Michihiko Hachiya – životopis

literatura

 

Jméno: Michihiko Hachiya

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Michihiko Hachiya (1903 – 1980)

Život

Michihiko Hachiya byl japonským lékařem, který se svému povolání věnoval v podstatě celý život. Až jedna důležitá událost byla důvodem, že se stal známý také jako spisovatel. A to pro jedno své unikátní dílo. Narodil se v roce 1903 v prefektuře Okajama. Jeho život se nijak nevymykal standardům a tak byl spojený se vzděláváním, konkrétně v oboru medicíny. A to byl také ten důvod, proč se následně stal lékařem. V podstatě nikdy nechtěl být spisovatelem nebo jiným umělcem, jelikož ho vždy lákala právě lékařská dráha, které se po svůj život věnoval.

Po svém vzdělání nastoupil do nemocnice v Hirošimě, kde působil nejenom jako klasický lékař, ale později se stal dokonce ředitelem dané nemocnice. V Hirošimě také bydlel, a to nedaleko svého místě zaměstnání. Pravděpodobně by byl znám jenom jako lékař, nebýt událostí z roku 1945, kdy se město stalo terčem bombardování. Nejenom, že ho Michihiko Hachiya, ale on ho dokonce také přežil. Svůj příběh následně sepsal, díky čemuž se stal celosvětově známým. Jeho dílo je unikátní právě tím, že je autobiografické a popisuje sled událostí, které se během dané doby staly.

Po napsání svého deníku byl Michihiko Hachiya kontaktován i mnoha lékaři, stejně jako řadou jiných lidí z mnoha oborů. Důvodem bylo nejenom to, že chtěli znát podrobnosti bombardování a daných výbuchů, ale zajímalo je také to, jak je možné, že Mičihiko Hačija. Ten se následně stal osobou, která dokázala podávat unikátní svědectví. Jeho dílo bylo populární po celém světě, přitom na samotném začátku měl jeho deník jenom podobu příspěvku ve vědeckém časopise.

I přes tuto hrůznou zkušenost, o které lze říci, že se doslova podruhé narodil, je třeba uvést, že se dožil opravdu požehnaného věku 77 let. Zemřel v roce 1980 a stal se tak jedním z významných svědků tragédie v Hirošimě.

 

Dílo

Jak plyne ze samotného životopisu, Mičihiko Hačija nebyl žádným umělcem a spisovatelem, ale byl lékařem. Přesto se do okruhu známých autorů zapsal. A to navíc jenom jedním jediným dílem. To nezaujalo tím, že by bylo mistrně sepsané. Zaujalo tím, jaké konkrétní události se dotýká a dále také tím, že samotný Michihiko Hachiya tuto událost přežil.

Deník z Hirošimy – To je onen název daného díla, které bylo nejprve částečně publikováno v lékařských časopisech a poté byl deník oficiálně vydán a také sepsán jako publikace mapující osudné období. K vydání došlo v roce 1955 a postarala se o to Univerzita Severní Karolíny. Konkrétně doktor Warner Wells, které předtím četl příspěvek v lékařském časopise. Mičihiko Hačija ho zaujal, sešel se s ním a to už byl jenom kousek od toho, aby byl jeho deník oficiálně vydán. Ten se pro svou unikátnost dočkal mnoha překladů a byl vydáván po celém světě. A to včetně České republiky, kde byla přeložená verze vydána v roce 1956.

Deník z Hirošimy nemapuje jenom události onoho osudného dne, jelikož je unikátním svědectvím dní předchozích, ale i následných. První zápisy jsou spojeny s datem 6. srpna. Posledním dnem, který je mapován a popisován je datum 30. září roku 1945. Celé dílo tak podává svědectví o svržení atomové bomby na Hirošimu. A to formou osobních zážitků. Ty jsou unikátní proto, že se autor v době výbuchu nacházel zhruba 1 kilometr od epicentra. Popisuje co se dělo s jejich těly a oblečením, jaká měly zranění, ale i to, že on i jeho manželka přežily. Deník je spojený nejenom s popisem událostí, ale nechybí v něm ani popisy osudů mnoha lidí. Jak těch neznámých, tak i jeho přátel a známých. Mnozí měli trvalé následky, další přišli o své blízké a jiné při této největší katastrofě v dějinách vlivem výbuchu nebo jeho následků zemřeli.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.