Lope de Vega – životopis

literatura

 

Jméno: Lope de Vega

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Félix Lope de Vega y Carpio byl jedním z nejvýznamnějších básníků a spisovatelů Zlatého věku španělské literatury. Díky objemu svých literárních děl je to jeden z nejplodnějších autorů v univerzální historii. Obnovil vzorce španělského divadla v době, kdy se divadlo stávalo společnou zábavou pro masy a některé jeho her, jako Fuenteovejuna, získaly celosvětový význam.

 

Život

Lope de Vega se narodil v Madridu 25. listopadu 1562 a zemřel 27. srpna 1635 taktéž v Madridu. Jeho otec byl vyšívač, ale o matce je málo informací. Lope byl chytrý chlapec a do 5 let dokázal plynule číst španělsky i latinsky, a dokonce složil několik veršů. Díky tomu mohl studovat v Madridu ve škole Vicente Espinela, kterého velmi obdivoval. Od roku 1577 do roku 1581 studoval na univerzitě v Alcalá de Henares, ale ze studií nezískal žádné tituly. Jeho životní styl se přestal líbit jeho mentorům, kteří přestali platit za jeho studium, takže Lope musel pracovat jako sekretář aristokratů a herců. V roce 1583 vstoupil do armády a bojoval v bitvě o ostrov Terceira.

Když se vrátil zpět do Madridu, studoval gramatiku a matematiku na Královské akademii a také sloužil jako sekretář markýze Navasu. Od své práce byl ale pravidelně odváděn svou láskou k ženám. Když ho jeho první láska, Elena Osorio, opustila a vzala si za své peníze kardinála Grandela, Lope de Vega napsala řadu erotických her a sonetů proti Eleně a její rodině. Za to, že byl vyhoštěn po dobu 8 let.

Rok po manželství Eleny se Lope de Vega zamiloval do Isabel de Alderete y Urbina, kterou si vzal v květnu 1588. Méně než měsíc po svatbě se Lope rozhodla vrátit k námořním pěchotám čehož dosáhl v prosinci téhož roku. Isabel se s ním přestěhoval do Valencie, kde pokračoval ve zdokonalování svých psacích dovedností. Po skončení exilu se s manželkou přestěhovali do Toleda. Lope de Vega zde začal pracovat pro vévodu z Alby. Isabel zemřela po porodu v roce 1594.

V roce 1598 se znovu oženil s dcerou dodavatele masa, která s ním měla chlapce a tři dívky. V roce 1603 se setkal s herečkou jménem Micaela, která byla vdaná, ale to jí nezabránilo porodit Lope de Vrbovi pět dětí. Protože Lope pendloval mezi dvěma rodinami, musel se otáčet, aby jim zajistil živobytí – proto napsal spoustu her a básní.

V této době Lope prošla hlubokou existenční krizí po smrti některých blízkých příbuzných. Práce, které napsal během této doby, mají hluboký náboženský význam a filozofickou inspiraci. V roce 1612 se rozhodl, že bude vysvěcen jako kněz. Ani to mu ale nezabránilo ukončit aféry se ženami. Zemřel 27. srpna 1635.

 

Dílo

Dorotea

V tomto románu zpracovává autor ztrátu své největší lásky – Eleny Osoriové. Jedná se o novoplatónskou filozofii lásky.

Ovčí pramen

Ovčí pramen neboli Fuenteovejuna, je neznámějším dílem tohoto spisovatele. Tento příběh byl založen na skutečných událostech, které se staly v roce 1476. V té době probíhaly snahy o sjednocení Španělska. Tato divadelní hra představuje tzv. španělskou komedii, což je dílo, které obsahuje jak komické, tak také tragické prvky. Ovčí pramen je název vesnice, která se vzbouří proti mocnosti – Goméz, představitel rytířského řádu, si myslí, že si k vesničanům dovolit cokoli. Znásilňuje ženy sedláků a škodí vesničanům. Objeví se jeho mrtvola. Neví se, kdo ho zabil. Soudce don Rodrigo má najít vraha. Obyvatelé na otázku, kdo Goméze zabil, odpovídají, že celá Fuente ovejuna. Díky této odpovědi se nepodaří najít viníka, který by měl být potrestán.

Proč unikáš mi

Tato básnická sbírka obsahuje sonety o lásce, žárlivosti, obavách. Ve verších se vyskytuje zkrátka vše, co takovou lásku provází a básník těží se svých životních událostí.

Sedlák svým pánem

Bohatý sedlák se chvástá, že má všechno, co potřebuje a na svém pozemku je svým vlastním pánem. Ke svému štěstí proto nepotřebuje vidět pravého krále. Jednou ale jede tento král okolo a slyší, jak se sedlák chvástá. Proto se nechá u něj v přestrojení ubytovat.

Svůdná Fenisa

Fenisa je kurtizána v Palermu, která se honí za penězi. V této veselohře je popisováno, jak tato žena dostane za vyučenou.