Pražský pitaval – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Pražský pitaval

Autor: Egon Erwin Kisch

Přidal(a): baraz

 

 

Zařazení literárního díla do druhu a žánru, doložit dle výňatku, stručně o autorovi

Druh: epika

Žánr: povídky (kriminální)

Autor: E. E. Kisch

 

Egon Erwin Kisch

– 1885-1948

– pražský německy píšící reportér, spisovatel židovského původu

– přezdívka „Zuřivý reportér“ – chtěl být u všeho první a v dění

– přispíval za I. světové války do novin

– vystudoval mimo jiné žurnalistiku

– kvůli svému původu v roce 1939 uprchl z Československa do USA, poté do Mexika, vrátil se do vlasti v roce 1946

– tvorba: Pražský pitaval, Nanebevzetí Tonky Šibenice, Temnou Prahou

 

Ukázka z knihy, povídka Muž je muž, aneb proměna bankéře Meyera

18. ledna roku 1902, v den svých 34 narozenin, byl zatčen pan Meyer, majitel bankovního závodu v Jungmannově třídě, č. 14. Toto zatčení vzbudilo rozruch.

Meyer byl všeobecně znám v pražské společnosti, hlavně ve veslařských a spiritistických kruzích, pokoušel se vnést do těchto vrstev kus moderního světového ducha, našel tu přívržence i odpůrce – a nyní se na celých sloupcích oznamovalo jeho zatčení, což bylo pro společnost nejméně tolik, jako kdyby byl odhalen hanebný dobrodruh.

 

Stručný obsah díla

Tato povídka vypráví o bankéři Meyerovi, který byl známý ve společnosti a jednoho dne byl obviněn a zatčen policií. Domníval se, že jde o pomstu dvou lidí, které udal. Šlo o dva muže, kteří se dopustili nezákonných věcí a pan Meyer to nechtěl nechat jen tak. Oba obvinění žalovali pana Meyera za urážku na cti a pan Meyer byl odsouzen ke čtrnácti dnům vězení, které se nakonec změnily na peněžní pokutu. Čtrnáct dní nato, byl pan Meyer zatčen pro podezření z podvodu, říkalo se, že využíval spiritismu k obchodu a manipuloval tak lidi. Dva a půl měsíce strávil za mřížemi a za tu dobu, bylo vyslechnuto, asi tři sta lidí, kteří prohlásili, že je nevinný. Když se dostal na svobodu, jeho první kroky vedly k nápravě své pověsti. Jeho snahy zničil vydaný novinový článek, který pana Meyera shodil před celou společností. Článek zmínil, že za čin, ze kterého byl, pan Meyer obviněn, nejsou zákony, a to je jediný důvod, proč je na svobodě. Autor napsal, že se diví, že se Meyer neschoval do ústraní, ale ještě se snaží přesvědčit lidi o své nevinně, když se jen tak tak vyhnul vězení. Po plamenné řeči zástupce obžaloby byl nakonec Meyer odsouzen na čtrnáct dní vězení. Po odpykání trestu se Meyer přestěhoval do Mnichova a začal psát knihy, stal se z něj známý německý spisovatel, který nenáviděl měšťáctví a policejního radu Olčína. Nepsal pod jménem Meyer, nýbrž jako Gustav Meyrink.

 

Charakteristika díla z hlediska jazyka (kompozice)

  • Dílo je psáno er-formou
  • Jazyk je spisovný, publicistický
  • Jsou používány publicistické výrazy, umělecké (např. a jour) i cizí (spiritismus – duchařství, víra v duchy)
  • Praha, 1. polovina 20. Století

 

Vystihnutí hlavní myšlenky literárního díla (téma, námět, motiv)

Téma:

  • kriminalistické příběhy z pražského podsvětí

Námět:

  • touha autora vše zjistit a prozkoumat, proto kriminalistická a dobrodružná témata, zajímavé kauzy, chtěl ukázat lidem pravdu

Motiv:

  • zločin, trest, nespravedlnost, odplata, lži, intriky, touha po spravedlnosti (Muž je muž, aneb proměna bankéře Meyera)

 

Charakteristika hlavních postav

bankéř Meyer:

  • pracovitý, úspěšný bankéř, pohybující se ve vyšší pražské společnosti, odsouzen a uvězněn neprávem, přestěhoval se do Mnichova a stal se spisovatelem, změnil si jméno

 

poručík Karl Heller:

  • poručík, kterého Meyer udal v souvislosti s tím, že porušil povinnosti sekundanta a podal úmyslně nepravdivé informace

 

setník Budiner:

  • setník, kterého Meyer udal, že podal na policii připravovanou čestnou věc

 

Přínos literárního díla (společenský a literární)

Společenský přínos:

  • Kisch Pražským pitavalem přinesl čtenářům zajímavé příběhy z pražského podsvětí a přispěl k povědomí o kriminalitě jako takové. Kisch byl jedním ze spisovatelů, kteří byli známí i za hranicemi Československé republiky.

 

Literárná přínos

  • Literární přínos Pražského pitavala a tvorby E. E. Kische celkově, je hlavně v rozvinutí kriminálních případů a psaní o kriminalistice obecně. Myslím si, že jeho díla také přispěla žurnalistice a publicistice. Povídky jsou psané skoro jako články do novin, jednoduchým a prostě sdělovacím způsobem, ale neopomněl přidat umělecké, cizí a zajímavé výrazy.

 

Zdroje

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Egon_Erwin_Kisch
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.