Robert Lee Fulghum – životopis


Warning: Undefined array key "https://rozbor-dila.cz/vsechno-co-opravdu-potrebuju-znat-jsem-se-naucil-v-materske-skolce-rozbor-dila/" in /data/web/virtuals/236077/virtual/www/domains/rozbor-dila.cz/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192

Warning: Undefined array key "https://rozbor-dila.cz/ach-jo-aneb-nektere-postrehy-z-obou-stran-lednicky-rozbor-dila-k-maturite/" in /data/web/virtuals/236077/virtual/www/domains/rozbor-dila.cz/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192

literatura

 

Jméno: Robert Lee Fulghum

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Život

Robert Fulghum, celým jménem Robert Lee Fulghum se narodil 4. června roku 1937 ve městě Waco, ve státě Texas. Je nejenom filosofem, učitelem, malířem či zpěvákem, ale je také unitářským pastorem, a hlavně známým americkým spisovatelem. Vždy o sobě mluví jako o samoukovi, ale fakt je ten, že má i celkem významné klasické vzdělání.

Jeho život je spojený s řadou studijních let, díky čemuž je držitelem hned několika vysokoškolských diplomů. Svůj první získal na Baylor University a top již v roce 1958. Studiu se však věnoval i nadále. Během svého života však trávil čas také v zen-buddhistickém klášteře, díky čemuž získal zcela nový pohled na svět. Svému současnému povolání se však nevěnoval stále.

Během svého života získal řadu různých pracovních zkušeností, které jsou i v celku netradiční. Příkladem je například kovboj na rodeu, stejně jako můžeme říci, že pracoval i u známé firmy IBM, nebo měl pracovní zkušenost z baru, kde pracoval jako barman. Působil však i jako učitel hry na kytaru.

Je ženatý a se svou manželkou má 4 děti. Nejde však o jeho první, nýbrž již v pořadí třetí ženu. Nejznámějším jeho potomkem je Hunter S. Fulghum, který se stejně jako jeho otec vydal také na dráhu spisovatele. Samotný Robert Lee Fulghum se stále věnuje tvůrčí činnosti. Ta je spojena buď s řeckým ostrovem Kréta, nebo se samotou v horách v Utahu. Klasický rodinný život tráví na hausbótu na Lake Union v Seattlu.

S jeho životem bývá často spojováno i to, že se příliš neskrývá před svými fanoušky a velmi často cestoval na mnohé autogramiády. Výjimkou tak není ani Česká republika, kde měli jeho fanoušci možnost vidět ho na živo. Bylo to poprvé v roce 2005 a dále se vracel pravidelně. Naposledy naši zemi navštívil v letech 2016 a dále v roce 2017, kdy se účastnil projektu LiStOVáNí Lukáše Hejlíka. Díky tomu zavítal do řady měst.

 

Dílo

I přes to, že jeho život byl skutečně náročný a rozmanitý, se dokázal věnovat své největší vášni, kterou je právě psaní. Díky tomu napsal řadu děl. Toto jsou ta nejvýznamnější.

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce – Jedno z nejznámějších děl autora, vyšlo v roce 1988. Jedná se o knihu, která je plná drobných příběhů, je plná různých úvah, stejně jako obsahuje mnoho zamyšlení. Jde o dílo spíše filozofického zaměření, které se věnuje postřehům z běžného života.

Třetí přání – Dílo, které je postaveno na vyprávění příběhu o osudovém a velkém přátelství. Vyšlo v roce 1988 a hlavním hrdinou je lékař, který se musí vyrovnávat se smrtí své těhotné ženy. Kromě osudů Max-Pola je popisováno i jeho s blížení s osobou Alexe Evanse a také s Alicí.

Už hořela, když jsem si do ní lehal – Kniha, která vyšla v roce 1989 je opět plná jak drobných příběhů, tak i filozofických postřehů. Obsahuje však i různá zamyšlení spojená s běžným životem. Cílem knihy je hlavně oslavovat lidské já, které může být lepší, než je tomu u mnohých lidí právě teď.

Možná, možná ne – Tato kniha z roku 1993 je považována za vcelku netradiční. Jak proto, že se jedná o vrchol jeho určité tvůrčí fáze, tak hlavně proto, že se jedná knihu povídkovou.

Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky – Tento titul vyšel poprvé v roce 1991 a šlo opět o klasickou knihu, která navazuje ne prvotiny autora. I tato je opět plná různých drobných příběhů, ve kterých nechybí různé filozofické úvahy, ale také četné postřehy spojené s životem každého z nás.

Poprask v sýrové uličce – V jedné z nejnovějších knih se autor vrací opět ke svému klasickému tématu, které je spojeno hlavně s různými úvahami a pohledy. Nechybí samozřejmě ano pořádná dávka zajímavého a laskavého humoru, která je spojena s historií Santa Fe.