem na knižním vydání románu „Hapworth 16, 1924“, ale kvůli následné publicitě bylo vydání knihy odloženo.

 

Rozbor díla: Kdo chytá v žitě

Žánr: psychologický román

Námět: Problematické období dospívání sedmnáctiletého chlapce.

Kompozice:  chronologická

Vypravěčské postupy: Ich-forma, vypravěčem je hlavní hrdina.

Jazyk: Je zde použit jazyk nespisovný, mnohdy se zde setkáváme s vulgárními výrazy, což bych řadila mezi jakési zvláštnosti, jelikož jsem se s tolika vulgárními slovy k knize ještě nesetkala.

 

Místo: New York, Pencey (Agerstown, Pensylvánie)

Doba: 20. století, jinak neurčeno

 

Hlavní postavy:

  • Holden Caulfield- sedmnáctiletý hoch, který prochází životní krizí
  • Sestra Phoebe – desetiletá chytrá dívka, kterou má Holden velice rád, je chápavá, ale i trucovitá, umí si prosadit svou.
  • Stradlater – Holdenův spolubydlící na poslední škole, nafoukaný kluk, který si o sobě myslí, že je nejlepší ze všech,neváhá ostatní využívat ke svému prospěchu ani dělat věci, ze které by se ostatní styděli.
  • Ackley – další Holdenův spolužák, který nebyl moc oblíbený, jelikož byl vlezlý, nechápavý a velice nečistotný.
  • Hanka – dívka, kterou Holden už nějaký čas zná a má ji velmi rád, váží si ji. Je inteligentní a citlivá.
  • Sally – další z dívek, která je velice hezká. Holden ji má rád,alenecítí k ní to, co k Hance.
  • Profesor Antolini – mladý profesor. Snaží se Holdena uvést na správnou cestu, aby si konečně uvědomil, co chce v životě dělat.
  • Další postavy: spolužáci, profesor Spencer, paní Spencerová, paní Antoliniová, jeptišky, taxikáři, Holdenovi rodiče, Liftboy, prostitutka, barmani, aj.

 

Plán děje

Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je sedmnáctiletý mladík, Holden Caulfield, který vzpomíná na události, které se odehrály před rokem během několika předvánočních dnů.
Holden Caulfield se choval velmi rozporuplně a z několika škol byl již opětovaně  vyloučen. Byl vyloučen i ze školy v Penci, kde se odehrává začátek příběhu. Po vyloučení odjíždí do New Yorku a tři dny se zde toulá městem, jelikož domů se neodváží, a to ze strachu z hněvu rodičů, kvůli dalšímu vyloučení ze školy. Během své cesty potkává mnoho lidí, známých i neznámých, mezi nimiž je i jeho bývala přítelkyně Sally Hayesová, s níž navštíví divadlo. Což je jeho jeden z mála světlých okamžiků, mezi které se řadí i příjemná snídaně s jeptiškami, příjemný rozhovor s maminkou jednoho z bývalých spolužáků. Bohužel zažil i okamžiky trapné, například s prostitutkou a jejím pasákem nebo opakované situace, kdy neměl peníze a musel žádat u půjčky. Dále zde můžeme vidět i krásný vztah mezi Holdenem a jeho malinkou sestrou Phoebe, se kterou se touží setkat, aniž by to zjistili jeho rodiče. Proto se rozhodne se s ní tajně sejít. Hned při jejich první schůzce žádá Phoebe o peníze, které mu sestra půjčí. Při vzpomínkách na všechny události, které se staly, si vzpomene na svého bývalého profesora Antoliniho. Vezme si taxi a jede za svým profesorem, který se mu snaží promluvit do duše. Chlapec je však velice unavený a není mu dobře. Proto ho profesor uloží na gauč. Hned po ulehnutí usne, ale po nějaké chvíli se vyděšen probudí. Jeho profesor u něho klečel a hladil ho po hlavě. Holden se rychle obléká a odchází se slovy, že se vrátí, to ale už ze strachu neudělá. Přespává na nádraží v čekárně, kde se mi v hlavě zrodí nápad. Představuje si, že odjede stopem na západ, kde si postaví malý domek, najde si práci jako pumpař a bude žít nenáročný život. Svůj plán prozradil pouze Phoeb, která se rozhodne, že pojede s ním. Jelikož ji nechtěl ublížit, ani ji vystavit nějakému nebezpečí, rozhodne se zůstat. Později se rozhodne vrátit se domů. Dále již tento příběh není rozvinut, pouze dle mého názoru si myslím, že později ve studiu opět pokračuje.

Celý tento román je o příběhu člověka, který stále hledá lásku, čistotu a lidskou pravdu ve světě bezohledném a krutém. Hlavní hrdina považuje dospělé za lháře, jen děti mu připadají opravdové, nefalešné.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.