Psí poslání

rozbor

 

Kniha: Psí poslání

Autor: William Bruce Cameron

Přidal(a): David Hampl

 

 

William Bruce Cameron

 • Současný americký spisovatel a humorista, který se proslavil zejména díky svým knihám o psech. Sám je totiž jejich velkým milovníkem, svého prvního psa, dostal, když mu bylo osm let a od té doby ho psi provázejí celým jeho životem.
 • Bruce se narodil roku 1960 v Michiganu, ale v současné době žije v Kalifornii.
 • Jeho knihy patří k bestsellerům, o čemž svědčí i počty týdnů, které stráví v prestižním žebříčku New York Times.
 • Vzhledem k tomu, že hlavním tématem jeho knih jsou psi, jsou knihy populární po celém světě, překládají se do desítek jazyků a také se podle nich točí filmy.

 

Literárně-historický kontext

Současná britská literatura

 • Synonymem současné britské literatury pro děti je posledních dvaceti let zejména J. K. Rowlingová, která se celosvětové proslavila romány o čaroději Harry Potterovi, který společně se svými přáteli Hermionou a Ronem bojuje proti Lordu Voldemortovi. Současná britská literatura pro děti je ale mnohem rozmanitější.

Ke známým autorů patří:

 • Sue Mongredien – kromě knih pro děti píše pod pseudonymem Lucy Diamond také knihy pro dospělé. K jejím nejznámějším dílům patří knížka Našlo se koťátko, která je určena všem dětem, které mají rády kočičky. Hlavní postavou je devítiletá dívka Lily, jejíž maminka, která pracuje jako ošetřovatelka v útulku, jednoho dne přinese domů tři malá koťátka.
 • Susan Townsendová – britská autorka, kterou proslavila zejména série knih o Adrianu Moleaovi, třináctiletém chlapci, který se rozhodl stát intelektuálem a satiricky komentuje veškeré dění kolem sebe.

 

Literárně-historický kontext

Současná americká literatura

 • Americká literatura vždy byla určitým symbolem literatury svobodné, ve které bylo možné otevřeně a objektivně psát o čemkoli. To stejné platí i pro současnou americkou tvorbu, tedy přibližně tu v uplynulých dvaceti letech.

Zástupci

 • William Bruce Cameron – spisovatel a humorista, proslavil se především svými knihami o psech. Jeho nejznámějším dílem je román Psí poslání, jehož název odkazuje k motivu knihy, totiž že každý pes má ve svém životě poslání, které když splní, přijde do nebe. Hlavním hrdinou je toulavý pes jménem Tony, který, protože ve svém prvním životě nesplnil své poslání, se narodí znovu jako retrívr Bailey.
 • Khaled Hosseini – americký spisovatel afghánského původu, který ve svých knihách západní civilizaci přibližuje svět a kulturu Afghánistánu. K jeho bestsellerům patří romány Lovec draků či Tisíce planoucích sluncí.

 

Rozbor díla: Psí poslání

Román Psí poslání do detailu vystihuje rčení, že pes je nejlepším přítelem člověka. Název knihy odkazuje k motivu knihy, kterým je, že každý pes má ve svém životě poslání, které když splní, přijde do nebe. Druhé přesvědčení, na kterém je román založen, je, že jeden a tentýž pes se může narodit vícekrát, důvodem je jednak to, že tak může lépe pochopit svého páníčka a zároveň se může zdokonalit se ve svých dovednostech.

 

Postavy

 • Hlavním psím hrdinou je toulavý pes jménem Tony, který ale ve svém prvním životě nemá příliš mnoho štěstí, se svými sourozenci byl jako štěně odchycen a umístěn do jakéhosi útulku, kde žije mnoho dalších psů. Jeho život netrvá příliš dlouho, a protože tak v tomto životě nesplnil své poslání, narodí se znovu, jako retrívr Bailey.

 

Obsah

 • Retrívr Bailey se dostává k malému osmiletému chlapci jménem Ethan a společně zažívají nejrůznější dobrodružství a příhody, Bailey se zároveň učí, jak být dobrým psím kamarádem a spoustu dalších věcí, které se ve svém prvním životě naučit nestihl. Během let si s Ethanem vytvořili zcela jedinečné pouto, prakticky spolu vyrostli a dospěli, a tak má Bailey, když se jeho věk naplní, pocit, že své poslání splnil, pomohl jednomu chlapci prožít krásné dětství.
 • Zřejmě se ale ohledně svého poslání mýlí, neboť se narodí znovu, tentokrát jako fenka německého ovčáka jménem Ellie. Stává ze z něj policejní pes, má novou milující paničku, ale jeho jediné přání je jasné, chce se znovu setkat s Ethanem. Bez něj jeho život nemá smysl. K originalitě knihy přispívá také skutečnost, že je psána ich-formou z Baileyho úhlu pohledu.