Na cestě – rozbor díla k maturitě (3)

 

Kniha: Na cestě

Autor:  Jack Kerouac

Přidal(a): Týnka22

 

 

 

Americký spisovatel (1922-1969), jeho významné dílo Na cestě bylo sepsáno 1957. Dílo významově řadíme jako autobiografický román, obraz beatnické generace – beatnický manifest. Větsina jeho děl je cestopisná. Současníci (beat generace) – Ginsberg, Ferlinghetti, Burroughs.

Děj knížky se odehrává na cestě – silnici, v poválečné Americe (1947-50). Román je z velké části založen na Kerouacových autobiografických vzpomínkách a je psán stylem proudu vědomí. Kerouac v knize popisuje zejména své cestování napříč Spojenými státy se svými přáteli. Jejich jména jsou v knize pozměněná, avšak předlohou pro hlavní postavy románu byly skutečné postavy.

Skupina mladých lidí, znuděných společenským životem se vydává se cestu napříč Amerikou, z východu na západ a zpátky všemi možnými dopravními prostředky. Snaží se si užívat život nejvíce, jak to jde, hledají smysl života, berou drogy, filozofují.

Hlavními hrdiny jsou poutníci, kteří symbolizují Kerouacovy přátele, zejména ostatní beatníky. Vypravěč SalParadise (autor), Dean Morriaty (NealCassady), Bull Lee (Burroughs), Carlo Max (Ginsberg) a podobně. Všichni jednají spontánně, bezprostředně, nejsou spoutáni pravidly.

Kniha odmítá ideál úspěšného Američana, zříká se konzumního stylu života, je to osobní protest vůči společnosti, dílo se stalo biblí beatnické generace a poté hnutí hippies.

Tento román je vlastně takovou reportáží ze silnice, obsahuje bezprostřední záznam zážitků, dojmů a pocitů, je označován jako vývojový román, děj se nevyvíjí tradičním způsobem, revoluční metoda psaní – spontánní proud slov, dynamika mluvené řeči.

 

Poprvé jsem Deana potkal krátce nato, co jsme se rozešli se ženou. Měl jsem zrovna za sebou dost vážnou nemoc, ale o tom mluvit nechci, snad jen, že v tom taky byl ten svinskej rozvod a vůbec pocit, že všecko kolem mě je mrtvý. S příchodem Deana Moriartyho začíná v mém životě období, které se dá nazvat obdobím života na cestě. Sice už předtím jsem si kolikrát představoval, jak do toho praštím a tradá na Západ. Plány velký, ale ne a ne se rozhoupat. Dean je pro takový život přímo stvořenej, poněvadž on se na cestě vlastně narodil – někde u Salt Lake City, kudy si to tehdy v šestadvacátém drandili jeho rodičové ve svý starý káře do Los Angeles. Prvně jsem o něm slyšel od Chada Kinga, který mi ukázal pár dopisů, co mu Dean posílal z polepšovny v Novém Mexiku. Moc mě bavily, hlavně jak v nich Dean tak sladce a naivně žadonil na Chadovi, ať mu vysvětlí všecko o Nietzschovi a všech dalších náramných intelektuálních věcech, co Chad znal. Jednou jsme si o těch dopisech povídali s Carlem a napadlo nás, jestli tohohle podivnýho Deana Moriartyho vůbec někdy poznáme. Ale to celý ještě patří k těm dávným dobám, kdy jméno Dean neznamenalo to, co dneska, kdy to byl prostě jen nějakejmladist-vej sígr z polepšovny obestřenejtajemstvím. Později se proslech-lo, že je Dean z pasťáku venku a že přijíždí do New Yorku – poprvé. Taky se říkalo, že se oženil s jakousi Marylou

Napsat komentář

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.