Obraz Doriana Graye – čtenářský deník

 

Kniha: Obraz Doriana Graye

Autor: Oscar Wilde

Přidal(a): pokornyr

 

 

Úvod a postavy:

Příběh z druhé poloviny 19. století z Anglie, z Londýna, pojednává o životě vrchní anglické společnosti a o pohledu na sexualitu té doby, a také jsou zde znatelné známky hédonistické filosofie. V příběhu je hlavní hrdina Dorian Gray, který je andělsky krásný, a vděkem jeho kráse dokáže lidi kolem sebe ohromit až nadpřirozeným způsobem. Další hlavní postavou je malíř Basil, kterému dělal Dorian modela a dokázal díky jeho kráse neuvěřitelně krásně malovat. Doriana seznámil Basil s Henrym. Henry byl cynický aristokrat, ale přesto byl ve vrchní anglické společnosti velice oblíbený a s Dorianem byli brzy blízcí přátelé. Sibyla Vaneova byla mladá herečka, která se zamilovala do Doriana a malovala si s ním velkou budoucnost, nakonec ale spáchala sebevraždu.

 

Děj:

Londýn zrovna nezažíval dobré období, sice Anglie přispěla velkými technologickými pokroky doby, ale v Londýně vládla chudoba a nemoci. To se ale ovšem příliš nedotýkalo Henryho Wottona, Basila Hallwarda a pana Doriana Graye. Poprvé, kdy se sešli všichni tito tři významní pánové londýnské společnosti došlo k něčemu neobyčejnému.

Tehdy to bylo v atelieru malíře Basila, kde zrovna maloval portrét Doriana a pozval svého kamaráda Henryho, aby také poznal rozkošnou krásu tohoto mladého muže. Malíř Basil, byl Dorianovou krásou zcela ohromen stále o něm hovořil, stále na něho myslel a stále ho maloval. Protože, Henry rád sledoval lidi, zkoumal jejich chování, hledal paradoxy v mezi lidských vztazích, zajímal se i o jejich psychiku. Dorian Henryho zaujal hned z počátku, hned jak se na něj podíval. Dorian měl zlaté kudrnaté vlasy, andělsky vykreslený obličej a uprostřed toho pomněnkově modré oči. Neměl jedinou chybu, ale to se brzy změnilo a vděčit za to Dorian může především Henrymu. Postupem času, kdy se Henry s Dorianem lépe poznají, začíná Hery svojí filosofií a pohledem na život ovlivňovat život Doriana.

Toho dne v ateliéru zrovna Basil maluje své životní dílo. Portrét Doriana Graye. Během toho, kdy Basil maloval své mistrovské dílo, začal Henry rozrušovat svým ovlivňováním Doriana, který mu vše uvěřil. Uvěřil mu, že to nejhlavnější a jediné co je hlavní, je krása a mládí. Dorian po té vysloví přání, že nikdy nechce být starý. Síla toho přání, aby obraz stárl za Doriana, aby mohl být věčně krásný a mladý, byla tak silná, že se mu přání vyplnilo.

Dorian je brzy skoro stejně oblíbený, jako jeho kamarád Henry a stává se jedním z ústředních postav vrchní vrstvy v Londýně. Každý ho zná. Jednoho dne vyrazil Dorian do zapadlého divadla, kde se zamiloval do tamní herečky Sibyl Vaneové. Ze začátku to byla vášnivá láska, ale později se Dorianovi omrzel a Sibyl opouští. Sibyl to nesla velice, těžce, protože Doriana zoufale milovala a spáchala sebevraždu. Podle bratra Sibyl, Jamese, mohl za její smrt právě Dorian.  A začal Doriana pronásledovat a chtěl ho zabít, aby pomstil smrt své sestry, ale byl sám zabit na honu, kde číhal na Doriana, aby ho mohl zabít, přitom byl sám nešťastnou náhodou zastřelen.

Dorian se po věci se Sibyl rychle oklepal a žil nezřízený život. Život hltal plnými doušky přesně, jak mu radil Henry. Zcela bezohledně a surově ochutnával veškeré hříchy, které byli v té době k dispozici. A to nejsladší na tom všem bylo to, že Dorian mohl dělat naprosto vše co chtěl, protože obraz stárl za něj a Dorian si dále mohl užívat svého mládí a krásy až do syta.  Dorian ztrácí jakékoliv základy morálního chování, musí schovávat obraz už ne jen před společností, aby nikdo neodhalil jeho tajemství, ale i sám před sebou, protože společně s jeho životem se veškeré jeho zločiny a neřesti podepisují na jeho portrétu, ze kterého je za pár let zrůdná postava, která je celá prohnilá a páchne. Dorian dokonce jednoho dne zabil jednoho ze svých nejlepších přátel, Basila. Basil odjížděl a přišel se rozloučit, Dorian mu ukázal jeho portrét a  Basila následně zabil za to, že ho vinil ze své kletby.

Po těchto všech zrůdných věcech, co Dorian prováděl se rozhodne, že se změní.  Za vše špatné co dělal a co je v Dorianovi vinil, ten obraz, a proto se rozhodl ho rozřezat, ovšem se ukáže, že Dorian byl s obrazem na tolik propojený, že když probodne obraz je to, jako by probodl sám sebe. Z obrazu zmizí šeredná postava prohnilá léty hříšného života a znova se na ni objeví andělsky krásný mladý Dorian, který následně sám umírá.

Další podobné materiály na webu: