Petr a Lucie – referát o knize

sloh

 

Jméno práce: Petr a Lucie

Slohový útvar: Referát

Přidal(a): Simona

 

 

Referát o knize Petr a Lucie

Knihu napsal Romain Rolland. Byla vydána roku 1920 nakladatelstvím Albin Michel, Paris, přeložil Jaroslav Zaorálek. U nás knihu vydala Práce, vydavatelství a nakladatelství ROH, v Praze roku 1985 jako svou 6318 publikaci. Kniha má 96 stran a jde o válečný román.

Roman Rolland (1866 – 1944) pocházel z vážené notářské rodiny. Získal rozsáhlé humanistické vzdělání. Byl to francouzský prozaik, dramatik, hudební historik a literární kritik. V roce 1915 byl oceněn Nobelovou cenou za literaturu, jako projev vysoké pocty za vznešený idealismus jeho literárních prací a za sympatii a lásku k pravdě, s nimiž líčil různé typy lidí. Ocenění získal díky svému románu Jan Kryštof, který vyšel roku 1914. Finanční částku s cenou spojenou, Roland z větší části věnoval na zmírnění útrap lidí postižených první světovou válkou. Své humanistické a pacifistické názory Rolland projevoval jednak prací na nově vzniklém Červeném kříži, jednak ovlivňováním veřejného mínění četnými esejemi z oblasti politiky, filozofie, divadla a hudby. Velice rychle se tak stal jedním z nejsilnějších duchů kulturní Evropy své doby.

Kromě prozaických prací je Rolland autorem celé řady životopisů významných světových osobností (např. Beethoven, Michelangelo, L. N. Tolstoj) a také mnoha divadelních her určených pro tzv. lidové divadlo. Za svůj život vykonal hned několik povolání. Nejen že byl spisovatel, byl také esejista, historik, romanopisec, muziolog a učitel – přednášel dějiny hudby na Sorbonně. Své humanistické myšlení veřejně projevoval ve vztahu k významným historickým událostem. Bojoval proti fašismu a roku 1938 se snažil zabránit rozbití ČSR – protestoval proti Mnichovu.

Dílo Petr a Lucie je poválečná novela jedná se o střední Epiku (próza) z roku 1920, vyšla tedy po skončení druhé Světové války. Je to světová literatura 1 pol. 20 století, protiválečná, ztracená generace. Autor se tímto dílem zařadil mezi autory, kteří chtěli ukázat na hrůzy a nesmyslnost války (jako byli např. Hemingway, Remarque). Děj se odehrává v zázemí Paříže od středy večer 30.01.1918 a končí o Velikonocích na Velký pátek 29.03.1918, kdy oba protagonisté zemřeli pod sutinami v kostele. Autor poukazuje na bombardování Paříže na Velký pátek, kde mezi obětmi byli jeho přátelé.

V knize se odehrává milostný příběh. Kdy při náletu na Paříž se náhodně setkávají v metru Petr a Lucie. Během tohoto krátkého setkání vznikne mezi oběma náklonnost. Ta pak přerůstá v opravdový cit a zamilují se do sebe. Plánují společnou budoucnost. Jejich láska je plná snů, bohužel je však jen dočasná.

Hlavní postavou je Petr Aubier, byl to 18letý student z lepší rodiny, syn váženého soudce. Zastává poválečný postoj a nechápe smysl války. Vkládá všechny naděje do vztahu s Lucií, má sklon idealizovat svět, díky své nábožensky založené matce.

Jeho láska Lucii je nedostudovaná malířka, něžná, citlivá a prostá dívka. Žije jenom s matkou, která je rozvedená, nyní žije s přítelem, s kterým čeká dítě a pracuje v továrně na výbušniny. Lucie má trochu jiný pohled na svět, od malička se živila sama. Jejím smyslem života je láska.

Pak je tu ještě Petrův starší bratr Filip. Je to sebestředný egoista. Do války narukoval dobrovolně. Petr k němu vzhlíží, ovšem do doby, než potká Lucii. Bratr se mu zhnusí a už si spolu nerozumí.

Tato kniha, je a bude pro mě nejlepším románem, který jsem kdy četla. Je v něm spousta lásky a krásných okamžiků navzdory době ve které se odehrává. Ovšem má velice smutný konec, u kterého mi i slza ukápla. Ale to tak bohužel někdy bývá. Ne vše má šťastný konec. Tuto knihu jakož to i autora, který ji napsal mohu jenom doporučit. Už se těším až si přečtu další jeho díla.

 

Hodnocení: neuvedeno

 

Zdroje: