Ota Pavel – Otto Popper – životopis

literatura

 

Jméno: Ota Pavel

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): HančaS

 

 

Otto Popper významný český prozaik, ale také novinář, sportovní reportér či redaktor. Pořád nic? Řeč je o Otu Pavlovi, vlastním jménem Popperovi. Pro nejlepší charakteristiku jeho života postačí přečíst pár jeho knížek, které jsou plné autobiografie a jeho vzpomínek. Je znám pro svůj velmi kladný vztah k přírodě, sportu a rybaření, což je z jeho děl patrné.

 

Životopis:

Malý Otto se narodil roku 1930 Hermíně a Leovi Popperovým. Jeho otec byl obchodním cestujícím a mimo jiné také Žid, což v jistých ohledech jejich život později velmi zkomplikovalo. Byli nuceni se přestěhovat do Buštěhradu, nedaleko od Kladna. Otec a jeho dva synové, starší bratři Otta, byli posláni do koncentračního tábora, ze kterého se shodou šťastných okolností vrátili. Během toho Otto pracoval jako horník a volnočasově se věnoval hokeji a fotbalu. Po návratu otce a bratrů se opět vrátili do Prahy, kde si mohl doplnit své obchodní vzdělání o jazykové vzdělání a především o maturitní zkoušku, kterou kde složil roku 1960 po dvouleté nástavbě. Díky věrnému příteli rodiny, Arnoštu Lustigovi, získal místo ve zpravodajské a sportovní redakci rozhlasu. Bohužel o 4 roky později na ZOH v Innsbrucku se u něj projevila vážná duševní porucha, došlo k pokusu o zapálení statku nad Innsbruckem, pravděpodobně se jednalo o maniodepresivní psychózu. V důsledku toho byl nucen odejít do invalidního důchodu. Svou existenci obohacoval o rekreace v psychiatrických léčebnách. Jeho smrt nastala nedlouho poté, v nedožitých 43 letech, zemřel na srdeční infarkt roku 1973.

 

Díla:

Zlatí úhoři – vydáno posmrtně; roku 1991 bylo vydání obohaceno o dvě povídky, které byly dříve v důsledku cenzury neotisknuty (Běh Prahou, Prase nebude)

Smrt krásných srnců – próza; vzpomínání na počátky svého života; hovoří zde o svém otci z mnoha pohledů; chronologická posloupnost událostí,

Dukla mezi mrakodrapy – próza; sportovní tématika; spojení prvků beletrie a sportovní reportáže; líčí šťastné počínání našeho fotbalového mužstva v NY

Jak jsem potkal ryby – pojednává o životě Otty Poppera a o jeho vztahu k rybaření

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.