Kniha: Maus
Autor: Art Spiegelman
Přidal(a): Martina Š
Art Spiegelman
- Narodil židovským uprchlíkům Vladkovi a Anje Spiegelmanovým, kteří přežili koncentrační tábory Osvětim a Dachau.
- Měl staršího bratra Richieu, který zemřel během deportace již jako dítě.
- Za první díl svého komiksu obdržel Pulitzerovu cenu.
Rozbor díla: Maus
Literární druh, literární žánrový typ
- Komiks.
- Graficky zpracovaná biografie o holokaustu.
Hlavní téma
- Příběh očitého svědka holokaustu, polského Žida Vladka
Přístup autora, zabarvení díla
- Pravdivý příběh rodičů Arta Spiegelmana, kteří žili za 2. světové války (i před ní) v Polsku.
- Alegorie, kde Židé (k nimž rodina Spiegelmanova patřila) jsou znázorňováni jako myši, nacisté coby kočky a Poláci jako prasata.
Kompozice
- Kompozice dvou navzájem se prolínajících časových pásem.
- V prvním se odehrávají autorovy americké rozhovory s otcem Vladkem, polským Židem, který společně se svou manželkou Anjou přežil Osvětim a po válce emigroval přes Švédsko do USA, druhé je záznamem, ilustrací Vladkova vyprávění.
Jazyk
- Běžná mluva, rozhovory
Vyprávěcí forma
- Komiks.
- Vyprávění Vladka se prolíná s rozhovory Arta Spiegelmana se svým otcem (Vladkem) v Americe.
Prostředí
- První rovina: Polsko, koncentrační tábory za II. světové války
- Druhá rovina: současnost, New York
Postavy
- Art Spiegelman – komiksový kreslíř. Zachycuje vyprávění svého otce z období války i malicherné hádky ze současnosti.
- Vladek – Artův otec. Za svého mládí velice schopný Žid, který přežil holokaust. Povahově komplikovaný člověk – senilní, lakomým a poznamenaný pohnutým osudem. Jeho druhá manželka se jmenuje Mala.
- Anja – Vladkova první manželka. Po válce spáchala sebevraždu (Spiegelman napsal čtyřstránkový příběh nazvaný Zajatec na planetě peklo)
- Françoise – Artova žena
Obsah (celkové téma)
Vladek, chudý prodejce textilií, se víceméně náhodou seznámí s dcerou továrníka Anjou. Po určitých peripetiích se s ní zasnoubí a později si ji i vezme. Za pomoci tchána založí prosperující podnik na výrobu látek. Anja otěhotní. Vladek je při mobilizaci odveden a musí se zúčastnit prvních válečných bojů, které však přežije. Rozsáhlá rodina se musí uskromnit, přesto však pomocí konexí a černého obchodu udržuje svůj vysoký životní standart. Několikráte jsou mladí manželé od sebe odtrhnuti; později se již musí i skrývat a utíkají Polskem. Zažijí hrůzu několika koncentračních táborů, pogromů na Židy i zradu těch nejbližších. Tato část pak končí příjezdem do osvětimského tábora a odlukou manželů.
Rovina druhá vypráví vznik tohoto původně pro soukromé účely tvořeného díla. Zachycuje vztahy mezi synem /autorem/ a senilním, lakomým a dost možná pohnutým osudem poznamenaným otcem a jeho druhou manželkou Malou, která na něj nemá o moc lepší názor. Během rozhovorů o válce tu vyrůstá řada malicherných sporů, přičemž největší z nich, hledání matčiných (Anjiných) deníků, pak vygraduje do téměř absolutní nenávisti.
V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný – příběh rodičů a dětí. V druhém dílu se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills.
Hodnocení díla
Kniha je velice čtivá. Překvapivě se nestáváte součástí děje; nic Vás nevtahuje dovnitř příběhu tak, jak tomu v mnoha případech bývá (což je možná dáno právě povahou komiksu, kde není prostor pro čtenářovu fantazii – hrdinové jsou dáni nejen charakterově, ale vizuálně; byť jen jako myši). I přes to se doslova „hltá“. Není vtipná, je realistická.