Jerome David Salinger – životopis

literatura

 

Jméno: Jerome David Salinger

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

JEROME DAVID SALINGER (1919 – 2010)

Jerome David Salinger byl americky spisovatel, povídkář a romanopisec, známý pro svůj román Kdo chytá v žitě.

 

ŽIVOT

Salinger se narodil v rodině obchodníka. Jeho otec byl Žid a matka na židovství přestoupila. Vyrůstal v Manhattanu a již na střední škole začal psát povídky. Studoval na vojenské akademii a nedokončil tři vysoké školy. Účinkoval v několika hrách, a přestože otec nesouhlasil, aby se z něho stal herec, předvedl své velké nadání pro drama.

Povídkami na škole přispíval do časopisu, psal je v noci, pod přikrývkou, za světla baterky. Otec ho přemluvil, aby se vydal do Vídně naučit obchodovat a současně zlepšit svoji němčinu a francouzštinu. Odtud se vrátil a navštěvoval večerní kurzy tvůrčího psaní na Columbia University, jeho učitelem byl editor časopisu Story, Whit Burnett. Všiml se jeho talentu a na jaře 1940 vyšla Salingerovi ve Story první povídka zvaná Mladí lidé. Burnett se stal jeho mentorem a dlouho si dopisovali.

Za 2. světové války bojoval na evropské západní frontě, průběžně psal povídky. Po válce se dál věnoval literární činnosti a své povídky uveřejňoval v různých časopisech, například v Saturday Evening Post a New Yorker.

Poslední léta se odmlčel. Stal se samotářem, od roku 1965 nevydal žádné dílo
a neposkytl žádný rozhovor. Žil v Cornishi v New Hampshiru. Bojoval s nechtěnou pozorností, včetně právní bitvy s životopiscem. V souladu se svou tvorbou se stranil veřejnosti, což mu ve výsledku paradoxně dělalo tu největší reklamu.

 

DÍLO

Používal silně subjektivované výpovědi o světě, zachycoval i duševní procesy dospívající mládeže. Tuto metodu často řešila americká a světová literatura. Nejvíce ho proslavily jeho romány.

 

KDO CHYTÁ V ŽITĚ – román, který se po vydání stal bestsellerem, byl velice úspěšný a těšil se velké popularitě, děj není nijak složitý, píše o hochovi jménem Holden a jeho zkušenostech z New York City, o tom, jak ho vyloučili z elitní školy, kniha je psána v ich formě a vypravěč, tedy Holden, vysvětluje svůj pohled na situaci, důležitost loajality, falešnost dospělosti a svou vlastní neupřímnost, často hovoří i o sexu a prostituci, Salinger přiznal, že román je trochu autobiografický, a že jeho dětství bylo nemálo podobné tomu Holdenovu

DEVĚT POVÍDEK – soubor povídek zachycující kritické a překvapivé chvíle v životě postav, autor byl považován za mistra krátké prózy a těšil se obdivu mládeže

FRANNY A ZOOEY – román, krátký příběh, popisuji příběhy sourozenců Glassových, nadaných jedinců, pro které je ale těžký kontakt s lidmi

VZHŮRU, TESAŘI, DO VÝŠE STŘECHU ZVĚDNĚTE! / SEYMOUR: ÚVOD – soubor dvou románů

HAPWORTH – román, jeho poslední vydané dílo, objevil se v magazínu The New Yorker

DALŠÍ POVÍDKY

  • kromě výše uvedeného napsal 35 povídek, většina vyšla v časopisech
  • například DEN JAKO STVOŘENÝ PRO BANÁNOVÉ RYBIČKY

 

ZAJÍMAVOSTI

  • oženil se s Claire Douglas
  • měl dvě děti, syna Matta a dceru Margaret Ann
  • zemřel ve věku úctyhodných 91 let
  • román Kdo chytá v žitě měl tak velký úspěch, že během dvou měsíců od vydání byl dán 8x k dotisku